V. Landsbergis: padorių žmonių partija – tai utopija

Festivalio „Laisvės piknikas“ diskusijų dalis finišavo pokalbiu su profesoriumi Vytautu Landsbergiu. Apie valstybę čia kalbėta poetine kalba ir juokaujant.

„Žalgirio“ arenos amfiteatrinė auditorija buvo sausakimša nuo publikos. Tarp susirinkusiųjų buvo matyti ir jaunų veidų, ir senjorų. „Vienoje dainoje dainuojama: tai gražiai gražiai mane augino. Tačiau žiūrint į dabartinę Lietuvą, atrodo, labiau tiktų žodžiai: tai godžiai godžiai mane augino“, – kalbėdamas apie dabarties realijas, ironizavo V. Landsbergis.

„Akiplėša, šiek tiek apykvaiša mūsų brangioji Lietuva“, – šią Lietuvos Atkuriamojo Seimo pirmininko poezijos eilutę priminė diskusiją vedęs Andrius Tapinas. Profesoriaus teigimu, šie žodžiai – apie nepriklausomybės siekusią Lietuvą. „Mes buvom tokie keistuoliai, kurie kalbėjom apie teisybę, apie laisvę. Mums sakė: gal truputį laisvės užteks? Mes sakėm: ne, mums reikia visos“, – trisdešimties metų senumo įvykius prisiminė kviestinis svečias.

Diskusijoje nukrypta ir į ankstesnius laikus. „Mūsų partizanai gal irgi apykvaišiai iš dabartinės pozicijos atrodo. Jie pasirinko gyventi trumpai, bet garbingai“, – sakė profesorius.

V. Landsbergis prisiminė, kaip Atgimimo laikais JAV susitikęs su lietuvių emigrantais, pastebėjo, kad daugelis jų buvo įsimylėję supoetintą Lietuvos paveikslą. „Lietuvą jie tuomet įsivaizdavo kaip išvargusią, bedalę belaisvę. Pasakiau, kad toks įsivaizdavimas nuo realybės labai skiriasi. Paklausiau jų, ar mylės Lietuvą prasigėrusią, purviną, melagę, išprievartautą, ištvirkusią“, – prieš keletą dešimtmečių ištartus žodžius prisiminė profesorius.

„Bet mylėt vis tiek norisi tą gražesnę, švaresnę, tvarkingesnę“, – pajuokavo A.Tapinas. „Tai tu pirmiausia ją nuprausk ir paguosk“, – atsakė diskusijos svečias. „O čia ne jūsų darbas buvo Lietuvą nuprausti?“ – buvusio ilgamečio konservatorių partijos vadovo paklausė festivalio organizatorius. „Mes truputį prausėm“, – tikino pašnekovas.

Turėjom valstybę, o dabar – valstietybę. Valstybė yra nuo žodžio valia, o valstietybė – patys žinote.

Diskutuota, kiek žmonės šiais laikais vienoje ar kitoje situacijoje gali pasirinkti. Pasak politiko, galimybė rinktis dažniausiai yra. „Ir žmonės, ir partijos dažniausiai gali pasirinkti. Pasirinkimo klausimas dabar net vienai komunistinei partijai yra iškilęs: ar būti, ar pūti?“ – surimavo diskusijos dalyvis.

V.Landsbergio teigimu, pagrindinė Lietuvos problema dabar yra tai, kad dalinamasi valdžia, bet ne atsakomybe: „Kaip tai pataisyti? Pradėti mąstyti, o ne tik kaltinti ir reikalauti iš kitų. Iš manęs irgi kartais reikalauja, kodėl aš to ar to nepadariau, kodėl komunistų visų nepakoriau ir panašiai.“

„Tikrai, kodėl nepakorėt visų komunistų?“ – sarkastiškai paklausė A. Tapinas. „Todėl, kad jie irgi mūsų broliai“, – atsakė pirmasis atkurtos Lietuvos vadovas. „Be to, juk jums dar reikėjo kolūkius griaut, ar ne?“ – politinių oponentų mėgstamą kaltinimą V. Landsbergiui juokais priminė diskusijos vedėjas. Auditorijoje nugriaudėjo juokas.

„Turėjom valstybę, o dabar – valstietybę. Valstybė yra nuo žodžio valia, o valstietybė – patys žinote“, – šyptelėjo V.Landsbergis.

Paklaustas, ar turi svajonių, V.Landsbergis atsakė: „Taip, kad Lietuvoj būtų gražiau. Čia tokia sena svajonė.“

Diskusijoje pastebėta, kad pastaruoju metu tapo madinga klausti: o kur tu buvai Baltijos kelio metu? „Ir jei jame nedalyvavai, nes buvai mažas arba neturi tai įrodančių nuotraukų, tai, atrodo, esi mažiau vertingas“, – užsiminė A. Tapinas.

„Reikėtų klausti: o kur tu dabar esi Baltijos kelyje? Reikia klausti, kokie mes dabar. Kokie mes čia ir kokie išeisim iš šios salės. Ar vėl snukius daužysim tiesiogine ir perkeltine prasme?“ – palygino diskusijos svečias.

A. Tapinas užsiminė, kad V. Landsbergį moraline prasme kiti irgi dažnai bando apdaužyti. „Tam, kas muša, gali atrodyti, kad pataikė, bet nebūtinai ir tam, kurį bandoma mušti, taip atrodo. Juk kokį moralinį smūgį gali duoti tas, kuris pats neturi moralės?“ – retoriškai klausė politikas.

Diskusijos vedėjas priminė profesoriui jo pasisakymą, kad reiktų Lietuvai padorių žmonių partijos. Paklausus, ar jis tiki, kad tokia partija bus, V. Landsbergis atsakė: „Tai – utopija“.NAUJAUSI KOMENTARAI

zenonas išpriekulis

zenonas išpriekulis portretas
Manau reikėtų surengti partijų vadukų myžimo varžybas. Kas toliau numyš, už tuos ir balsuoti. Reiškia ir tas daigtas ilgesnis, jei ilgesnis labiau mus galės dulkinti. Landsbergiai manau atsisakytų dalyvauti varžybose? Su kaliošai neisi į varžytuves, o ant batų myšti bus napadoru.

Tai

Tai portretas
Tai sunaikinkim visas partijas ir iveskim prezidentini valdyma prezidenta turim gera kodel nepabandyti

pirma karta

pirma karta portretas
koncervinis ozys atsibudo.
VISI KOMENTARAI 115
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių