Quantcast

Viena didžiausių kokaino kontrabandos bylų: lietuviai ir kolumbietis lieka nuteisti

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė vienoje didžiausių kokaino kontrabandos bylų kalėti nuteistų trijų lietuvių ir kolumbiečio skundus.

71 kilogramas kokaino kontrabanda į Lietuvą pateko 2015 metų vasarą. Išskirtinis tuokart buvo ne tik aptiktų narkotikų kiekis, bet ir jų maskavimo būdas – kokainas gabentas įmaišius jį į 250 tonų akmens anglies krovinį.

Į Klaipėdos uostą atplaukė laivas su Kaune registruotai bendrovei skirtais trimis jūriniais konteineriais, pripildytais akmens anglies. Jūriniai konteineriai su akmens anglimi buvo nugabenti į Alytų ir iškrauti išsinuomotame metaliniame angare.

Nuo to laiko vyko ikiteisminis tyrimas ir teismo procesai įvairių instancijų teismuose, byla buvo peržiūra ne kartą.

Šiemet vasarį Apeliacinis teismas prokuroro prašymu sugriežtino bausmes ir trims iš keturių nuteistųjų skyrė maždaug dviem metais ilgesnes laisvės atėmimo bausmes.

Neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, narkotikų kontrabanda veikiant organizuotoje grupėje pripažinti kaltais Vaidotas Matulaitis ir kolumbietis Diego Pena Murillo (Diegas Penija Muriljo) nubausti dvejais metais ilgesnėmis laisvės atėmimo bausmėmis, nei anksčiau, tad nelaisvėje turės išbūti atitinkamai 10 ir 11 metų.

Kęstučiui Zienkai bausmės terminas padidėjo dar labiau – dvejais su puse metų, tad dabar vyras nubaustas 11 metų laisvės atėmimo bausme.

Vygantą Panką teismas pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, narkotikų kontrabanda veikiant organizuotoje grupėje bei dokumentų klastojimu ir paliko jam 2019 metais teismo skirtą 12 metų laisvės atėmimo bausmę.

Bylą pagal nuteistųjų ir jų advokatų skundus peržiūrėjęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas praeitą savaitę visus kasacinius skundus atmetė ir paliko galioti Apeliacinio teismo verdiktą. Ši nutartis yra galutinė ir neskundžiama, ilgai trukęs procesas baigtas.

Tikino, kad anglyse turėjo būti smaragdai

Jūriniai konteineriai su anglimi iš Kolumbijos į Lietuvą vienos bendrovės vardu atkeliavo 2015 metų vasarą.

Bylos duomenimis, V. Panka per dvi bendroves organizavo akmens anglių krovinių, kuriuose rastas didelis kokaino kiekis, atgabenimą į Lietuvą.

Per tarpininkę buvo organizuotas šių krovinių išmuitinimas, panaudojant suklastotus dokumentus, jie atgabenti į sandėlį Alytuje.

V. Panka neneigė organizavęs anglių krovinio atgabenimą į Klaipėdą, jo išmuitinimą ir pervežimą į sandėlį Alytuje, tačiau neigė žinojęs, kad akmens anglių krovinyje paslėptas kokainas. Vyras nurodė, kad įmonės buvo įsteigtos teisėtai veiklai, taip pat tvirtino, kad tokiu būdu buvo organizuojamas smaragdų gabenimas.

Byloje nustatyta, kad akmens anglių krovinių pirminis pardavėjas buvo Kolumbijoje registruotas juridinis asmuo, jis anglių krovinius pardavė dviem įmonėms.

Kolumbietis D. P. Murillo nurodė, kad jis į Lietuvą atvyko iš akmens anglių krovinio išrinkti brangakmenių. Jį šio darbo į Lietuvą siuntė kiti kolumbiečiai, šie žmonės jam paaiškino, kad smaragdai bus specialiai pažymėtuose anglių maišuose.

Nuteistojo V. Pankos versijas apie tai, kad dvi uždarosios akcinės bendrovės buvo įsteigtos legaliai veiklai, taip pat kad buvo ketinama gabenti smaragdus, o ne narkotines medžiagas, teismai atmetė remdamiesi bylos duomenimis (buhalterių, liudytojų, paskirtų fiktyviais įmonių vadovais, parodymais).

Visi jie patvirtino, kad šios įmonės realios legalios veiklos nevykdė. Taip pat versijos apie smaragdų gabenimą nepatvirtino jokie kiti bylos duomenys – policijos pareigūnai, sandėlyje tarp akmens anglių radę labai didelį kiekį narkotinių medžiagų, nurodė smaragdų ar kitų daiktų tarp anglių neradę.

„Visų pirma, V. P. ėmėsi veiksmų narkotinėms medžiagoms, paslėptoms akmens anglyse, netrukdomai įvežti į Lietuvos Respubliką, t. y. įsigijo priedangos įmones, paskyrė joms fiktyvius vadovus, kad naudodamasis šių įmonių vardu galėtų netrukdomai gabenti krovinius, taip pat išnuomojo sandėlį Alytuje, kelis kartus suorganizavo krovinių, kuriuose nebuvo paslėpta nelegalių medžiagų, gabenimą į Lietuvos Respubliką, pasinaudojant minėtomis įmonėmis ir suklastotais dokumentais, taip patikrindamas, ar įmanoma šiuo būdu saugiai įvežti krovinius“, – paskelbė Aukščiausiasis Teismas.

Sužinojęs, kad jo bendrai sulaikyti, pasak teismo, V. Panka ėmėsi neatidėliotinų veiksmų paskutiniam akmens anglių kroviniui su jame paslėptu kokainu išgabenti iš Lietuvos į Ispaniją.

Pasak teismo, šie duomenys patvirtina, kad V. Panka žinojo, jog jo pastangomis atgabentuose akmens anglių kroviniuose paslėptos nelegalios medžiagos, sąmoningai organizavo šių krovinių saugų atgabenimą ir narkotinių medžiagų atrinkimą iš anglių.

Po trečiojo visų nuteistųjų apsilankymo sandėlyje jie buvo sulaikyti policijos pareigūnų. Ekspertizės nustatė, kad visi nuteistieji turėjo sąlytį su kokainu.

Sulaikius K. Zienką, jo automobilyje buvo rastas maišas, jo turinio didžiąją dalį (11,8 kg iš bendros 15,814 kg masės) sudarė kokainas.

„Teismai pagrįstai atmetė K. Z. versiją, jog anglis vežėsi kurui, nes šie duomenys patvirtina, kad kokainas iš akmens anglių buvo atrinktas ir į minėtą maišą sudėtas sąmoningai, visi trys nuteistieji šiame procese dalyvavo suvokdami, kad dalyvauja nusikalstamoje veikoje“, – paskelbė Aukščiausiasis Teismas.

Po įtariamųjų sulaikymo Kauno apskrities policijos pareigūnai per savaitę rankomis perrinko 239 tonas akmens anglies ir iš šio kiekio išrinko dar 60 kilogramų analogiškai atrodančių gabalų, kaip tuomet įtarta – sumaišytų su kokainu.

Perduodant bylą į teismą įtariamiesiems buvo pateikti kaltinimai disponavus ne mažiau kaip 71 kilogramą kokaino. Ikiteisminio tyrimo metu taip pat buvo ilgai ieškoma nusikalstamos veikos organizavimu įtarto V. Pankos, kuris vėliau pats pasidavė teisėsaugai.

Iš pradžių pirmos instancijos teismai tris Lietuvos piliečius bei Kolumbijos pilietį pripažino kaltais ir skyrė jiems realias laisvės atėmimo bausmes. Nuteistieji pirmos instancijos teismo sprendimą apskundė apeliacine tvarka. Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu V. Matulaitis buvo išteisintas, o K. Zienkai ir D. Pena Murillo paliktos laisvės atėmimo bausmės.

Su tokiu Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu nesutiko byloje valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras, jis pateikė kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, jo skundas buvo patenkintas.

Sugrąžinus bylą iš naujo nagrinėti Lietuvos apeliaciniame teisme, netikėtai paaiškėjo, kad laisvės atėmimo bausme nuteistas Kolumbijos pilietis 2019 metų balandį buvo neteisėtai paleistas iš Kybartų pataisos namų.

Paaiškėjus šioms aplinkybėms ir nustačius, kad vyras grįžo į savo namus Nyderlanduose, nuteistasis į Lietuvą buvo sugrąžintas pagal Europos arešto orderį.

Baudžiamosios atsakomybės neišvengė ir minimą nuteistąjį neteisėtai į laisvę paleidę Kybartų pataisos namų prižiūrėtojai – jų atsakomybę teisme sėkmingai įrodė Kauno apygardos prokurorai.

Sėkmingą narkotikų demaskavimo operaciją įvykdę Kauno apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai sulaukė  įvertinimo – jie buvo pripažinti geriausiu tų metų šalies policijos padaliniu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Gintelis

Gintelis portretas
nepavydekit lohai ble :D

Cha

Cha portretas
Dabar išsigimėlis virkauja - tokį brangų advokatą samdėm, pora metų su utėlėm ir žiurkėm rusyj prasislapsttęs prisidaviau pats, o vistiek pasodino...

Senis Šaltis

Senis Šaltis portretas
Viskas čia aišku, dėl ko prižiūrėtojai paleido, taigi aiškiai gavo šaibų, nes narkodileris tikrai jų turėjo ir visiems buvo padalinta, tik durnas, kad kaip niekur nieko grįžo į namus. O su dėl to, kad atvyko ieškoti smaragdų tarp anglių, čia jau kažkaip labai nevykusi priežastis, greičiausiai tai juos ir išdavė
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

Daugiau straipsnių