Pavojai – ne tik ant žemės: kylantis termometro stulpelis graso traumomis ir nuostoliais

Šįmet žiema sniego ir stingdančio šalčio atseikėjo į valias, todėl ir kylantis termometro stulpelis verčia ruoštis ne ką mažesniems iššūkiams. Vienas tokių – nuo stogų krentantis sniegas ir žemyn smingantys varvekliai.

Kad pavojaus varpais skambinti jau laikas, rodo vasario 22-ąją, pirmadienį, Kaune užfiksuoti net keli incidentai.

Kauno policijos duomenimis, pirmadienio popietę, 13.04 val., pačioje miesto širdyje, Laisvės alėjoje, nuo 40 numeriu pažymėto pastato stogo ant lengvojo automobilio „Volkswagen Golf“ nukrito sniego lavina ir jį apgadino. Į incidento vietą vyko policijos ekipažas, kadangi automobilio savininkas norėjo užregistruoti įvykį. Tikėtina, kad bus prašoma draudimo atlyginti padarytą žalą – nukritęs sniegas apgadino transporto priemonės stogą ir suskalbė lango stiklą.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

„Kylantis termometro stulpelis tikrai padarė savo – policijos pareigūnai vis gauna pranešimus dėl sniego apgadinto turto. Dažniausiai nukenčia transporto priemonės. Atvejų, kad būtų nukentėję žmonės, kol kas neturime. Raginame žmones būti atsargiems ir saugoti savo turtą – nestatyti transporto priemonių ten, kur stogai gausiai padengti sniegu ar kabo varvekliai“, – portalui kauno.diena.lt kalbėjo Kauno policijos atstovė spaudai Odeta Vaitkevičienė.

Dar vienas ne ką mažesnį pavojų galėjęs sukelti įvykis užfiksuotas beveik tuo pačiu metu, apie 13 val., Savanorių prospekte. Apie jį plačiau papasakojo Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė.

„Ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą, kad Savanorių pr. ant 206 numeriu pažymėto pastato stogo pavojingai kabo vadinamoji sniego gaudyklė. Žmonės baiminasi, kad atitvarai nenukristų ir nesužalotų praeivių“, – pasakojo ugniagesių atstovė.

Pasak jos, atvykus nurodytu adresu rasti pavojingai kabantys vadinamosios sniego gaudyklės atitvarai, informacija jau buvo žinoma ir namo administratoriui.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

„Ugniagesių gelbėtojų pagalbos buvo atsisakyta, kadangi namo administratoriaus atstovai patys pažadėjo išsikviesti techninę pagalbą ir sutvarkyti problemą“, – detalizavo Dž.Vaitkavičienė ir užsiminė, kad kol vyks tvarkymo darbai, ši vieta aptverta „Stop“ juosta.

Pašnekovė akcentavo, kad prasidėjus permainingiems orams, kai temperatūra pakyla aukščiau nulio, pavojų kelia ne tik sniegas ant stogų, bet ir varvekliai.

„Varveklis, krentantis nuo stogo, gali stipriai sužaloti ne tik praeivius, bet ir apgadinti šalia namo stovinčius gyventojų automobilius. Saugokite save ir savo turtą“, – sakė Dž.Vaitkevičienė.

Kas turi rūpintis?

Kauno miesto savivaldybės atstovų teigimu, už pastatus atsakingi jų savininkai ar valdytojai, tad ir varvekliais jie turėtų pasirūpinti patys.

Raginame žmones būti atsargiems ir saugoti savo turtą – nestatyti transporto priemonių ten, kur stogai gausiai padengti sniegu ar kabo varvekliai.

„Mūsų žiniomis, Centro seniūnija jau prieš kurį laiką buvo perspėjusi seniūnijos gyventojus bei namų savininkus ar administratorius nepalikti varveklių kaboti ant pastatų ir taip nekelti papildomo pavojaus praeiviams. Vis dėlto dar kartą norėtume paprašyti pastatų savininkų pasirūpinti jų pačių bei praeivių saugumu ir nepalikti varveklių pavojingai kyboti“, – portalui kauno.diena.lt teigė Kauno savivaldybės Būsto modernizavimo, administravimo ir energetikos skyriaus vedėjas Raimundas Endrikis.

Daugiabučius namus administruojančios bendrijos ar pastatus administruojančios įmonės, kol dar neįvyko nelaimė, turėtų pasirūpinti ne tik varvekliais, bet ir nukasti sniegą tose vietose, kur gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis.

Privačių namų savininkai arba nuomininkai turi užtikrinti praeivių saugumą, tad būtina nukasti sniegą, nukapoti susiformavusį ledą, slidžias vietas pabarstyti smėlio mišiniu.

Labai aukštai kabančių varveklių patiems gyventojams šalinti nepatartina, nes tam reikia specialios technikos bei įrangos. Privačių namų savininkams, nusprendusiems pašalinti varveklius, reikėtų laikytis pagrindinių saugumo taisyklių:

* Niekada nelipkite ant apsnigto ar apledėjusio stogo daužyti varveklių.

* Niekada nestatykite kopėčių tiesiai po kabančiais varvekliais, neremkite kopėčių į apledėjusius vandens surinkimo latakus.

* Kopėčias statykite ant lygaus ir stabilaus pagrindo.

* Įsitikinkite, kad krisdami nudaužyti varvekliai neužkris ant žmonių, naminių gyvūnų ar asmeninio turto. Jei įmanoma, teritoriją, į kurią gali kristi varvekliai, aptverkite apsaugine juosta.

* Varveklius daužykite pakankamo ilgio medine kartimi, kad pats nesusižeistumėte.

* Daužydami varveklius nenaudokite perteklinės jėgos. Per smarkiai daužant varveklius galima pažeisti stogo konstrukcijas. Jei varvekliai masyvūs ir jų neįmanoma lengvai nudaužti, kreipkitės į profesionalias tarnybas.

* Niekada nedaužykite varveklių, jei arti yra elektros perdavimo linijos ar kitų komunikacijų. Medinė kartis, kurią naudojate varvekliams daužyti, turi būti trumpesnė nei atstumas iki laidų.

* Nudaužytus varveklius būtina nedelsiant nustumti nuo šaligatvio ar tako.

Būtina saugotis patiems

Eidami į darbą, mokyklą ar grįždami namo stenkitės išvengti žiemos pavojų. Labai atsargiai lipkite apledėjusiais laiptais, nepaslyskite leisdamiesi nuokalne ar eidami šaligatviu, nevaikščiokite arti aukštų pastatų, nestatykite prie jų ar apsnigtų medžių automobilių. Įspėkite vaikus apie gresiančius pavojus ir nepalikite mažamečių lauke be priežiūros.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Žiemą ant statinių stogų kaupiasi sniegas, o atšilus orui – ledas ar vanduo ir labai padidėja apkrovos. Tokie pokyčiai veikia statinius ir gali sukelti griūtis ar avarijas. Statinio konstrukcijų mechaniniam atsparumui ir pastovumui poveikį gali sukelti sniegas, ledas ar tirpstančio sniego ir ledo vanduo, užkemša lietaus nutekėjimo sistemas, bėga ir patenka ant statinio konstrukcijų. Šąlant vanduo ardo ir gadina konstrukcijas, mikroplyšiai didėja, veikiami temperatūrų skirtumo.

Siekiant išvengti galimų avarijų ir nelaimingų atsitikimų, būtina stebėti sniego storį, apledėjimus ir jų poveikį statiniams bei aplinkai. Susikaupęs sniegas, ledo varvekliai turi būti šalinami nuo statinių išorinių konstrukcijų. Nuo laiptelių, šaligatvių, takelių ir prieigų turi būti nuvalytas sniegas, pabarstyta smėliu. Tokiu būdu galima išvengti nelaimių ir skaudžių pasekmių.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių