Pasityčiojimas: vos netekus sutuoktinio – galvasukis dėl šeimos automobilio registracijos

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Skamba kaip pasityčiojimas: netekęs sutuoktinio našlys turi skubiai rūpintis šeimos automobilio naujais dokumentais, priešingu atveju, arba negalės juo naudotis, arba teks mokėti baudas.

Taptų pažeidėju

COVID-19 ir kitos ligos šienauja gyvybes: Statistikos departamentas pranešė, kad šį sausį Lietuvoje mirė apie 5 tūkst. žmonių – 1,5 tūkst. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Netekties skausmą dar didina ne tik dėl karantino sudėtingesnės galimybės oriai atsisveikinti su artimuoju, bet ir biurokratinės kliūtys.

Atrodo, net nekiltų mintis, kad, netekus sutuoktinio, tarp pirmųjų privalomų atlikti darbų – rūpintis naujais šeimos automobilio dokumentais. Vyro netekusi "Kauno dienos" skaitytoja pasakoja iš pradžių nepatikėjusi, kad gali galioti toks keistas reikalavimas – praėjus porai savaičių po sutuoktinio netekties nebegali sėsti į jo vardu registruotą santuokos metu įgytą bendrą šeimos automobilį, kurį lig šiol metų metus vairavai.

Gerai, kad įspėjo vienas giminaitis, nes naudodamasi savo šeimos automobiliu galėjo tapo įstatymų pažeidėja. Šiais laikais, kai dėl eilių prie krematoriumų, ilgiau užtrunkančių įvairių kitų procedūrų per dvi savaites ne visuomet mirusįjį spėjama ir palaidoti, jau ir per laidotuves našlys ar našlė gali gauti baudą.

Kas yra atsakingas asmuo

"Regitros" Komunikacijos skyriaus jaunesnioji specialistė Emilija Bardauskienė aiškina, kad viskas čia – pagal įstatymą. Mirus transporto priemonės savininkui, informacija apie tai "Regitrą" pasiekia automatiškai iš Gyventojų registro. Nuo šių duomenų gavimo dienos skaičiuojamas keturiolikos dienų terminas. Jei per jį dėl automobilio registracijos jo paveldėtojas nesikreipė, automobilis nešregistruojamas, tačiau yra sustabdomas leidimas su juo dalyvauti viešajame eisme, kol nėra aiškus už jį atsakingas asmuo. Taip įteisinta Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme.

Praėjus porai savaičių po sutuoktinio netekties nebegalima sėsti į jo vardu registruotą santuokos metu įgytą bendrą šeimos automobilį. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)

"2019 m. pavasarį nuspręsta supaprastinti tvarką užtikrinant, kad būsimi paveldėtojai iš karto po automobilio savininko mirties galėtų tapti laikinais transporto priemonės valdytojais, kol bus atliktos visos paveldėjimo procedūros. Taip užtikrinama, ir kad paveldėtojas galėtų naudotis transporto priemone, ir kad būtų žinomas už ją atsakingas asmuo. Bet per vienus metus paveldėtojai turi kreiptis dėl nuolatinės registracijos jau pateikdami paveldėjimo dokumentus", – aiškina "Regitros" atstovė. Pasak jos, paveldėtojai dėl laikinos arba nuolatinės automobilio registracijos gali kreiptis ir praėjus keturiolikos dienų terminui. Tačiau tokiu atveju po tų dviejų savaičių automobiliu draudžiama naudotis, o jei to nepaisysi, gresia baudos.

Prilyginta gedimui

Vis dėlto, kaip galėjo kilti idėja gedintį našlį, praėjus vos dviem savaitėms po sutuoktinio mirties, paversti įstatymų pažeidėju? Priimant įstatymą aiškinamajame rašte nurodyta, kad toks draudimas naudotis automobiliu siejamas "su transporto priemonės valdymo pasekmėmis eismo dalyviams, nes siekiama užtikrinti galimybę visais atvejais nustatyti transporto priemonę vairavusį asmenį (pavyzdžiui, ir tuomet, kai pabėgama iš eismo įvykio vietos). Tais atvejais, kai savininkas ir valdytojas miręs, tyrimas dažniausiai nepadės, o už sukeltą eismo įvykį atsakingas ir iš jo vietos pasišalinęs asmuo gali likti nenustatytas, taip išvengdamas visos susijusios atsakomybės".

Tačiau, kiek tokių atvejų pasitaikė, jei apskritai pasitaikė? Ar tikrai našliai per tuos kelis mėnesius, kol įsigalioja paveldėjimas, ima siautėti keliuose ir slėptis, jei patenka į kokį eismo įvykį?

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą numatyta bauda nuo 30 iki 40 eurų. Našlio važiavimas savo automobiliu, kuris buvo registruotas mirusio sutuoktinio vardu, prilygintas tokiam pačiam nusižengimui, kaip važiavimas be privalomosios techninės apžiūros, arba automobiliui turint gedimų, dėl kurių pagal Kelių eismo taisykles draudžiama važiuoti, arba jei padangos neatitinka nustatytų techninių reikalavimų, arba jei automobilio stiklai neleistinai užtamsinti ir kt. Žodžiu, tapęs našliu vairuotojas ima kelti kitiems eismo dalyviams tokią pat grėsmę kaip asmuo, važiuojantis sugedusiu ar su saugumo reikalavimų neatitinkančiomis padangomis automobiliu.

Beje, atlikome nedidelę apklausą – paklausėme poros dešimčių vairuotojų, ar jie žino apie tokią įstatymo prievolę – nelaukiant paveldėjimo dokumentų skubėti į "Regitrą". Neradome nė vieno apie tai girdėjusio – kas gali turėti fantazijos, kad automobilis – kažkokia išskirtinio prioriteto nuosavybė. Juk, mirus sutuoktiniui, našlys neišmetamas iš bendrų namų ar valstybė jam neskiria kokių baudų, jei jis ima naudotis bendrai užgyventais rakandais, nors paveldėjimo dokumentai dar neįsiteisėję.

Bet, kaip žinoma, įstatymų nežinojimas nuo prievolės jų laikytis neatleidžia. Tad gal "Regitra" įspėja apie tokią prievolę?

"Įprastai apie tai, kad transporto priemonės leidimas dalyvauti viešajame eisme yra sustabdytas, "Regitra" automobilio valdytoją informuoja SMS žinute, tačiau kalbant apie mirties atvejus, tai padaryti nėra galimybės, nes neturima automobilio paveldėtojo kontaktų. Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad pasitikrinti automobilio būseną, t.y. ar jis turi leidimą dalyvauti viešajame eisme, galima tiesiog internetu viešoje paieškoje: https://www.eregitra.lt/viesa/paiesk/Index.php", – pataria E.Bardauskienė.

Mokestis – 195 eurai

Į "Kauno dieną" besikreipusi našlė pasakojo, kad gerai bent tai, jog dokumentus įregistruoti gali internetu. Naujas registracijos liudijimas, kuriame nurodyti naujojo automobilio valdytojo duomenys, pristatomas per kurjerį arba į artimiausią paštomatą.

Tačiau tikrai nemaloni staigmena, kad už savo pačios automobilio laikinus dokumentus, kuriuos, įsiteisėjus paveldėjimui, dar reikės pasikeisti į nuolatinius, teko sumokėti 195 eurus.

"Regitros" atstovė paaiškino, iš ko susideda tokia suma: 11,30 euro reikia susimokėti už lengvojo automobilio naujo registracijos liudijimo išdavimą, 2,70 arba 3,40 euro už jo pristatymą (priklausomai nuo pasirinkto būdo). Taip pat už 1,35 euro bus išduotas lipdukas su nurodytu laikinosios registracijos terminu, kuris turi būti užklijuojamas ant numerio ženklų tam skirtoje vietoje. Taigi pati laikinosios registracijos paslauga kainuoja 12,65 euro ir pasirinktas registracijos liudijimo pristatymo būdas.

Skaitytojos keliama problema, su kuria ji susidūrė šiuo labai sudėtingu laikotarpiu, kai visoje šalyje yra kovojama su pandemija, išties yra aktuali.

Tačiau, pabrėžia E.Bardauskienė, nuo pernai liepos 1 d. lengviesiems automobiliams pradėtas taikyti registracijos mokestis, jei jų išmetamas CO2 kiekis viršija 130 g/km ribą. Atsakinga už šio mokesčio administravimą paskirta "Regitra". "Kaip numato įstatymas, šį mokestį reikia sumokėti visais atvejais, kai keičiasi automobilio valdytojas. Į šiuos atvejus patenka ir tie, kai yra paveldima transporto priemonė, kadangi už ją atsakingas tampa kitas asmuo", – sako E.Bardauskienė.

Taigi, aiškina ji, šioje konkrečioje situacijoje miręs asmuo automobilį buvo įregistravęs savo vardu, tai yra buvo ne tik jos savininkas, bet ir valdytojas. Kadangi sutuoktinė paveldės šią transporto priemonę ir ją nori įregistruoti savo vardu, ji tampa nauja jo valdytoja. Tad didžiąją dalį sumos ji sumokėjo ne už registracijos paslaugą, o tai buvo registracijos mokestis pasikeitus valdytojui. Kai bus užbaigtos paveldėjimo procedūros ir našlė kreipsis dėl nuolatinės automobilio registracijos, kadangi automobilio valdytojas nesikeis, reikės sumokėti tik už jo išdavimą ir pristatymą, o pakartotinai registracijos mokesčio mokėti nereikės. Tačiau, primena "Regitros" atstovė, tai reikia padaryti dar nesuėjus laikinosios registracijos terminui, tai yra nepraleisti metų nuo asmens mirties termino.

Ar įvedant registracijos mokestį dėl CO2 tikrai turėti omeny ir tokie atvejai, kai gedintis sutuoktinis turi sumokėti nemenką mokestį už savo paties automobilį? Juk jo valdytojas de facto nepasikeičia, tik šeimos automobiliu lieka naudotis vienas sutuoktinis, nes kitas, deja, mirė.

Teisėta, bet ar teisinga

Viskas teisėta. Tačiau ar teisinga? Vis dėlto, ar nereikėtų įstatyme numatyti išimčių našliams tiek dėl labai trumpo keturiolikos dienų termino (o visi supranta, kad automobilio tokiomis aplinkybėmis labai reikia), tiek dėl registracijos mokesčio?

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narės Irenos Haase nuomone, dabartinis teisinis reguliavimas užtikrina, kad tokią transporto priemonę bus galima eksploatuoti, iki bus sutvarkyti palikimo priėmimo dokumentai. "Kita vertus, skaitytojos keliama problema, su kuria ji susidūrė šiuo labai sudėtingu laikotarpiu, kai visoje šalyje yra kovojama su pandemija, išties yra aktuali. Kadangi įstatymas priimtas dar iki pandemijos, jo priėmimo metu nebuvo įvertinta tokia situacija, kuri šiuo metu kausto visą pasaulį. Atsižvelgiant į šias svarbias ir išskirtines aplinkybes, būtų tikslinga svarstyti dėl galimybės įstatyme nustatyti keturiolikos dienų termino pratęsimą ir dėl registracijos mokesčio atidėjimo", – mano Seimo narė.NAUJAUSI KOMENTARAI

asas

asas portretas
tai juk 141 vagis dirba savo seimos ukiui

Romas

Romas portretas
Vagių šalis,kas per idiotų valžia,kažkoks apsurdas.

KKiK

KKiK portretas
Ir teisingai: padarysi avarija ir pasakosi, kad miręs sutuoktinis padarė ? O gal ir pasiėmęs mirusio sutuoktinio telefoną Bobutės paskolą pasiimsi, o vėliau aiškinsi, kad ne TU?
VISI KOMENTARAI 28
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių