Tėvams verta suklusti: nemokami užsiėmimai – alternatyva stovykloms

Kol tėvai darbuojasi, jų vaikai nenuobodžiauja. Pasinaudoję dienos užimtumo iniciatyva, jaunieji kauniečiai gali lankyti nemokamus, jiems patinkančius įvairiausius užsiėmimus.

Stovyklos – brangu

Besibaigiantys mokslo metai tėvams tradiciškai virsta galvosūkiu, kur dėti vaikus, kai net keturių savaičių atostogos daugumai suaugusiųjų yra prabanga. Šaunu, jei mažųjų kaime laukia seneliai, o jei ne?

Išeitis – stovyklos. Sukarintos, anglų kalba, išlikimo ar sporto. "Tremties" kaina priklauso nuo daugybės faktorių: stacionari stovykla ar dieninė, su nakvyne ar be jos, vienu maitinimu ar keliais. Įtakos kainai turi vietovė, veiklos pobūdis ir trukmė. Populiariausios – penkių dienų stovyklos. Jos, anot tėvų, ir pigiausios. Antai, liepos pabaigoje į plaukimo stovyklą "Plauk kaip jūrų liūtas!" sūnų Povilą suruošusi kaunietė Eglė už ne visą savaitę mokės 109 eurus. Į kainą, anot jos, įskaičiuotos pramogos ir maitinimas tris kartus per dieną.

"Stovyklos metu numatytos intensyvios plaukimo treniruotės. Įvairios pramogos ir užimtumas iki pat vakaro. Vienos dienos kaina išeis apie 22 eurus. Atsižvelgiant į tai, kad sūnus valgys tris kartus per dieną, manau, kaina tikrai nėra labai didelė", – tikino Eglė.

 

Realiame gyvenime stalas juk nekalba, o animaciniame filme prabyla žmogaus balsu. Tai yra žavu.

Nežinojo apie galimybę

Moteris domėjosi ir kitais variantais. Sūnui siūlė vykti į septynių dienų stovyklą "Tarzanas" Švenčionių rajone ar tokios pat trukmės stovyklą "Verubė" Trakų rajone. Jų kainos esą buvo labai panašios, kaip ir pasirinktosios penkių dienų. Vis dėlto vyresnėlis pasirinko likti Kaune.

"Sūnus jau ne pirmus metus lanko plaukimo treniruotes. Matyt, tai ir buvo pagrindinė priežastis, kodėl nevyko kitur", – svarstė kaunietė.

Pasiteiravus, ar žinojo apie galimybę vasarą abiem sūnums lankyti nemokamus muzikos, meno, sporto filmų kūrimo ir net cirko užsiėmimus, Eglė gūžtelėjo pečiais. Tokia informacija neužkliuvo, o ir būtinybės intensyviai ieškoti esą nebuvo. Plaukimo stovykla liepą – pramoga vaikui, o ne gelbėjimosi šiaudas.

"Kaune gyvena abi senelės. Turiu kam palikti vaikus", – šyptelėjo moteris, tačiau smalsumo dėlei pasiteiravo, apie kokius nemokamus užsiėmimus kalbėjome.

Visas nemokamų užsiėmimų sąrašas ir registracija čia. Mes apsilankėme keliuose jų.

Animacijos pasaulis

Kempiniuko Plačiakelnio, peliuko Mikio ar princesės Elzos kompanijoje mažieji pameta laiko nuovoką.

"Dar 5 minutes, mamyte", – paprašyti išjungti televizorių, animacinių filmukų gerbėjai kaskart meldžia pratęsimo. Taip, spartus kintančių dvimačių ar trimačių iliustracijos ar modelių vaizdo epizodų rodymas, sukuriant judėjimo iliuziją, įtraukia ne tik vaikus. Neretai priešais ekranus taisosi ir suaugusieji.

"Realiame gyvenime stalas juk nekalba, o animaciniame filme jis prabyla žmogaus balsu. Tai yra žavu", – Kauno moksleivių techninės kūrybos centro metodininkė Dalia Narkevičiūtė sveikino animacijos edukacijos "Kuriame pasaką" dalyvius.

Nors į nemokamą užsiėmimą užsiregistravo šešiolika vaikų, antradienio rytą dizaino studijoje susirinko pusė jų. Prie stalo taisėsi ir pirmai klasei besiruošianti Justė, ir vyriausias edukacijos dalyvis – dvylikos metų Jonas.

"Patinka žiūrėti filmukus. Noriu sužinoti, kaip juos galima sukurti pačiam", – paklaustas, ar į užsiėmimą atėjo savo noru, ar pastūmėtas mamos, pirmokas Mykolas degė entuziazmu.

Jam antrino ir ketvirtokė Augustė – kartą dalyvavusi animacijos užsiėmimuose, mergaitė įsitikino, kad ne mažiau, nei žiūrėti, filmukus smagu kurti ir pačiai.

"Nekantrauju pradėti", – palinkusi prie popieriaus lapo, Augustė laukė, kada vadovė skelbs užsiėmimo pradžią.

Paskirstė vaidmenimis

3 valandų trukmės animacijos edukacijos "Kuriame pasaką" tikslas – iš arčiau pažinti animacijos pasaulį ir patiems piešiniais iliustruoti pasaką, kurią netrukus ėmė skaityti D.Narkevičiūtė.

"Gyveno seniau tarp miškų devyni broliai ir viena sesuo. Po kiek laiko sesuo ištekėjo toli už vyro. Tenai pagyvenusi, labai pasiilgo savo brolių ir sumanė vieną kartą važiuoti pas juos kieminėti. Prisikepė bandelių, visiems devyniems broliams po vieną", – žodis po žodžio istoriją dėliojo užsiėmimo vadovė.

Baigusi skaityti pasaką, D.Narkevičiūtė paskirstė darbus. Vienam teko piešti devyngalvį slibiną, kitam – verkiančią princesę, trečiam – bandelių pintinę, o vietoje karietos – autobusą ir raudoną "Ferrari".

Animacinę pasaką komanda dėliojo sustabdyto kadro technika. Pastaroji ypatinga tuo, kad kūrybos procese naudojami realūs daiktai. Objektai yra fotografuojami taip, kad sudėjus kadrus į nuoseklią seką, būtų sukurta judesio iliuzija.

"Tokie užsiėmimai vyksta jau antrus metus. Šiemet – antrą kartą. Turiu pastebėti, kad vaikų fantazija nežabota, todėl ir pasakos pačios įdomiausios. Žiūrėsime, kaip bus šį kartą", – įkvėpimo jauniesiems kauniečiams linkėjo D.Narkevičiūtė.

Lauks sugrįžtančiųjų

Animacijos pasaulį netrukome išmainyti į kitą. Tiesa, ne mažiau atraktyvų nei ankstesnis – automobilį stabdėme Šančiuose, "Baltijos cirko" kieme.

Priešais akis šmėstelėjo du berniukai ant vienaračių, ore katės šuolį demonstravo smulki mergaičiukė – cirko studijos auklėtinė. Už jos nugaros stovėjo būrys smalsių bendraamžių mokyklinukių, kurios iki tol cirke lankėsi tik kaip žiūrovės.

"Užsiėmimas jau prasidėjo. Dabar vysta apšilimas", – "Baltijos cirko" bendradalininkė Ieva Variakojytė-Reynshtrom mojo ranka į cirko areną, kurioje įprastai skrieja oro akrobatai, verkia juokdariai ir amsi dresuoti šunys.

Nemokami užsiėmimai "Baltijos cirke" vyksta visą birželio mėnesį. Liepą ir rugpjūtį trupė leisis į gastroles Lietuvoje ir užsienyje, o rudenį cirke lauks tų, kuriems aktyvūs užsiėmimai arenoje įdomesni nei šachmatų būrelis ar laikas jaunųjų turistų klube.

"Net neabejoju, kad atsiras bent kelios mergaitės, kurios po pažinties su cirku, ją tęs ir toliau", – I.Variakojytė-Reynshtrom prasitarė pastebėjusi kelias moksleives, kurios savo fiziniais duomenimis tiktų cirko arenai.

Rūpinasi miesto vaikais

Cirko akademija ir animacijos edukacija – tai tik maža dalis nemokamų užsiėmimų, kuriuos miesto valdžia dovanojo atostogaujantiems moksleiviams.

Dirstelėjome į vasaros veiklų sąrašą Kauno miesto savivaldybės interneto puslapyje. Jame – kone 300 pačių įvairiausių nemokamų užsiėmimų. Pradedant šiuolaikinio šokio pamokomis, dailės ir muzikos užsiėmimais, baigiant šaudymo, graikų romėnų imtynių, kanojų ir baidarių irklavimo treniruotėmis ar pažintimi su miesto muziejais ir vaikų teatru.

"Kauno miesto savivaldybei svarbiausias dalykas yra vaikai. Jų savijauta, saviraiška, pasiekimai, užimtumas. Mums rūpi, kad jaunieji kauniečiai galėtų turiningai ir saugiai praleisti laisvalaikį. Miesto švietimo, sporto ir kultūros įstaigos kaip ir praėjusiais metais plačiai atvėrė duris vaikams, todėl įvairiose erdvėse vyksta edukaciniai, fizinio aktyvumo ar kitokie užsiėmimai", – kalbėjo mero patarėja jaunimo reikalų ir švietimo klausimais Orinta Leiputė.

Yra laisvų vietų

Praėjusiais metais nemokama galimybe pasinaudojo maždaug 5 tūkst. vaikų. Spėjama, kad šiemet norinčiųjų gali būti ir daugiau. Kai kuriuose užsiėmimuose laisvų vietų neliko, tačiau vis dar yra veiklų, į kurias galima registruotis.

"Be abejo, greičiausiai užsipildė tie užsiėmimai, kur ribotas vaikų skaičius grupėse. Bėda ta, kad užsirašo ir neateina apie 30 proc. pageidavusiųjų", – O.Leiputė tėvus ragino būti atsakingesnius, galvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus. Informuoti, jei pasikeitė planai, o jų vaikas nežada atvyti į užsiėmimus. Tai leis į likusias laisvas vietas priimti kitus norinčiuosius.

Dauguma užsiėmimų prasidėjo birželį. Jų trukmė nuo 1,5 iki 4 val.

"Jei veikla truktų ilgiau, tuomet reikėtų maitinimo", – paklausta kodėl vaikų negalima užimti visą dieną, atsakė O.Leiputė.

Su vaikais dirbs kvalifikuoti, profesionalūs vadovai, treneriai, mokytojai. Užsiėmimai vyks darbo dienomis visą vasarą.

"Užsiėmimų metu vaikai ne tik puikiai leis laiką, susipažins su naujais draugais, bet ir atras naujų gebėjimų, kuriuos naujais mokslo metais galės toliau lavinti", – naudą moksleiviams įžvelgė mero patarėja.

Daugiau vasaros stovyklų

Vaikų vasaros užimtumą pasipildė ir Kauno miesto savivaldybės visiškai ar iš dalies finansuojamomis stovyklomis. Buvo numatyta 188 tūkst. eurų vaikų vasaros stovykloms kofinansuoti. Paskelbus "Iniciatyvos Kaunui" paraiškų konkursą, dalyvavo 54 organizacijos. Ekspertai teigiamai įvertinto 310 projektų. Šiuo metu pasirašytos 26 sutartys su organizacijomis dėl vaikų vasaros stovyklų dalinio finansavimo. Kauno miesto savivaldybė skyrė beveik 156 tūkst. eurų.NAUJAUSI KOMENTARAI

aš portretas
pasakyčiau...jokios informacijos nebuvo netyčia užtikau...tegul nesigiria..

nesupantu

nesupantu portretas
Gal autorė atsakys, kam tas straipsnis vasaros viduryje? Niekinė reklama, nes pateiktoje lentelėje kone į visus užsiėmimus vietų nėra.

M

M portretas
Labai keista,jog dauguma užsiėmimų vyko nesibaigus mokslo metams ir į tas dvi mokslo pratesimo savaites niekas nekreipė dėmesio.Kokie čia "vasaros" užsiėmimai,jei vyksta pamokos. Kai kurios "finansuotos" stovyklos vistiek kainavo kaip privačios. Visai nebuvo informacijos apie vasaros veiklas. Labai mažai užsiėmimų paaugliams.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių