Nesuvokiamu nusikaltimu kaltintam recidyvistui išvengti Temidės rūstybės nepavyko

Kauno apygardos teismas, nagrinėjęs jau 29 kartus teisto Gintaro Gaulios, šį kartą kaltinto apgaule nužudžius kitą kalinį, su kuriuo jį likimas suvedė Kauno tardymo izoliatoriuje, bylą, pagaliau pasiuntė šį recidyvistą į nokautą.

Šiurpus planas

Kaip jau rašyta, jaunystėje įžūliomis vagystėmis ir žiauriais išpuoliais gimtojoje Suvalkijoje išgarsėjęs ne per seniausiai savo 40-metį už grotų sutikęs G.Gaulia atsidūrė Kauno tardymo izoliatoriuje 2019-ųjų lapkritį – buvo laikinai čia pervežtas iš Alytaus pataisos namų, kur atliko už įvairius nusikaltimus jam skirtą subendrintą 25-erių metų laisvės atėmimo bausmę. Tada jis dar buvo teistas 23 kartus. Ir buvo pervežtas į Kauną, vienam šio regiono teismų ėmųsis dar vienos jo bylos – dėl vadinamojo telefoninio sukčiavimo ieškant aukų telefonu ir, prisistačius policijos, banko ar Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos darbuotojais, išviliojant pinigus iš patikėjusiųjų, kad per jų sąskaitas nusikaltėliai plauna pinigus arba bando jų vardu paimti greituosius kreditus.

43-ejų A.K. atsidūrė tą jam lemtingą 2019-ųjų gruodžio 3-ąją vienoje Kauno tardymo izoliatorius kameroje su G.Gaulia po to, kai buvo čia laikinai pervežtas iš Pravieniškių pataisos namų, kur jau buvo bebaigęs atlikti devynerių metų laisvės atėmimo bausmę už išžaginimą. Į Kauną jis tada atvežtas dėl prasidėjusio skyrybų proceso su sutuoktine.

Vėlų minėtos dienos vakarą A.K. rastas negyvas šios kameros tualeto patalpoje. Apie tai pranešė G.Gaulia, vėliau ikiteisminį tyrimą dėl A.K. mirties priežasties pradėjusiems pareigūnams teigęs, kad įkalbėjo kameros kaimyną imituoti savižudybę, žadėdamas laiku iškviesti prižiūrėtojus. Tačiau A.K. tai padarius, jis ne tik nekvietė prižiūrėtojų, bet dar ir laikė kameros kaimyno rankas, kad šis negalėtų išsigelbėti. Tokį savo elgesį G.Gaulia aiškino tikslu kuo ilgiau užsibūti Kauno tardymo izoliatoriuje, t.y. nenoru grįžti į Alytaus pataisos namus.

Siurprizas teisme

A.K., kuriam pagalba buvo iškviesta aiškiai per vėlai, nepavyko atgaivinti nei tąnakt budėjusiems Kauno tardymo izoliatoriaus prižiūrėtojams, nei šių iškviestiems greitosios medikams.

O G.Gaulios planas, remiantis jo po A.K. mirties duotais parodymais, kad pareiškus jam įtarimą dėl kameros kaimyno nužudymo, jis užsibus Kauno tardymo izoliatoriuje ilgam – ir, kol vyks ikiteisminis tyrimas, ir, kol teismas nagrinės šią bylą, išsipildė. Jis tebėra ten iki šiol. Ir prasidėjus pandemijai, dalyvavo kitoje gatvės pusėje esančio Kauno apygardos teismo, nagrinėjusio naują jo bylą, posėdžiuose nuotoliniu būdu.

Gintaras Gaulia/Vilmanto Raupelio nuotr.

Stojęs prieš teismą dėl A.K. nužudymo iš chuliganiškų paskatų, recidyvistas G.Gaulia ėmė gudrauti. Iš pradžių – pagarsinus kaltinamąjį aktą nuo atsakymo, ar pripažįsta savo kaltę, jis išsisuko, teigdamas, kad į tai atsakys po visų liudytojų apklausos. O šiuos apklausus, jau pareiškė, kad kameros kaimyno nenužudė – ranką prieš save šis pakėlė pats. Paklausus tada G.Gaulios, kodėl jis nepranešė apie tai iš karto prižiūrėtojams, šis recidyvistas atsakė, kad būdamas tiek laiko už grotų, matė tokius vaizdus jau ne vieną kartą, todėl jau į tai nebereaguoja.

Nukentėjusiuoju pripažintas tik su lazdos pagalba vaikštantis A.K. tėvas prašė priteisti iš G.Gaulios 50 tūkst. eurų moralinį atlygį ir sūnaus laidojimo išlaidas. Jis teigė, kad sūnus, kurio bausmės laikas baigėsi 2022-aisiais, niekada nekalbėjo apie savižudybę. Priešingai – jis jau planavo grįžimą į laisvę ir teiravosi, ar tėvas jį priims. Paskutiniu metu už gerą elgesį jam jau buvo leidžiama vykti į darbą už pataisos namų ribų ir be sargybos.

Prireikė eksperimento

Po pakeistų G.Gaulios parodymų A.K. nužudymo bylą nagrinėjusi Kauno apygardos teismo teisėjų Jūratės Jakubonienės, Valdo Vitunsko ir Gyčio Večersko kolegija nusprendė skirti eksperimentą. Juo siekta išsiaiškinti, ar buvo galimybė kameros, kurioje viskas įvyko, tualeto patalpoje, turinčioje duris, atlikti tokius veiksmus, apie kuriuos pasakojo teisiamasis. Eksperimentą atlikę Kalėjimų departamento pareigūnai konstatavo, kad galima.

Po šio atsakymo prokuroras Andrius Kiuršinas pasiūlė izoliuoti G.Gaulią nuo visuomenės iki gyvos galvos. Griežčiausios bausmės būtinybė motyvuota ir tuo, kad, kol Kauno apygardos teismas nagrinėjo šią bylą, o tai užtruko beveik vienerius metus, šis recidyvistas išgirdo dar ne vieną nuosprendį. O dar viena jo byla – dar nagrinėjama kitame teisme. Visos jos – dėl nusikaltimų, padarytų už grotų, ieškant patiklių aukų telefonu ir išviliojant iš jų pinigus.

Išgirdęs prokuroro siūlomą bausmę, G.Gaulia demonstratyviai susiėmė už galvos. Valstybės jam skirta advokatė prašė teismo jos ginamąjį išteisinti. Atėjus laikui pačiam G.Gauliai tarti paskutinį žodį, šis paprašė, kad teismas duotų jam papildomo laiko tam pasirengti. Ir gavo dvi papildomas savaites, po kurių pakartojo tą patį – kad yra nekaltas, tačiau melavo, jog nužudė kameros kaimyną, nenorėdamas grįžti į Alytaus pataisos namus. Tokia buvo apie dešimt minučių trukusio jo paskutinio žodžio teismui esmė.

Antras dublis

A.K. nužudymo byla buvo jau ne pirma G.Gaulios akistata su Temide, kaltinant jį šiuo labai sunkiu nusikaltimu.

2005-aisiais tas pats Kauno apygardos teismas skyrė tuomet dar 24-erių G.Gauliai aštuoniolikos metų įkalinimą už žmogžudystę viename Marijampolės rajono kaime. Jau tada šio teismo proceso dalyviai buvo pašiurpę nuo jo žiaurumo. G.Gaulios auka tada tapusi 62-ejų metų moteris buvo subadyta peiliu per išgertuves, jam slapstantis nuo policijos pas šiame kaime gyvenantį dėdę. Anot ekspertų, kai kurie iš keliolikos dūrių buvo taikantis tiesiai į širdį. Sulaikytas po šio nusikaltimo, G.Gaulia dar bandė versti kaltę dėdei – esą šis jį pakurstęs „užčiaupti“ savo kaimynę. Ir jam to ėmusis, dar paskutinį dūrį padaręs pats. Tačiau Kauno apygardos teismas tada šia gynybine G.Gaulios versija nepatikėjo ir jo dėdė buvo išteisintas.

Gintaras Gaulia/Vilmanto Raupelio nuotr.

A.K. nužudymo bylą nagrinėjusi jau minėta Kauno apygardos teismo teisėjų taip pat nepatikėjo recidyvisto G.Gaulios gražbylystėmis. Ir šiandien paskelbė, kad jis izoliuojamas nuo visuomenės iki gyvos galvos. O A.K. tėvui priteistas 47 660 eurų, išminusavus iš jo ieškinio jau gautą kompensaciją iš valstybės, moralinis atlygis bei sūnaus laidotuvių išlaidos, siekusios 1129 eurus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Tam prokuroras

Tam prokuroras portretas
Tai du gaidzius ir sumete i viena kamera.tik vienas gaidys apgavo kita.gavosi gaidziu pestynes

Bet sitiek nusikaltymu

Bet sitiek nusikaltymu portretas
Tesisesauga,gal specialiai nebaudzia tokius,kad dar daugiau padarytu nusikaltymu,na kitaip as nesuprantu ? Ateme is zmoniu gyvybes..juk ji po 3 nusikaltymo reikejo.izoliuoti..o davar pilna lavonu.

anekdotas

anekdotas portretas
Seneli, nesuvokiu kaip padaryti taip, kad pusę LT biudžeto mano kišenėje atsidurtų, bet nei vienas šuva nesulotų? Vok anukėli, ilgai vok po 1eu, ir susivoksi.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių