Lietuvos krepšinio namai – visų mūsų

Kauno senamiestyje įsibėgėjo Lietuvos krepšinio namų statybos darbai. Tai bus ypatingas objektas, sutrauksiantis lankytojų ne tik iš įvairių Lietuvos kampelių, bet ir užsienio šalių.

Darbai veja darbus

Nemuno ir Neries santakoje, tarp Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų ir Šv. Jurgio kankinio bažnyčių besistiebiančios konstrukcijos kol kas dar neprimena krepšinio mekos, tačiau tai tik laiko klausimas.

Pirmajame etape strigę dėl archeologinių kasinėjimų, praėjusiais metais Lietuvos krepšinio namų statybos darbai įgavo pagreitį, o dabar einasi kaip per sviestą – savaitės pradžioje konkursą laimėjusios "YIT Kausta" bendrovės darbininkai jau liejo antrojo aukšto grindis. Veiksmas virė ir kilnojamame namelyje konstrukcijų pašonėje, kur vyko komandos pasitarimas. Vidun kyštelėjęs galvą Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Arvydas Sabonis karštų diskusijų nestabdė – prigriebęs kelis šalmus ir tiek pat liemenių, trinktelėjo durimis.

"Tai privalomi ekskursijos atributai", – neoninę statybų ekipuotę aukštaūgis parūpino ir sau, ir LKF generaliniam sekretoriui Mindaugui Špokui.

Jo vedami pirmiausia nusileidome laiptais žemyn, kur bus įrengtos tarnybinės patalpos ir sanitariniai mazgai. Vėliau stabtelėjome būsimo sandėlio vietoje, kur atkastas nedidelio senovinio mūrinio namo rūsys. Paveldo sargai pastarojo neleido griauti, todėl radinys bus uždengtas stiklinėmis grindimis ir apšviestas LED lemputėmis.

"Štai čia bus įėjimas neįgaliesiems ir jiems skirtas liftas", – į kiaurymę sienoje, kuri čia skaičiuoja paskutiniuosius mėnesius, ranka mojo M.Špokas.

Primins savus namus

Puslankiu apsukęs kylantį statinį, žingsnį LKF generalinis sekretorius sulėtino prie keliskart nei jis aukštesnio ąžuolo. Šiek tiek apgenėtas medis prie pagrindinio įėjimo ir toliau čia leis savo šaknis.

"Kai žiūriu į jį, prisimenu 1986-uosius ir Valdemarą Chomičių su ąžuolo vainiku ant kaklo", – M.Špoko tikinimu, neliesti liks ir kiti teritorijoje buvę medžiai.

Jų čia suskaičiavome apie dešimtį. Taip esą bus sukurtas namų jaukumas, kurį siekė atkartoti projektą dovanojęs Gintautas Natkevičius. Po 2014-ųjų A.Sabonio pasiūlymo bendradarbiauti, architektas negalėjo atsakyti. Aplankė ne vieną pasaulio muziejų ir akcentus sudėliojo taip, kad pastatas ne tik atitiktų LKF poreikius, bet ir taptų vienu moderniausių visoje Lietuvoje.

"Kalbant apie krepšinio namus, svarbiausia ne energijos taupymas ar kita panašiems pastatams būdinga charakteristika. Tai savaime suprantama, kaip ir faktas, kad perkant automobilį jis turi vairą, greičio ir stabdžių pedalus, – braižydamas projektą ir kalbėdamas su "Kauno diena" G.Natkevičius akcentavo amžinąsias vertybes. – Smagu, kad šis pastatas nedidelis, labai koncentruotas. Šalia Nemunas ir gražuolis ąžuolas. Visi šie dalykai sukurs tam tikrą aurą ir tikrų namų pojūtį. Namų, į kuriuos visuomet gera sugrįžti. Lietuvoje atsiranda kavinių, muziejų lankymo tradicijos. Tikiu, atsiras dar viena, kurią lietuviai susikurs sau patys."

Prieš daugelį metų mūsų seneliai metėsi Kauno sporto halės statyboms, nes juos vienijo krepšinis.

Laisva vieta kavinei

Beveik 2 tūkst. kv. m Lietuvos krepšinio namuose įsikurs LKF, administracija, parduotuvė, prekiaujanti Lietuvos rinktinės atributika, ir kavinė su lauko terasa. Pastarosios operatorių tebeieškoma, tad turintys ką pasiūlyti raginami kreiptis į LKF.

"Pratęsimas" – būtų puikus pavadinimas. Ką jau kalbėti apie vietą – geri kavą ir žiūri į tekančią upę", – M.Špokas tęsė ekskursiją po statybvietę.

Maždaug 70 proc. pastato erdvių užims muziejus. Kaip jis atrodys, paaiškės po beveik mėnesio, kai savo viziją pristatys viena pasaulinio garso užsienio kompanija.

"Bus daug įdomybių", – visų detalių LKF generalinis sekretorius neatskleidė, tačiau pasidalijo mintimis, ko Lietuvos krepšinio namuose gali tikėtis krepšinio aistruoliai – pradedant veteranais, baigiant tik ką kamuolį pradėjusiais varinėti pypliais.

Pirmajame aukšte bus įrengta kino peržiūrų ir renginių salė, todėl specializuotų filmų pristatymų nebeteks žiūrėti komerciniuose kino teatruose. Skambioms sukaktims nebereikės rinktis viešbučių konferencijų salių. Čia pat bus įrengta istorinė muziejaus dalis – "Šlovės alėja".

"Išgirdę žodį "muziejus", vaikai pašiurpsta. Net ir suaugę stengiasi išvengti tos nuobodybės", – Lietuvos krepšinio namams LKF prezidentas A.Sabonis tokio scenarijaus neprognozavo.

Muziejus, anot jo, neprimins daiktų saugyklos. Tai bus moderni interaktyvi erdvė, kur apie eksponatus pasakos naujausios technologijos – programėlės telefonuose ar planšetės. Visi norintys galės užsidėti virtualius akinius ir drauge su Lietuvos rinktinės krepšininkais išbėgti į aikštelę arba sirgalių tribūnoje įsitaisyti šalia ilgabarzdžio Sėklos.

"Viena, kai taurę tu matai, visai kas kita, kai apie ją sužinai įdomių detalių ir pamatai jos kelią iki krepšininkų rankų. Beje, jei jau prakalbome apie apdovanojimus, dabar jie išsibarstę. Vienas Tomo Žilinsko galerijoje, kitas vėl kažkur. Atidarius krepšinio namus, reikės juos visas susirinkti", – kalbėjo A.Sabonis.

Kintančios parodos

Be nuolatinės, muziejuje bus ir kintančių ekspozicijų, skirtų nusipelniusiems asmenims ar tam tikroms progoms paminėti.

"Sukaks Vladui Garastui 90 metų, surengsime parodą, skirtą treneriui. Patikėkite, jis turi sukaupęs begalę daiktų, kuriuos čia galėtų atnešti. Ateis mano mėnuo, aš ir išjudinsiu savo dėžes. Bus proga pravėdinti viską", – juokėsi legendinis krepšininkas.

Įveikę pirmuosius du kėlinius – kino ir peržiūrų salę su "Šlovės alėja" pirmajame aukšte, lankytojai kils į antrąjį, kur jų lauks trečias ir ketvirtas kėliniai – žaidimų, konkursų ir treniruočių erdvės. Jose bus galima pasimatuoti ūgį su krepšininkais, išmėginti savo šoklumą ir greitį. Bus galimybė įsiamžinti ir su virtualiais garsių krepšininkų atvaizdais.

"Kadangi bendraujame su NBA, tikėtina, kad kur nors prie įėjimo žmones sveikins geriausias visų laikų Kinijos krepšininkas Yao Mingas arba latvis Kristapas Porzingis. Tai turėtų labai sudominti ir užsienio turistus, kurie nuolat eina krantine", – intrigavo A.Sabonis.

Paklaustas, kada iš įvairių Lietuvos kampelių žmonės galės plūsti į Kauną matuotis ūgio su jo ar Žydrūno Ilgausko maketu, A.Sabonis nepuolė brėžti konkrečių datų. Lietuvos krepšinio namų statybos pabaiga esą numatyta kitų metų pavasarį. Tiesa, dar teks įrengti vidų – muziejinę dalį. Tad planuojama, kad visuomenei krepšinio meka bus atverta iki 2022-ųjų.

Suburs moksleivius

Vos per kelis žingsnius nuo krepšinio namų Kauno miesto savivaldybė jau įrengė aikštyną su aštuoniomis krepšinio lentomis. Beliko tik ištiesti specialią paminkštintą dangą. M.Špokas svajoja, kad ateityje tiek prie aikštyno, tiek prie Lietuvos krepšinio namų stovės ir dauguma geltonųjų autobusiukų, o moksleiviai mieliau rinksis šią vietą, bet ne "Akropolio" prekybos centrą ir ten organizuojamas pramogas.

"Ši vieta puikiai tinkama žaisti 3x3 krepšinį", – M.Špokas pabrėžė, kad aikštynas – ne jų nuosavybė, kaip ir netrukus išdygsiantys Lietuvos krepšinio namai. – VšĮ Krepšinio namus bendrai kuria Kauno miesto savivaldybė ir Lietuvos krepšinio federacija."

Tiek M.Špokas, tiek A.Sabonis, esą ne kartą sulaukė klausimo, kodėl Lietuvos krepšinio namai dygsta Kaune. Padėkoje miestui už jų požiūrį ir pagalbą buvę sportininkai mus perkėlė į 1922-uosius, kai Steponas Darius atvežė krepšinį į tuometę Lietuvos sostinę Kauną. Čia įvyko pirmosios oficialios krepšinio rungtynės, čia vyko ir trečiasis Europos vyrų krepšinio čempionatas.

"1939 m. 37-asis Europos vyrų krepšinio čempionatas vėl vyko Kaune, ir šis miestas, manau, pagrįstai vadinamas Lietuvos krepšinio sostine", – pašnekovai pildė vienas kitą.

Taip statė halę

Lietuvos krepšinio namų statybai, be PVM, planuojama išleisti maždaug 2,4 mln. eurų. Dalį sumos – 100 tūkst. eurų dovanojo pats A.Sabonis. Sužinoję apie tokią iniciatyvą, aukoti suskubo ir daugiau geros valios žmonių, įmonių, organizacijų. Tačiau pinigų, kurie tirpsta žaibišku greičiu, nepakanka.

"Prieš daugelį metų mūsų seneliai metėsi Kauno sporto halės statyboms, nes juos vienijo krepšinis", – prisidėti prie istorinių statybų A.Sabonis kvietė visus lietuvius, kuriems krepšinis – antroji religija. – Ne veltui šis pastatas kyla tarp pirmosios religijos – Vytauto Didžiojo ir Šv.Jurgio kankinio bažnyčių."

Pervesti lėšas žmonės gali per "PaySera" arba banką, mokėjimo paskirtyje būtinai nurodydami žodį "Parama". Kiekvienam paaukojusiam bus išsiųsta padėka. Prisidėję didesnėmis sumomis bus įamžinti atminimo sienoje, kuri, A.Sabonio manymu, galėtų būti įrengta prie pagrindinio įėjimo.

"Kažkada kalbėjau su vienu žmogumi, kuris paaukojo nemažą sumą bažnyčiai. Kunigas už gerą iškabino lentelę su jo vardu ir pavarde, tačiau kai jį pakeitė kitas dvasininkas, lentelę nuplėšė. Nebijokite, to nebus", – nusijuokė LKF prezidentas.

Artimiausiu metu bus įjungta SMS linija, todėl atitinkamas pinigų sumas krepšiniui neabejingi tautiečiai galės pervesti trumposiomis žinutėmis.

Istorinis bilietas

Prisidėti prie statybos galima ir dar vienu būdu, kuris teiks ne tik naudą, bet ir neišdildomą malonumą.

"Rugpjūčio 12 d. Kauno "Žalgirio" arenoje vyks paramos rungtynės tarp Lietuvos ir Serbijos. Be bilieto neįeis niekas, tik organizatoriai, – M.Špokas perspėjo, kad šįsyk negalios jokios nuolaidos. – Užtai kiekvienam atvykusiam į paramos rungtynes atminimui liks neeilinis bilietas, kurį galės įsirėminti ir pasikabinti ant sienos."

Bilietų prekyba internetu jau startavo. Pigiausių kaina prasideda nuo 27 eurų.

"Kažkada su ispanais surinkome 200 tūkst., dabar norime surinkti dar daugiau. Žiūrėsime, kaip pavyks, – anot M.Špoko, LKF sumokės visas rungtynių išlaidas, o pinigus, kuriuos surinks už bilietus, skirs istorinėms statyboms. – Internete galite stebėti ne tik kaip vyksta Lietuvos krepšinio namų statyba, bet ir renkamos pinigų sumos "timeline". Manau, garbės reikalas prisidėti prie to, kas vyksta. Nesumeluosiu, kad tokių namų nėra ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje."


Prisidėti prie Lietuvos krepšinio namų statybos galite:

Pervesdami pinigus per banką:

VšĮ Krepšinio namai

Banko sąskaitos numeris: LT914010051004413810

Mokėjimo paskirtyje nurodykite "Parama"

Norėdami gauti padėką, savo kontaktus atsiųskite e.paštu: info@krepsinionamai.lt

Įsigyti bilietų į Krepšinio namų paramos rungtynes: Lietuva–Serbija https://store.bilietai.lt/

Daugiau informacijos rasite: https://parama.krepsinionamai.lt/NAUJAUSI KOMENTARAI

jonas

jonas portretas
taigi saboniui reikia tegu pats ir stato,ko cia prasineji zmoniu.matai kad niekam jie nereikalingi tik tau paciam.nervina tokie prasinetojai

klausimas

klausimas portretas
o kiek tūkstančių eurų savo ''krepšinio namams '' pervedė A. Sabonis , jo sūnūs , D. Motiejūnas ir Špokas ? O gal , kelių metų , kaip įprasta , neskelbs bankroto ir neparduos ?...

Siulau

Siulau portretas
Savivaldybei sklypa atsiimti ir parduoti , o uz gautus pinigus remti vaiku sporta.
VISI KOMENTARAI 37
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių