Kazlų Rūdos tvenkinyje išgaišo žuvys: aplinkosaugininkai – apie grėsmes ir žalą aplinkai

  • Teksto dydis:

Dėl kritusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje Kazlų Rūdoje jau skaičiuojama žala aplinkai, aplinkosaugininkai aiškinasi įvykio aplinkybes, pirmadienį pranešė Aplinkos apsaugos departamentas (AAD).

Aplinkosaugininkų teigimu, žuvų kritimą Kazlų Rūdoje esančiame tvenkinyje lėmė avarinė įmonės „Karpis“ užtvankos įrenginių būklė, galimai netinkamas Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo pažeminti vandens lygį įgyvendinimas ir kritiškas vandens lygio sumažėjimas dėl regione vyravusios hidrologinės sausros.

Dėl masinio žuvų kritimo Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška anksčiau pirmadienį pranešė šaukiantis ekstremalios padėties susirinkimą.

 

Mantas Varaška/Regimanto Zakšensko nuotr.

Pasak departamento pranešimo, pernai kovą tvenkinio savininkų užsakymu atlikta ekspertizė nustatė, kad užtvankos šliuzas yra avarinės būklės, galima griūtis. Pradėtas derinti rekonstrukcijos projektas, veiksmai baigti šių metų rudenį.

Pastaruoju metu, pasak AAD, minėtame tvenkinyje buvo stebimas kritiškas vandens lygio kritimas žemiau žemiausio leistino vandens lygio. Dėl tvenkinyje kritiškai sumažėjusio vandens lygio reguliariai atliekama tvenkinio akvatorijos stebėsena, fiksuojami žuvų ir vandens bestuburių žuvimo atvejai, tvenkinio naudotojas informuotas apie būtinybę nedelsiant organizuoti darbus ir imtis priemonių siekiant apsaugoti tvenkinyje likusias žuvis nuo išdusimo.

Šių metų rugpjūčio 20 dieną gauta informacija apie žuvų kritimą tvenkinyje. Aplinkos apsaugos departamentas teigia nedelsdamas organizavęs susitikimus su atsakingomis institucijomis: Aplinkos ministerija, Aplinkos apsaugos agentūra ir Žuvininkystės tarnyba.

„Į Žuvininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos kreiptasi raštu su prašymu perkelti žuvis, tačiau Žuvininkystės tarnyba atsisakė dėl tinkamos įrangos neturėjimo“, – teigiama pranešime.

Rugpjūčio 23 dieną departamentas kreipėsi į Kazlų Rūdos savivaldybę, Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, Nacionalinę žemės tarnybą dėl kritiškai žemo vandens lygio užtvankoje ir žuvų kritimo bei galimų to pasekmių.

Rugpjūčio 30 dieną departamentas bendrovei „Karpis“ privalomuoju nurodymu įpareigojo išsaugoti žuvų išteklius arba teikiant papildomą deguonį, arba nuleidžiant žuvis kartu su vandeniu pasroviui, žemiau užtvankos. Privalomasis nurodymas turėjo būti įgyvendintas iki šių metų lapkričio 30 dienos.

Feisbuko nuotr.

„Pažymėtina, kad šių metų rugsėjo 21 dieną Aplinkos apsaugos agentūra išdavė leidimą nuo rugsėjo 22 dienos pažeminti vandens lygį užtvankoje su tam tikromis sąlygomis siekiant išsaugoti žuvis, tačiau įmonė galimai neatsižvelgė į aplinkosaugines sąlygas: vandens lyginio žeminimo intensyvumas tvenkinyje pirmąsias penkias paras neturi viršyti 20 cm per parą, taip pat vandens nuleidimo darbų metu nebuvo informuotas departamentas ir visuomenė“, – teigiama pranešime.

Aplinkosaugininkai teigia, kad jiems kelia nerimą ir kitų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinio vandens paėmimo ir lygio reguliatorių, kurių remontas nėra numatytas, techninė būklė.

Šių metų rugsėjo 14 dieną departamentas kreipėsi į „Karpis“ su prašymu nedelsiant organizuoti ir atlikti likusių tvenkinio hidrotechnikos statinių ekspertizę.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kur tie aplinkosaigininkai buvo iki šiol. Ar dar kas šitoje gerovės valstybėje atsako už kenkimą, neveiklumą?

alio

alio portretas
Kur musu zaliasis Sioma? Gal jau laikas apmokestinti tvenkiniu zuvis kad neterstu aplinkos?

tikras ekologas

tikras ekologas portretas
Rodos žuvys šiame tvenkinyje sužinojo apie jt atstovo a.guterres pareiškimus, apie klimato kaitos grėsmę žemėje dėl co2 ir nutarė ilgai nelaukdamos mirti tuoj pat. Rimtai: Žalios šmėklos vietoj kurdami bauba dėl co2 taršos, susidomėtu geriau cheminę tarša sintetinemis medžiagomis.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių