Trūko kantrybė: kauniečiai stoja mūru dėl toliau griaunamo namo Žaliakalnyje

 • Teksto dydis:
Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Šeštadienį į Žaliakalnyje esančią Perkūno alėją vėl sulėkė tarnybos. Čia toliau įžūliai vykdyti paveldo zonoje esančio namo griovimo darbai. Panašu, kad ir patiems gyventojams trūko kantrybė – stabdant darbus buvo panaudota jėga.

Perkūno alėja jau kuris laikas tapusi karštuoju tašku. Dar šios savaitės trečiadienį pilietiški kauniečiai sujudo, kai pamatė, kad pradėtas griauti 11-uoju numeriu pažymėtas paveldo namas. Tuomet atvykę institucijos užkirto kelią tolimesniems niokojimo darbams, įspėjo savininką apie gresiančią atsakomybę, tačiau ir kitą dieną sunkioji technika užsikūrė. Sustabdyti įžūliems griovimo darbams vėl pasitelktos tarnybos, kurios atsipūsti galėjo tik penktadienį. Jau nuo šeštadienio ryto kauniečiai vėl ėmė skambinti pavojaus varpais.

Gyventojai: tai – didelė korupcija

„Griauna tą namą. Siaubas kas vyksta! Stovime prie mano namo durų ir stebime, kaip sklinda asbesto nuodingos dulkės – į mano namą, į visų žmonių, stovinčių aplinkui, plaučius“, – emocijų veiksmo metu neslėpė Nerijus, savo akimis matęs, kaip griaunamas šis paveldo statinys.

Apie tai, kad planuojama griauti paveldo zonoje stovintį namą, pilietiškas vyras priminė dar spalio pradžioje pranešęs prokuratūrai bei Žaliakalnio seniūnijai ir kitoms instancijoms. Tačiau esą į tai, kas pranešta, laiku sureagavo tik Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus atstovai. 

„Negaliu patekti į savo valdą. Nežinau, ar jie sulaužė mano seną tvorą. Kol mes kalbame, tempiama akmens vata, šiferio dulkės plinta po visą rajoną – vėjas jas pučia ant gretimų namų, kur yra vaikų žaidimo aikštelės. Tai, kas vyksta, neturi jokio precedento, neįtikėtino dydžio korupcija – tiesiog siaubas“, – tūžo Nerijus.


Stojo mūru

Įsisiūbavus įvykiams nepavyko išvengti ir incidentų – pažaboti įžūlius griovėjus savo rankomis ėmėsi žinomas Kauno architektas Audrys Karalius. Kol susibūrę žmonės bandė išsiaiškinti darbų vadovo tapatybę, o šis atkirto, kad kiekvienam prisistatyti neprivalo, architektas nuplėšė nuo jo veido apsauginę kaukę ir stūmė į apsauginę tvorelę, juosiančią šio namo teritoriją.

Šiam neišlaikius pusiausvyros ir nugriuvus kartu su jau minėta tvorele, tačiau netrukus atsistojus bei sakant, kad iškvies pareigūnus, A. Karalius ir toliau bandė pastoti jam kelią.

Tačiau netrukus atvyko ir pareigūnai, tokiais atvejais turintys ir galintys užtikrinti viešąją tvarką.

Griovimo darbus pavyko sustabdyti

Griaunamo namo teritorijoje šeštadienį apsilankęs Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas neabejojo – griovimo darbus savaitgalį nuspręsta tęsti ne be reikalo. „Savininkas labai puikiai supranta situaciją ir čia yra piktybinis veiksmas. Kadangi yra savaitgalis ir valstybinės institucijos neveikia – nei Kultūros paveldo departamentas, nei statybos inspekcija, nei Kauno miesto savivaldybė, tuo naudojamasi“, – portalo žurnalistams sakė jis.

Nors, kaip tvirtino į Perkūno alėją atvykę pareigūnai, pastato savininkas jiems mosikavo dokumentais ir bandė įrodyti, kad viskas, kas čia vykdoma esą legalu ir jis gali nugriauti kažkurią paveldui priskiriamo statinio dalį, S. Rimas tokias kalbas paneigė – savininkas tokios teisės neturi. 

Nelegalią veiklą pavyko sustabdyti įsikišus Aplinkos apsaugos departamento atstovams, tačiau ir jiems, panašu, teko nemenkai dėl to pasistengti.

Įteiktas reikalavimas

Rangovo įmonei duotas privalomas nurodymas sustabdyti darbus  maksimaliai leidžiamu terminu – mėnesiui, kuris, esant reikalui, gali būti pratęstas. Taip pat įmonė yra įpareigota užtikrinti statybvietės saugumą ir griovimo darbų vykdymo negalimumą.

Kaip tarnyboms žadėjo įmonės atstovas, esą bus įrengta signalizacija, kad niekas nepatektų įteritoriją ir patraukta statybinė technika. Bet koks judesys bus traktuojamas kaip pažeidimas – privalomojo nurodymo nevykdymas.

„Rangovui įteiktas rimtas reikalavimas nevykdyti darbų. Jei būtų pasielgta kitaip, jam grėstų netekti licencijas. Jis neatsipirktų pinigine bauda, kaip sakoma, būtų įmonės žlugimas. Manyčiau, kad jis daugiau nerizikuos“, – vylėsi S. Rimas.

Pasak jo, rangovas šeštadienį išsikvietė specialistus, kad jie įrengtų signalizaciją, apsaugosiančią jų statybinę techniką ir niekas nepatektų į teritoriją. „Dirbti jis nenusiteikęs. Labai tikiuosi, kad statybos inspekcija pagaliau surašys ir savininkui įteiks savo dokumentą, nes iki šiol, kaip supratau, dar nebuvo to padariusi. Rangovas tuo ir teisinosi, kad jis iki šiol negavo nieko raštiško. Nors to buvo prašyta nuo trečiadienio, iki šiol tą dalyką vilkina“, – sakė Kultūros paveldo skyriaus vedėjas.

Platesnis komentaras apie šio namo savininko elgesį ir galimas jo veiksmų teisines pasekmes – čia.NAUJAUSI KOMENTARAI

kauniečiai

kauniečiai portretas
bet ne meras pošluota

man

man portretas
vienodai tas jusu namas. esme ne suknistas toks apleistas jusu paveldas o nenoras isileisti i kvartala naujoviu, geriau jums vaiduoklis kiuzena, jus seni pirdylos irgi neamzini... kaip; ir jusu mastymas isnyks kazkada.

KAIMYNAS

KAIMYNAS portretas
tai dabar griuvesiai stoves kokia 20 metu
VISI KOMENTARAI 143
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių