Vytauto Didžiojo universitetas mini atkūrimo 30-metį

 • Teksto dydis:

1989 m. pavasarį, Lietuvos ir išeivijos mokslininkų pastangomis, buvo atkurtas Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) – pirmoji savarankiška aukštoji mokykla tuo metu dar sovietų okupuotoje Lietuvoje.

Balandžio 24-ąją universitetas minės atkūrimo 30-metį.

Šventės programoje – dokumentinio filmo „Laisvos minties universitetas“, kurį režisavo VDU docentas, žurnalistas Rytis Zemkauskas, premjera.

Šiame filme nebus įprasto istorinio siužeto, jame siekiama atskleisti asmenybių mąstymą, idėjas bei parodyti veiksmus, kurie skatino modernios ir šiuolaikinės Lietuvos Respublikos tapatybės formavimąsi. Tai – pasakojimas apie universitetą, geriausiai atspindintį atgimusios Lietuvos svajonę.

Sąjūdžio epochoje Lietuvos ir išeivijos mokslininkus suvienijo bendras tikslas – gaivinti ir modernizuoti dar 1922-aisiais įkurtą Lietuvos universitetą Kaune, vėliau pervadintą Vytauto Didžiojo garbei ir sovietų uždarytą 1950 metais. Susitelkusi bendruomenė siekė kurti Universitetą tokį, kuris griautų sovietmečiu susiformavusią aukštojo mokslo institucinę kultūrą, hierarchinį valdymą, bendravimo bei mentaliteto struktūras ir kartu atvertų kelią spartesniam vakarietiškos akademinės kultūros formavimuisi.

Atkūrimo idėja buvo pradėta realizuoti 1989 m. balandžio 26-28 dienomis Kaune, tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Tautinė aukštosios mokyklos koncepcija ir Kauno universitetas“. Šio renginio baigiamojoje sesijoje buvo paskelbtas VDU Atkūrimo aktas – pirmas bendras Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių mokslininkų žingsnis, lėmęs ir tolesnį bendradarbiavimą plėtojant universiteto veiklas.

Vėliau, 1990 m. gruodį priimtas VDU Statutas įteisino ne tik universiteto autonomiją ir akademinės laisvės principą, mokslo ir studijų vienovę, bet ir Lietuvai tuo metu naujas trijų pakopų studijas. Nuo pat atkūrimo pradžios universitete itin rūpintasi stipriu užsienio kalbų ugdymu – šios tradicijos gyvos ligi šiol.

VDU rektorius prof. Juozas Augutis įsitikinęs, jog universiteto istorija yra neatsiejama nuo šalies ir visuomenės istorijos – per tris dešimtmečius VDU tapo nepriklausomos Lietuvos intelektualinio ir kultūrinio gyvenimo simboliu.

„Galvoju, kad universitete sukurtos akademinio gyvenimo sąlygos gali persikelti ir į viešą ar politinį gyvenimą. Universitetas nėra tik ugdymo erdvė: priklausomai nuo vertybių, kuriomis vadovaujamasi organizuojant bendruomeninį gyvenimą čia, pritraukiamos ir išorės organizacijos, bendraminčių būreliai. Tikiu, kad tik laisva valia ir begaliniu noru galima sukurti kažką išties vertingo“, – kalbėjo rektorius.

VDU tapo pirmąja  aukštąja mokykla Baltijos jūros šalių regione, kurios studijų sistemoje įsitvirtino artes liberales (lot. laisvieji menai) idėjos, atskleidžiančios asmeninę studento laisvę, puoselėjančios atsakomybę ne tik savarankiškai pasirenkant studijų dalykus, bet ir bendraujant studentams bei dėstytojams, įgyvendinant kūrybos ir kritinės minties palaikymo projektus. Nuo pat atkūrimo universitetas laikėsi principo, kad mokymo procesas yra neįmanomas be mokslo ir studijų vienovės. Todėl, tik prasidėjus pirmiesiems mokslo metams, įkuriami mokslo centrai – Informatikos ir Vadybos, o vėliau ir Humanitarinių, Pedagogikos ir Aplinkotyros mokslų. VDU taip pat vienintelis atkūrė ordinarinių ir ekstraordinarinių profesorių statusą.

Universitetas pasitinka 30-ąsias atkūrimo metines su išaugusia bendruomene: šiemet jo gretas papildė Lietuvos edukologijos ir Aleksandro Stulginskio universitetai, tapę VDU Švietimo ir Žemės ūkio akademijomis.

Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo 30-mečiui skirta šventė vyks balandžio 24 d., trečiadienį, 16 val., VDU Didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28, Kaunas). Renginio pradžioje –  filmo „Laisvos minties universitetas“ premjera ir diskusija „Mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms“.NAUJAUSI KOMENTARAI

varnas

varnas portretas
užėjo mėnulio pylnatis , ir išmušė prakaito paleista melangolija , mašina vremeni, universitetas, mini 30 metu atkurimo plano fokusus , mes tikri kauno gyventojai prisimename, koki turėjome K,T, U, UNIVERSITETA ,kokius mokslo inžinierius išmokė per 5 metus , kokio lygio buvo pasekimai, juk kalviu mokslo žmonės mokė kurė , o kur gamyklos kokio lygio buvo ,juk baigi eini gauni paskirima ir pirmin, juk kaunas vienas buvo pramoniu didžiuliu gyganto endustrija kokie skaičiai dirbo žmonių, juk darbo niekam netruko, o jaunimui buvo malina baigi ir buni aprupintas gyvenimo kaip jaunas specialistas, būtais ir algos buvo juk pagal kategorijas jauno specialisto inžinieriaus buvo žemesnė kategorija , o kilant aukštyn , kilo ir žinios , ir augo kategorijos , o kas liko šiandien tik tuščios kalbos ir visokie pavadinimai, o jaunimas po baigimo juk bėga iš šalies ten kur kojos neša , baikite jus laurai bakin laurai, juokas liko iš jūsų pasipuikavimo, kokie profesoriai, mokiaus baršausko laiku ,

Realybe

Realybe portretas
Pritariu cia rasantiems,vdu yra liberastinė Šaraškino kontora.

Safyras

Safyras portretas
Buvo labai geras institutas KPI, kuriame studentai mokėsi 5 metus ir ten ruošė gerus specialistus, nes tada buvo nemokamas mokslas , bet tinginiai nubyrėdavo , nes mokytis buvo sunku. Baigę aukštąją mokyklą visi gaudavo paskyrimus ir privalėjo atidirbti 3 metus... Todėl ir streso buvo mažiau, nes žmonės žinojo, jog turės darbo ir gaus atlyginimą ne pagal kažkokius neaiškius kriterijus, laiku ir žinomą sistemą. Aišku, tais laikais buvo stabdoma bet kokia žmonių kūrybinė iniciatyva, tačiau tiek beverčių projektų nekūrė kaip dabar... O ir politikai taip gerai negyveno kaip dabar: algą gauna net nedirbdami, kaip ir daugelis verslo atstovų , kai gali kainas kelti kiek nori, žmonių skurdas jų nejaudina, nes dalyvauja reklaminėse akcijose... Prikurta visokiausių mokslo įstaigų, o specialistų reikia ieškoti užsienyje...Batus, medžiagas, baldus gamino labai gerus, o ir dainas ar šokius kūrė išsilavinę žmonės, o ne atsitiktiniai, bet labai kai kam reikalingi žmonės...
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių