Šilainių mikrorajone – išskirtinis augalų labirintas su vabalų viešbučiu

Netiesa, kad Šilainių mikrorajonas pilkas ir šaltas. Čia daug žalumos, o nuo šiol dar ir išskirtinis augalų labirintas su vabalų viešbučiu.

Įžanga į pavasarį

Ko gero, ne vienas jūsų esate išbandę kukurūzų labirintų pinkles ar bent jau girdėję apie tokią pramogą. Nuo šiol savo labirintą turi ir Kaunas. Tiesa, jis ne kukurūzų, o kvapnių augalų ir įrengtas ne kokiame atokiame kampe, o Šilainiuose.

2022 m., kai Kaunas iškels Europos kultūros sostinės vėliavą, vienas masiškiausių ir bene jauniausių Kauno rajonų – Šilainiai, balandžio 23-iąją, minint Žemės dieną, visus kvies į bendruomeninį renginį "Šilainių urban eco festivalis". Vietiniai, kitų mikrorajonų gyventojai ir Kauno svečiai galės aplankyti žaliąsias Šilainių erdves, savo jėgas išbandyti su ekologija ir bioįvairove susijusiose dirbtuvėse. Įžanga į kitų metų balandį – šių metų rudenį. Subūrę vietinius entuziastus, "Kaunas 2022" ambasadoriai spalio viduryje į žemę įkasė pirmuosius "Žaliuojančių Šilainių" sodinukus. Pagrindinis šio projekto tikslas – žaliąsias idėjas integruoti į bendrąsias daugiabučių kiemų erdves, įtraukiant ir vietos bendruomenes. Anot idėjos sumanytojų, itin svarbu skatinti gyventojus įsitraukti į savo vietos kūrimą, prisiimti atsakomybę už savo žaliosios erdvės gražinimą, šviesti ir kviesti domėtis bioįvairovės tvarumo ir ekologijos pavyzdžiais, o svarbiausia – visus suburti į bendrą kūrybos procesą, taip gražinant savo aplinką ir teikiant vidinį pasitenkinimą jo dalyviams.

"Viena, kai tu stovi ir žiūri į tiesiamą gatvę, ir visai kas kita, kai tu pats dalyvauji tiesimo procese", – tokiu pat principu, anot projekto koordinatorės, "Fluxus Labas!" fasilitatorės Gabrielės Janilionytės, vyko ir "Žaliuojančių Šilainių" dirbtuvės.

Sodino ne tik vietiniai

Pradžioje žiūrėję kiek įtariai į vietos įsibrovėlius – labirinto sumanytojus ir įgyvendintojus, galiausiai rankoves bendram tikslui raitojosi ir vietiniai, ir Šilainiams neabejingi kitų rajonų gyventojai. Prieš lauko darbus, kurie vyko du spalio savaitgalius iš eilės, visi norintys buvo kviečiami į Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinį, kur prie puodelio arbatos ir sausainių buvo pristatytos žaliosios infrastruktūros idėjos, Žalumo indeksas. Vietiniai gyventojai galėjo dalytis įžvalgomis, o galiausiai visi drauge žiūrėjo lietuviškų trumpametražių filmų agentūros "Lithuanian Shorts" filmus.

"Labai smagu, kad susirinko įvairių žmonių. Tarkim, buvo berniukas, kuris mokyklą lanko Šilainiuose, bet gyvena, jei neklystu, Lapėse. Buvo smagu stebėti žmones. Močiutes, kurios gręžė skyles lentose, ir jų anūkus su kastuvais rankose", – G.Janilionytė džiaugėsi, kad iniciatyva subūrė nemenką būrį padėjėjų, bendraminčių ir geros valios žmonių. – Vietos verslai pasistengė, kad dirbtuvės būtų šiltos ir sočios. Medelynai, patikėję žaliąja idėja, padovanojo mums apie 500 sodinukų."

Anot projekto koordinatorės, į dirbtuves ne tuščiomis atėjo ir vietiniai. Atsiliepę į virtualiojoje erdvėje pasirodžiusį kvietimą, žmonės su savimi nešėsi eraičinų, raugerškių, paprastųjų margučių, aistilbių, astrų, flioksų, levandų, čiobrelių ir kitų ilgamečių augalų sodinukų.

"Stengėmės rinktis atsparesnius augalus. Labirintu juk vaikščios šeimos su vaikais, žmonės su keturkojais augintiniais", – kalbėjo G.Janilionytė.

Vaizdas pro langus

Projekto koordinatorė dėkinga ne tik vietiniams gyventojams, bet ir žaliąją idėją įgyvendinti padėjusiems profesionalams – architektėms Gintarei Kapočiūtei, Gaudrei Znutaitei ir urbanistui Ignui Kazlauskui.

"Rasti kraštovaizdžio architektus sudėtinga. Dalis jų užimti, o kiti neturi patirties dirbant su bendruomenėmis. Mums labai pasisekė", – projekto koordinatorė pasakojo, kad pažintis su trimis savo srities meistrais jai leido lengviau atsipūsti ir užmiršti visus sunkumus, kurių teko patirti derinant dokumentus ir kitus formalumus dėl žaliosios vejos ir joje norimo įkurto augalų labirinto.

Visas labirinto grožis, anot projekto koordinatorės G.Janilionytės, atsiskleis kitų metų pavasarį, kai pabudusi gamta augalus nuspalvins žaliai. Todėl dabar visiems sodinukams labai svarbu tinkamai peržiemoti. Jei tai pavyks, jau po kelių mėnesių labirinto grožis matysis ne tik einantiesiems pro šalį, bet ir vietiniams, gyvenantiems Šilainių "dangoraižių" viršutiniuose aukštuose.

"Pati buvau užlipusi į devintą aukštą. Iš ten labai gražiai atsiveria Šilainių vaizdas ir konkretus lopinėlis", – pasakojo projekto koordinatorė ir "Fluxus Labas!" fasilitatorė.

Prieglobstis vabzdžiams

Jau kitą pavasarį miestiečius sveikins ne tik žaliuojantis, į dangų besistiebiantis labirintas, bet ir įvairūs traukos taškai. Juos planuojama įrengti gavus daugiau papildomo finansavimo.

"Nenoriu visko pasakoti, nes kol kas tai tik planai", – koordinatorės teigimu, laikas parodys, ar jiems lemta virsti kūnu. Viena tikrai aišku – augalų labirinte bus vabalų viešbutis. Be abejonės, ne vieną tokį jau esate matę, o jei ne, turėsite puikią progą išvysti savomis akimis.

Vabzdžių viešbučių statybai buvo naudojamos pačios įvairiausios gamtinės medžiagos – medžių kaladėlės, seni kelmai, šakos, nendrės, šiaudai, kankorėžiai, lapai, žievė. Keraminių vamzdžių, čerpių, plytų ertmės ir plyšiai taip pat gali suteikti prieglobstį vabzdžiams. Medienai pūvant, vieni gyviai viešbutį paliks, bet atsikraustys kiti, tad viešbučio gyventojai nuolat keisis. Vieni čia maitinsis, kiti slėpsis ar žiemos, treti dauginsis.

"Kuo įvairesnės šio statinio medžiagos, tuo daugiau vabzdžių rūšių galima privilioti jame apsigyventi", – pašnekovė vylėsi, kad naujasis statinys sudomins smalsius miestiečius ir privilios skraidančių ar žeme ropojančių svečių. Čia laukiamos kamanės, vapsvos, drugeliai, šimtakojai, boružės, auslindos ir kiti vabzdžiai ar vabalai. Vabzdžių viešbutis – ne tik aplinkos papuošimas. Tokiems nameliams, G.Janilionytės teigimu, patikėtos kelios misijos. Pirmoji – padėti saugoti biologinę įvairovę, kuri greitai nyksta dėl žmogaus veiklos. Antroji – edukacinė funkcija, vaikams ir suaugusiesiems padedanti stebėti ir pažinti vabzdžių pasaulį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių