Ministerijos naujovės paralyžiavo urbanistų darbą

Prieš mėnesį atnaujinta interneto statybos projektų derinimo ir leidimų išdavimo sistema "Infostatyba" stringa. Dėl to savivaldybių darbuotojai užtrunka keliskart ilgiau, vėluoja išduoti statybų leidimus.

Išduoda mažiau leidimų

Vasario 1 d. pradėjo veikti modernizuota informacinė sistema statybų leidimams gauti "Infostatyba", pasiekiama per interneto svetainę planuojustatyti.lt. Ją administruoja Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos. Susidaro įspūdis, kad atnaujinta sistema sukūrė daugiau problemų, nei davė naudos. Savivaldybių urbanistai iš karto pastebėjo jos trūkumus. "Naudojantis senąja sistema, įkelti vieną projektą užtrukdavo apie 20 minučių. Dabar prie jo mūsų darbuotojams tenka krapštytis po 2–3 valandas, kartais šis darbas užima visą darbo dieną", – guodėsi Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjas Marius Torrau.

Su tomis pačiomis problemomis susiduria Vilniaus, Kauno ir kitos savivaldybės, kuriose išduodama daug statybos leidimų.

Kauno rajono savivaldybė pagal išduodamų statybos leidimų skaičių yra antra Lietuvoje. Pernai čia išduota 1,7 tūkst. statybą leidžiančių dokumentų. Vilniaus savivaldybėje per metus jų vidutiniškai išduodama apie 3 tūkst., Kauno – 1–1,5 tūkst. "Dabar prie vieno projekto užtrunkame bent pora valandų ilgiau, tad nesunkiai galima apskaičiuoti, kiek tūkstančių papildomų darbo valandų reikės 1,7 tūkst. statybos leidimų išduoti", – pastebėjo M.Torrau.

Jis atkreipė dėmesį, kad anksčiau per mėnesį savivaldybė išduodavo po 100–150 statybą leidžiančių dokumentų, o dabar tokių dokumentų išduota vos keli. Pasak savivaldybės architekto, darbas vyksta lėtai, nes sistema nuolat stringa. "Dokumentų registravimo proceso viduryje dažnai atsiranda užrašas – sisteminė klaida. Sistema įstringa ir visus duomenis, kurių tiek daug, reikia suvesti iš naujo. Be to, registruojant tą patį dokumentą kelis kartus reikia dėti elektroninį parašą – to anksčiau nereikėjo. Jį dedant, sistema taip pat dažnai stringa", – naujosios sistemos trūkumus vardijo M.Torrau.

Didins biurokratinį aparatą?

Pasak rajono urbanistų, naujoji sistema sukurta taip, kad būtų išvengta atsakomybės padalijimo, tačiau kartu ji skatina savivaldybes įdarbinti daugiau tarnautojų. Naujojoje sistemoje projektą nuo jo užregistravimo iki pat statybos leidimo išdavimo momento turi kuruoti tas pats asmuo. Remiantis įstatymu, statybą leidžiantį dokumentą gali išduoti savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas valstybės tarnautojas.

"Iki šiol duomenis į sistemą įvesdavo, projektą registruodavo, užklausas į atitinkamas institucijas išsiųsdavo žemesnės kategorijos tarnautojai, dirbantys pagal darbo sutartis. Jie atlikdavo techninį darbą, sunaudojantį daug laiko, – atkreipė dėmesį Kauno rajono savivaldybės vyriausiasis architektas. – Pagal naująją sistemą, valstybės tarnautojo statuso neturintys žmonės negali dalyvauti statybos leidimo išdavimo procese. Vadinasi, savivaldybės bus priverstos didinti valstybės tarnautojų, dirbančių su statybos leidimų išdavimais, skaičių. O tai yra biurokratinio aparato didinimas."

Vėluodami pasirašo automatiškai

Vienas didžiausių atnaujintos "Infostatybos" trūkumų – automatinis statybos leidimo išdavimas vėlavimo atveju. Teisės aktais numatyta, per kiek laiko į "Infostatybos" sistemą įkeltas projektas turi būti užregistruotas, priimtas tikrinti. "Su dabartine sistema suspėti iki termino yra beveik neįmanoma. Jei nespėjame iki projekto tikrinimo ir registravimo termino pabaigos, statybos leidimas išduodamas automatiškai. Tai didžiulė sistemos yda. Vadinasi, jei kas nors priskenuos laikraščių ar bet kokių popierių, sukels kaip projektą, – taip pat gaus statybos leidimą", – ironiškai pastebėjo Urbanistikos skyriaus vedėjas.

Pasak jo, naujoji "Infostatybos" struktūra yra pernelyg sudėtinga ir paini, kad būtų galima optimaliai greitai registruoti projektus ir juos tikrinti. M.Torrau teigimu, matyt, ji sukurta atsižvelgiant į užsakovų – VTPSI – reikalavimus, tačiau nepritaikyta dirbti statybų dokumentus į ją turintiems suvesti žmonėms.

"Ne viena savivaldybė dėl šių problemų kreipėsi į Statybos inspekciją. Raštu išdėstėme problemas, tačiau atsakymo negavome jokio", – sakė M.Torrau.

Su užduotimi įdėti projektą į atnaujintą "Infostatybą" nesusidoroja ir architektai.

Tai, kad nepatenkintųjų naująja sistema – dauguma, liudija ir portale planuojustatyti.lt skelbiamos apklausos duomenys. Šiame portale įdėta ir naujoji "Infostatybos" sistema. Į klausimą, ar jums patinka naujasis portalas, penktadienį buvo atsakę per 700 portalo lankytojų. Net 86 proc. iš jų atsakė neigiamai.

Siekė daugiau skaidrumo

VTPSI viršininkės Lauros Nalivaikienės teigimu, informacinė sistema "Infostatyba" buvo atnaujinta atsižvelgiant į pasikeitusius statybą reglamentuojančius teisės aktus ir klientų poreikius, siekiant užtikrinti dokumentų išdavimo skaidrumą. Vis dėlto L.Nalivaikienė pripažino, kad sistema neveikia sklandžiai – skundų, nusiskundimų ir klausimų dėl "Infostatybos" gaunama labai daug. VTPSI Informacinių technologijų skyrius dėl to sulaukia per 100 skambučių per dieną. Inspekcijos viršininkė tikino, kad dalis gaunamų nusiskundimų kyla dėl interesantų nežinojimo, kaip prisijungti prie sistemos ar pateikti elektroninius dokumentus, kaip juos pasirašyti elektroniniu parašu. Paklausus, kodėl naujajai sistemai tinkamai neveikiant savivaldybėms neleidžiama naudotis senąja "Infostatybos" versija, L.Nalivaikienė tvirtino, kad tokiu atveju naujų procedūrų įdiegimas užtruktų gerokai ilgiau.

Viršininkė nesutiko, kad naujoji "Infostatyba" padidins valdininkų armiją – esą tvarkant dokumentus statybos leidimui gauti proceso metu yra galimybė keisti projekto kuratorius ir vykdytojus.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

jooo

jooo portretas
geriausias straipsnio perliukas tai ale ministro atsakymas, " - nu shuds gavosi ka padarysi, neturiu kompetencijos sioje srityje, nu nieko cia nepadarysi" :DD

laukiantis

laukiantis portretas
Aš nelabai suprantu ka urbanistam reikia kelti, jug statytojas arba jo projekto vadovas sukelia pats projekta. O urbanistams ti reikia pasiziureti ar prisegti reikiami dokumentai ir sudeti varnines kam projektas isiunciamas tikrinti tada gali adiciau ir savivaldybės architektas ir tikrinanciosios organizacijos specialistas perziureti. Tureti popierinio ir irasytu i diskeli projektu savivaldybės nebepriimti. esme ta kad pati deinimo sistema idinga. turetu būti taip kai yra isimamos projektavimo salygos, sistema turetu registruoti projekta, turetu buti galimybė projektavimo metu projektuotojau atlikti isankstinius derinimus su tam tikromis institucijomis, arba bet jau galetu buti galimybė nepritarimo atveju nesibaigus bendram projekto tikrinimo laikui atlikti korekturas su tam tikra institucija, nes iki siol buvo visiska nesamone kad pralaiko iki paskutines dienos koks lesto ar dujos, ir atmeta dėl kad pavizdziui statytojas nepasirase ir vel is naujo 20 dienų, arba kokia neesminė spaudos

pOILAS

pOILAS portretas
kosmaras visikas, amzinai "sistemos klaida" neimanoma dirbti, uzsakovai (statyojai) nesulaukia leidimu, savivaldybes neperziuri projektu, ateina automatiniai pritarimai. o kitu projektu net neina ikelti. Didziausias apsurdas keiciant patalpu paskirti praso sisitema keisti i pastato kategorija...Tai musu mokesciu moketoju pinigai, prasom sutvarkyti, valdininkai!
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių