Vienam ligoniui nustačius COVID-19, palatos kaimynų iškelti neskubėjo

LSMU Kauno ligoninės nekovidinėje palatoje gydytas kaunietis senjoras pasipiktino, kad vienam palatos kaimynų nustačius koronavirusą, kiti du pacientai mažiausiai pusdienį leido kartu su infekuotuoju, o jį iškėlus kelias valandas laukė dezinfekcijos. Palata esą dezinfekuota tik po pakartotinių prašymų.

Ilgai laukė dezinfekcijos

80-mečiui kauniečiui Benediktui šeimos gydytoja, sunerimusi dėl jo širdies sveikatos būklės, rekomendavo kviesti greitąją medicinos pagalbą (GMP) ir vykti į Kauno klinikų Kardiologijos skyrių. "Rugsėjo 15 d. nedelsdamas iškviečiau GMP. Važiuojant ekipažas gavo nurodymą vykti į buvusią Raudonojo kryžiaus ligoninę (dabar – LSMU Kauno ligoninės padalinį Laisvės al. 17, – red. past.). Atsidūriau priimamajame skyriuje", – Benedikto žodžiais, čia buvo atliktos kelios procedūros, užrašyta kardiograma, paimtas mėginys COVID-19 testui. Laukti jo rezultatų senjorui teko izoliacinėje palatoje.

Kitą rytą, gavus neigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą, kauniečiui buvo atliktas plaučių tyrimas ir jis perkeltas į Vidaus ligų skyriaus palatą. "Joje, be manęs – trys ligoniai: vienas ruošiasi vykti į namus, o kiti du, berods, ton palaton patalpinti prieš dieną. Po pietų sesutė paima trijų palatos pacientų mėginius COVID-19 testui. Teiravomės, kodėl daromas toks neeilinis tyrimas. Atsakymas: taip nurodyta", – jį nustebinusį neaiškų atsakymą prisiminė Benediktas.

Rugsėjo 17 d. rytą palatos kaimynai pastebėjo ant palatos durų raudoną etiketę. Pasak Benedikto, pradėjus teirautis, ką toks ženklas reiškia, ligoninės personalas buvo labai nekalbus. "Slaugutė sakė nieko nežinanti, kita darbuotoja aiškino, kad, matyt, taip reikia. Reikia, tai reikia. Mums toliau atliekamos paskirtos procedūros. Apie 17 val. į palatą įeina du į sanitarus panašūs vyrai su aukštu greitosios pagalbos vežimėliu. Pacientui G. pasako, kad jis perkeliamas į LSMU Kauno ligoninės Infekcinių ligų skyrių Šilainiuose, į celofaninį maišą sumeta G. daiktus ir jį išsiveža. Atsikvošėję suprantame, kad išvežė koronavirusu užsikrėtusį ligonį, o likusieji du esame virusu prisotintoje aplinkoje. Laukiame, kas bus toliau; niekas nieko nepaaiškina", – pasikartojusiu personalo nekalbumu stebėjosi senjoras.

Atvejis: po to, kai šiame LSMU Kauno ligoninės padalinyje dviem palatos kaimynams buvo diagnozuotas COVID-19, savo patirtimi pasidalijęs senjoras įspėja kitus gerai apsvarstyti būtinybę šiuo metu vykti į ligonines. Vilmanto Raupelio nuotr.

Pasak jo, praėjus valandai ar daugiau, jie nusprendė išsikviesti personalą. "Atėjusios slaugutės klausiame, kada sulauksime dezinfekcijos, nes bijome į tualetą užeiti, kur neseniai kovidinis pacientas buvo ilgokai užsibuvęs. Pažada ką nors pakviesti. Niekas nepasiūlo net vienkartinės kaukės", – neramų laukimą prisiminė Benediktas.

Atsikvošėję suprantame, kad išvežė koronavirusu užsikrėtusį ligonį. Laukiame, kas bus toliau: niekas nieko nepaaiškina.

Jo teigimu, pagalbą pavyko prisikviesti tik dar po valandos dar kartą paspaudus personalo iškvietimo mygtuką. "Atėjęs jaunuolis apibara, kam trukdome dirbti įprastą darbą. Prašau duoti bent dezinfekciniu skysčiu sudrėkintą skudurą, kad galėčiau pavalyti bent tualetą, kur jau turime apsilankyti. Įpykęs jaunuolis (kuris, kaip vėliau sužinojome, pagal pareigas yra slaugytojas) pažada imtis jam nepriklausančio darbo. Netrukus jis sugrįžta su slaugute, kuri pravalo tualetą. Jaunuolis apibara už pravertą langą, o iš atsineštų dviejų dezinfekcinio skysčio butelių gausiai pripurškia palatos grindis", – tokią minimalią palatos dezinfekciją prisiminė kaunietis.

Diagnozavo ir antram

Kitą rytą abiem toje pačioje palatoje likusiems gulėti senjorams pakartotinai paimti mėginiai COVID-19 testui atlikti. Popiete antras Benedikto palatos kaimynas informuotas apie COVID-19 diagnozę ir perkėlimą į Infekcinių ligų skyrių. "Nerimas dar padidėja; aišku – esame koronaviruso židinio centre. Pervežimo komanda atsiranda už gero pusvalandžio. Galutinis pasiruošimas mažai judriam pacientui pervežti kiek užtrunka. Spėju paklausti, kaip man elgtis likus tokioje patalpoje be jokių apsaugos priemonių. Paramedikė pataria kviesti ligoninės personalą", – Benedikto žodžiais, šį kartą ligoninės personalas sureagavo daug greičiau – netrukus jis buvo perkeltas į kitą palatą.

Tačiau, nors ir atsidūręs saugesnėje aplinkoje, senjoras prisipažino nepasijutęs daug saugiau. Kankino nerimas, kad užsikrėsti galėjo ir jis. Nė viena perspektyva – keliauti į COVID-19 pacientams skirtą ligoninės skyrių ar, jei neužsikrėtė virusu, vykti namo, kur laukia sunkiai serganti žmona – vyro neviliojo. "Neramino ir mintis, kodėl dar prieš rugsėjo 17 d. vidudienį, sužinojus apie teigiamą ligonio G. testą, dar neužsikrėtusieji nebuvome perkelti į kitą palatą? Gal nebūtų užsikrėtęs  kitas palatos kaimynas, sunkus ligonis, mat dėl jo sunkios ligos šis nebuvo skiepytas", – situaciją prisiminė pašnekovas.

Penkias paras ligoninėje praleidęs Benediktas po pakartotinių neigiamų COVID-19 testų rugsėjo 20 d. išvyko namo. Išgirdęs žinią, kad išrašomas, jis sakėsi ir apsidžiaugęs, ir nustebęs. "Juk mano širdies tyrimai dar nedaryti. Tačiau gydytoja pasakė, kad nustatytas širdies nepakankamumas, padaryta kardiograma ir to pakanka. Suabejojau, ar man saugu grįžti į namus tiesiai iš koronoviruso židinio, nes namuose yra serganti žmona", – šia abejone senjoras pasidalijo su gydytoja. Tačiau, pasak jo, gydytoja atsakė: jei žmona skiepyta, realaus pavojaus nėra. "Su nerimu grįžau į namus. Nežinojau, kaip elgtis, kokių apsaugos priemonių imtis, kad neužkrėsčiau artimųjų ar nepaplatinčiau ligos daugiabučio kaimynams. Apie apsaugos priemones niekas nepaaiškino. Turiu aukštąjį išsilavinimą, bet nesuprantu, ar ligoninėje matyta situacija atitinka naujausias apsaugos nuo koronaviruso priemones – ankstesnės tikrai buvo kitokios. Noriu įspėti kauniečius bent dabartiniu COVID-19 epidemijos laikotarpiu ypač atidžiai apgalvoti vykti į ligonines būtinybę", – įspėjo Benediktas. – Būčiau žinojęs, kad laukia kontaktas su sergančiuoju koronavirusu ir nesaugi aplinka, būčiau į ligoninę net nevažiavęs."

Būčiau žinojęs, kad laukia kontaktas su sergančiuoju koronavirusu ir nesaugi aplinka, būčiau į ligoninę net nevažiavęs.

Elgėsi nustatyta tvarka?

Paprašytas pakomentuoti, kodėl kurį laiką vadinamiesiems nekovidiniams pacientams teko būti kartu su pacientu, kuriam ligoninėje nustatytas COVID-19, LSMU Kauno ligoninės komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas atsakė: "Personalo veiksmai atitiko nustatytą tokiems atvejams tvarką. Paaiškėjus, kad vienam ligonių diagnozuotas COVID-19, jis perkeltas į koronaviruso ligoniams skirtą padalinį, taip pat PGR testas atliktas ir tą dieną su juo likusiam palatos kaimynui. Pastarajam teko palaukti, kol buvo atlaisvinta izoliacinė palata, nes šiuo metu šis skyrius dėl didelio žmonių sergamumo yra pilnas pacientų. Jam apie palatos kaimyno ligą buvo pranešta gavus teigiamą testo rezultatą, o dezinfekcija negalėjo būti atliekama esant patalpoje pacientui."

Jis apgailestavo, kad šiuo pandeminiu periodu tenka patirti netipinių situacijų tiek pacientams, tiek personalui. "Kai teko atiduoti dalį terapinių lovų COVID-19 ligoniams LSMU Kauno ligoninės Šilainių padalinyje, smarkiai išaugo medikų darbo krūvis kituose padaliniuose. Deja, ne visada pavyksta išvengti susirgimo koronavirusu ir ten, nors visi ligoniai prieš juos guldant į bendras palatas yra testuojami ir laukia atsakymo izoliacinėse palatose. Deja, ši liga gali turėti ilgą inkubacinį periodą ir pasireikšti vėliau", – teigė S.Tvirbutas.

Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos patarėja Neringa Mikėnaitė informavo, kad nustačius COVID-19 atvejį vadinamojoje nekovidinėje palatoje, patalpos turi būti dezinfekuojamos vadovaujantis Asmens sveikatos priežiūros įstaigų infekcijų kontrolės reikalavimais, patvirtintais higienos norma HN 47-1:2020. "Atkreipiame jūsų dėmesį į tai, kad einamasis patalpų valymas ir dezinfekcija atliekami asmens sveikatos priežiūros įstaigoje nustatyta tvarka", – teigė N.Mikėnaitė. Dėl to, jos teigimu, LSMU ligoninėje galiojančią tvarką turėtų paaiškinti pati gydymo įstaiga.

"Visais atvejais, kai kyla nemalonių situacijų su gydymo įstaiga arba kai pacientai (ar jų atstovai) mano, kad buvo netinkamai aptarnauti, ar jiems buvo suteiktos nekokybiškos paslaugos, pirmiausia reikėtų raštiškai kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jeigu netenkintų įstaigos skundo nagrinėjimo rezultatai, tokiu atveju kreipiamasi į gydymo įstaigos steigėją ir į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą (vaspvt.gov.lt), kurie pagal kompetenciją kontroliuoja, kaip laikomasi teisės aktų, reglamentuojančių sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, reikalavimų bei vykdo pacientų teisių priežiūrą ir asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės kontrolę", – informavo Spaudos tarnybos patarėja.NAUJAUSI KOMENTARAI

Zurnalistai

Zurnalistai portretas
Daugiau apie tas vadinamas “dezinfekcijas” pasidomėkite. Ypač apie lovų dezinfekcijas po mirusiu nuo Covid-19. Kiek laiko turi praeiti po lovos dezinfekcijos prieš ikeliant nauja ligoni? Ir kokia ta dezinfekcija?

Vycka

Vycka portretas
Kas Kaune nežino tos "ligoninės"?

Ruski liberal Budin

Ruski liberal Budin portretas
Atvažiavo Benediktas ant visų seselių piktas. Iš to viso pasiutimo griebė vienai už kiaušinių (mat buvo trans).
VISI KOMENTARAI 32
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių