Ginkluotų „Aro“ pareigūnų sugaudyti narkotikų platintojai vos tilpo į teismo narvą

Šiandien prieš Kauno apygardos teismą stojo beveik trejus metus veikęs nusikalstamas susivienijimas, kuriam vadovavo prieš 20 metų iš teisėsaugininkų gniaužtų išsprūdęs ir ilgokai pogrindyje tūnojęs Klaidas Kanarskas, paskui kurį velkasi šiurpaus susidorojimo su aštuoniolikmete mikrorajono kaimyne, įvykdyto 2002-ųjų vasarį prie vieno V. Krėvės prospekto penkiaaukščio, dėl ko iki šiol niekas nenuteistas, šleifas.

Bandė atgauti prarastą autoritetą?

Kaip jau rašyta, oficialiai šis 47-erių metų kaunietis, deklaravęs, kad vykdo individualią apdailininko veiklą, yra neteistas, nes jo turėtas teistumas už turto prievartavimą, užsidirbtas dar iki minėto Kauną sukrėtusio nusikaltimo, kurio auka tapo po darbo parduotuvėje į namus grįžtanti aštuoniolikmetė kasininkė, jau išnykęs. O dėl šios mikrorajono kaimynės išžaginimo bei nužudymo, pasislėpus įtariam jo bendrininkui, to paties Kauno apygardos teismo, šiam pasigedus svarių įrodymų, buvo išteisintas. Minėtas jo bendrininkas buvo pargabentas iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą tik pernai – jau po K. Kanarsko sulaikymo šioje byloje, tačiau netrukus rastas negyvas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinėje.

K. Kanarskas buvo sulaikytas vieną pernykščio kovo rytą, ginkluotiems „Aro“ pareigūnams apsupus jo automobilį ties A. Mickevičiaus ir Miško gatvių sankirta. Ir tebėra už grotų iki šiol.

Klaidas Kanarskas/D. Dargio knygos „Kamuoliniai prie bausmės linijos“, Policijos departamento nuotr.

Ne mažiau spalvinga asmenybė ir kitas šio nusikalstamo susivienijimo organizatorius bei vadeiva – ne per seniausiai 45-erių Pravieniškių kalėjime sulaukęs Algimantas Kalinauskas, pravarde „Guzas“, kokią turi ir vienas Kauno „Daktarų“ atstovas. A. Kalinausko biografijoje – jau devyni teistumai: šeši – Lietuvoje, kur teismų slenksčius jis pradėjo minti, dar būdamas šešiolikmečiu ir pasižymėjo smurtiniais išpuoliais, trys – užsienyje: Norvegijoje, Latvijoje, Vokietijoje – už vagystes bei Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Šiuo metu šis kaunietis atlieka jam skirtą laisvės atėmimo bausmę už viešosios tvarkos pažeidimą bei sveikatos sutrikdymą.

K. Kanarskas su A. Kalinausku kaltinami 2019-ųjų pradžioje organizavę nusikalstamą susivienijimą, veikusį iki 2021-ųjų lapkričio ir disponavusį labai dideliu kiekiu narkotinių bei psichotropinių medžiagų šias platinant Kauno bei Marijampolės apskrityse, siekiant ne tik gauti iš to neteisėtas pajamas, bet ir lėšas, skirtas A.Kalinausko bei kitų asmenų, turinčių autoritetą kriminaliniame pasaulyje, parėmimui ir išlaikymui įkalinimo įstaigose, tuo pačiu įgyjant autoritetą tarp Kauno bei šalies nusikalstamo pasaulio atstovų, kurį K. Kanarskas prarado po jau minėtos aštuoniolikmetės žmogžudystės. Tuo metu jis vadovavo Aguoninių nusikalstamai grupuotei, kurios pavadinimas susijęs su šiame Dainavos mikrorajono kvartale veikusia parduotuve „Aguona“. Ši nusikalstama grupuotė vėliau peraugo į „Kamuolinių“ nusikalstamą susivienijimą.

Nesulaikė ir grotos

A. Kalinauskas, nepaisant įkalinimo, dalyvaudavęs šio nusikalstamo susivienijimo narių pasitarimuose nuotoliniu būdu – duodamas pavaldiniams nurodymus mobiliuoju telefonu, galimai už grotų – Pravieniškių bei Vilniaus pataisos namuose, Laisvės atėmimo vietų ligoninėje bei Kauno tardymo izoliatoriuje platino ir kvaišalus.

Be to, A. Kalinauskas su K. Kanarsku kaltinami organizavę kanapių auginimo laboratoriją Ispanijos Karalystės Alikantės provincijoje, darbui kurioje Lietuvoje buvo surasti socialiai pažeidžiami asmenys. Iš šio nusikalstamo susivienijimo lėšų jie ne tik buvo išsiųsti į Ispaniją bei apmokėtas jų pragyvenimas ten, bet ir supirkta visa įranga Alikantėje išsinuomotoje viloje įsteigtai kanapių auginimo laboratorijai. Šios apsaugai buvo įgytas ir pistoletas su garso duslintuvu.

Tačiau po kelių mėnesių viskas baigėsi Ispanijos Karalystės teisėsaugininkų pasirodymu šiose „Kamuolinių“ atšakos valdose. Po šios 2021-ųjų kovą surengtos operacijos du šios plantacijos darbuotojai buvo nuteisti trejų metų laisvės atėmimu už neteisėtą kanapių auginimą bei vienerių metų laisvės atėmimu už elektros, kurios suvartojimas siekė 50 tūkst. eurų, naudojimą be leidimo. O po to abu deportuoti iš Ispanijos Karalystės, uždraudžiant dešimt metų į ją atvykti.

Ispanijos Karalystėje buvo perimta apie 100 kilogramų K. Kanarsko ir A. Kalinausko nusikalstamam susivienijimui priklausiusių kanapių, augintų minėtoje viloje, kurių vertė vadinamojoje juodojoje rinkoje – milijonas eurų. Iki tol pinigai, gauti realizavus šios laboratorijos produkciją – spėta nuimti du derlius, per tuos pačius mikroautobusų vairuotojus, vežusius į Ispaniją šio nelegalaus fabrikėlio darbuotojus, buvo pargabenti į Lietuvą.

Dar apie 12 kilogramų kanapių, amfetamino, kokaino ir ekstazio tablečių buvo rasta ir išimta per kratas Lietuvoje. Perimtų kanapių vertė juodojoje rinkoje – apie 100 tūkst. eurų, amfetamino – apie 30 tūkst. eurų, kokaino ir ekstazio tablečių – iki 10 tūkst. eurų. Iš viso atlikta per 60 kratų įtariamųjų gyvenamose vietose, automobiliuose, nuomojamose garažuose ir negyvenamoje sodyboje Prienų rajone, naudotoje šio nusikalstamo susivienijimo veikloje.

Spalvingos asmenybės

Ikiteisminiame tyrimas dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų, kurį kartu su Kriminalinės policijos biuru atliko Marijampolės apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, vadovaujami Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorės, pradėtas, gavus informacijos apie šių kvaišalų platinimą Marijampolėje. O ją tikrinant, tyrimo gijos nusidriekė iki Kauno, kur ir vyko pagrindinis veiksmas.

Galiausiai buvo sulaikyti 25 asmenys, tarp kurių buvo ir moterų, susiję su šio nusikalstamo susivienijimo, kurio nariai turėjo konkrečias funkcijas – perpakuoti įgytus kvaišalus mažesnėmis dozėms, nugabenti į slėptuves, parduoti klientūrai, surinkti už tai gautus pinigus į kasą, palaikyti discipliną tarp kolegų ir pan., veikla.

Per vieną iš sulaikymų vienam pareigūnui buvo sulaužyta ranka.

Kauno apygardos teismui perduotoje byloje – tik septyni kaltinamieji. Kitų atžvilgiu priimti kiti sprendimai arba jau paskelbti teismo nuosprendžiai.

Be K. Kanarsko ir A. Kalinausko, ne tik nepripažinusių jiems pareikštų kaltinimų, bet ir atsisakiusių duoti parodymus, prieš teismą stojo 25-erių Arnas Artmonas, kurio biografijoje – jau du teistumai už neteisėtą disponavimą narkotikais, 31-erių Irmantas Bakys (šis prieniškis teistas jau tris kartus: už viešosios tvarkos pažeidimą, plėšimą bei svetimo turto sunaikinimą), 22-ejų Marius Brankevičius, teistas jau tris kartus: už vagystę, seksualinį nepilnamečio asmens prievartavimą, plėšimą, neteisėtą disponavimą narkotikais ir viešosios tvarkos pažeidimą, 34-erių metų Kauno rajono gyventojas Valdemaras Juškauskas, jau tris kartus teistas Lietuvoje: už sunkų sveikatos sutrikdymą – per konfliktą su tėvu peršovė jam akį, dėl ko šis prarado regėjimą ja, viešosios tvarkos pažeidimą, neteisėtą disponavimą narkotikais bei ginklais arba šaudmenimis, ir vieną kartą Danijoje, kur buvo įkalintas šešeriems metams, bei 40-metis Linas Šikšnys, jaunystėje garsėjęs žiauriais išpuoliais prieš kaimynus Žaliakalnyje ir jau turintis dvylika teistumų – už vagystes, viešosios tvarkos pažeidimus, sveikatos sutrikdymus, svetimo turto sunaikinimą, neteisėtą disponavimą narkotikais, grasinimą nužudyti.

Ir penki pastarieji, kaip ir K. Kanarskas, nuosprendžio laukia už grotų.

Neapsieita be incidentų

Nemažą atgarsį sukėlė ir L. Šikšnio sulaikymas taip pat pačiame Kauno centre – „Akropolio“ prieigose vieną 2021-ųjų gruodžio rytą. Šios pareigūnų operacijos liudytojais tada tapo Karaliaus Mindaugo prospektu važiavę vairuotojai bei ten įsikūrusių biurų darbuotojai. Apie 10 val. ginkluoti „Aro“ pareigūnai jų akyse iš „Mercedes-Benz“, sustojusio ties sankryžos, esančios prie „Akropolio“, šviesoforu, ištraukė jo vairuotoją.

„Aro“ rinktinės vadas Viktoras Grabauskas šį šokiruojantį vaizdelį pačiame Kauno centre portalui portalui kauno.diena.lt tada komentavo taip: „Buvo įtarimas, kad su nusikalstamomis grupuotėmis siejamas asmuo, kurį reikėjo sulaikyti, gali būti ginkluotas, todėl ir buvo paprašyta mūsų pagalbos.“

Per kratas po minėtų plačiai nuskambėjusių sulaikymų buvo rasti šio nusikalstamo susivienijimo nariams priskiriami trys koviniai ginklai ir per 200 šovinių.

Kaltinimas dėl neteisėto disponavimo minėtais ginklais bei šaudmenimis pareikštas I. Bakiui. Jį sulaikant neapsieita ir be incidentų – sužalotas policijos pareigūnas, dėl ko pabėgti tada bandžiusiam I. Bakiui pareikštas kaltinimas ir dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui.

K. Kanarskui, kaip ir A. Kalinauskui, gresia įkalinimas iki 20-ies metų arba iki gyvos galvos. O nusikalstamo susivienijimo, kuriam jie vadovavo, dalyviams – laisvės atėmimas iki penkiolikos metų.

Ir maivėsi, ir kontratakavo

Pirmasis šios garsiai nuskambėjusios bylos posėdis tetruko gerą pusvalandį, nes vieno iš kaltinamųjų advokatė turėjo dalyvauti po pusvalandžio suplanuotame „Kamuolinių“ nusikalstamo susivienijimo, kurio atšakai priskiriama K. Kanarsko ir K. Kalinausko suburta gauja, posėdyje tame pačiame teisme. Ir ši byla yra pripažinta prioritetine, o K. Kanarsko ir K. Kalinausko bei jų sėbrų byla – tik greičiau nagrinėtina. Nors geriausiu įrodymu, kokia kompanija surinkta pastarojoje byloje, buvo tai, kad jos kaltinamuosius konvojaus pareigūnai pradėjo vesti į teismo salę tik susirinkus visiems šio teismo proceso dalyviams ir uždarius salės duris.

Beje, K. Kanarską vėl gina advokatas Ričardas Girdziušas, kuris gynė jį ir minėtoje išteisinimu pasibaigusioje aštuoniolikmetės išžaginimo ir nužudymo byloje. A. Kalinauską gina buvęs Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus, kaip ir kaltinimą šioje byloje palaikanti prokurorė, buvęs prokuroras Aivaras Alimas. O vienam iš likusių penkių kaltinamųjų yra valstybės skirtas ilgametis skandalingojo „skaistuolio“ Algimanto Ulvido, ne per seniausiai vėl priminusio apie save, advokatas.

Kaip ir tikėtasi, pamatę žiniasklaidos fotoobjektyvus, kaltinamieji ėmė slėpti veidus. Iš anksto tam labiausiai buvo pasirengę nusikalstamo susivienijimo vadeivos. K. Kanarskas teismo salėje pasirodė dengiantis veidą skarele ir sportine kepure. A. Kalinauskas – su vienkartine apsaugine kauke.

A. Kalinauskas (mėlyna striuke)/Regimanto Zakšensko nuotr.

Tačiau abiejų elgesys per pirmąjį teismo posėdį liudijo, kad jie ne veltui kaltinami organizavę šį nusikalstamą susivienijimą ir jam vadovavę. K. Kanarskas, nors ir slėpėsi už sėbrų nugarų įsitaisęs galinėje teismo narvo eilėje, atėjus laikui prisistatyti teismui, iškalbingai maivėsi. Savo prisistatymą jis baigė klausimu bylą nagrinėjančios teisėjų kolegijos pirmininkei: „Ką dar jums papasakoti?“ K. Kalinauskas tempė paklodę į save, pareikšdamas, kad šiandien pradėti nagrinėti bylos negalima, nes esą ją tiriant buvo padaryta daug pažeidimų. Be to, jam neleista susipažinti su byla, todėl ši turi būti arba atnaujinta, arba grąžinta prokurorei. Tačiau ši kontratakavo, kad bylos medžiaga buvo įteikta A. Kalinauskui prieš kelis mėnesius.

K. Kanarskas/Regimanto Zašensko nuotr.

Apie tai, kad šis teismo procesas bus sunkiai girgždantis, liudijo ir tolesnių jo posėdžių planavimas. Dėl daugumos advokatų dalyvavimo prioritetinėmis pripažintų bylų nagrinėjime iki vasaros pavyko suplanuoti vos kelis posėdžius. Pirmasis iš jų – po mėnesio.    NAUJAUSI KOMENTARAI

Agurkas

Agurkas portretas
atrabotkes lai supuva kalejime

Stasys

Stasys portretas
Cia tam klaidui geda su tokiais teisiamam but. Uz tai i kampa isispraudes. Atrabotkes vapse. nedosnus susivienijimas, kad pedofilo advokatas dalyvauja, cia gal ta uroda atstovauja , kuris nepilnameti tvirkino… viena saika :))

Kanapinis

Kanapinis portretas
Kad dabar jeigu sau vartoti, tai viskas OK
VISI KOMENTARAI 28

Galerijos

Daugiau straipsnių