Kauno senamiestyje bręsta įspūdingos permainos

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Vilniaus gatvės rekonstrukciją žadama pradėti kitais metais, o kauniečiams jau pristatomi ir planuojami pokyčiai Rotušės aikštėje. "Kauno diena" iš arčiau pažvelgė į abu šiuos projektus.

Rangovų paieškos

Pagrindinės Senamiesčio gatvės rekonstrukcija turėjo prasidėti dar šiemet. "Iš tiesų rekonstrukciją buvo planuota pradėti dar šį rudenį, tačiau anksčiau skelbtuose dviejuose rangos darbų konkursuose visi dalyviai pasiūlė per dideles kainas, todėl tikimės, kad trečias kartas nemeluos", – "Kauno dienai" sakė Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis.

Jis vylėsi, kad rangovą, atliksiantį Vilniaus gatvės rekonstrukciją, pavyks surasti iki šių metų pabaigos.

Atnaujinus Vilniaus gatvę, ja taps patogiau vaikščioti, nes dabar pėstieji kliūdavo už nelygaus grindinio. Tačiau specialistai ramina – istorinis tašytų akmenų grindinys bus išsaugotas. Atnaujinimų sulauks ir kiti infrastruktūros elementai.

Rotušės aikštė taps šiuolaikiškesnė, tačiau ir po rekonstrukcijos atspindės savojo laikmečio dvasią.

"Veikiausiai ryškiausias pokytis, susijęs su Vilniaus gatvės grindiniu, yra tai, kad esami akmenys bus nulyginti. Istorinė danga atspindės to laikmečio dvasią, bet kartu bus patogi tiek neįgaliesiems, tiek ir tėveliams su vežimėliais. Taip pat bus keičiami gatvės dangų pagrindai ir šaligatvių danga, atnaujinami šviestuvai, mažosios architektūros elementai, lietaus nuotekų sistemos, apšvietimo tinklai", – nurodė A.Pakalniškis.

Pasikeis: Rotušės aikštės rekonstrukciją žadama pradėti 2023 m. Justinos Lasauskaitės nuotr.

Autentiškumas nenukentės

Specialistas tikino, kad Senamiestis nepraras savo autentiškumo, nes  niekas neketina akmeninio grindinio išardyti, tačiau norima, kad jis būtų funkcionalesnis.

"Esamas tašytų akmenų grindinys bus nulygintaa specialia technologija. Tokiu būdu danga taps lygesnė, patogesnė pėstiesiems, dar svarbiau – ji bus pritaikyta sklandžiau riedėti vežimėliais. Galiausiai net ir moterys su aukštakulniais čia jausis patogiau bei saugiau. Kartu atnaujinta danga nepraras savo autentiško medžiagiškumo ir atlaikys aptarnaujančio sunkiasvorio transporto apkrovas", – teigė A.Pakalniškis.

Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas užsiminė, kad atkarpoje nuo Laisvės alėjos iki Birštono gatvės betono plokščių danga bus keičiama į tašyto akmens grindinį, kuris naudotas ties Šv.arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia. Šaligatvių danga bus keičiama į to paties gabarito ir išdėstymo pjauto akmens plytelių dangą.

Jei pavyks rangovą rasti dar šiais metais, visi Vilniaus gatvės rekonstrukcijos darbai turėtų būti užbaigti per 15 mėnesių, maždaug iki 2022-ųjų vidurio.

Šiuo metu planuojama darbų vertė – apie 4,3 mln. eurų. Kol kas projektą tikimasi įgyvendinti vien Kauno miesto biudžeto lėšomis.

Kaip atrodys aikštė?

Rotušės aikštės rekonstrukciją žadama pradėti 2023 m., tačiau jau parengtas projektas, kuris vakar nuotoliniu būdu pristatytas miestiečiams.

Neliks: po rekonstrukcijos aikštėje beveik neliks automobilių statymo vietų. Justinos Lasauskaitės nuotr.

Projektuotojų parengtoje Rotušės aikštės vizijoje numatyta, kad po rekonstrukcijos ši erdvė smarkiai pasikeis. Planuojama, kad neliks daugumos automobilių statymo vietų, atsiras dar vienas fontanas ir aikštė bus gerokai funkcionalesnė.

"Rotušės aikštė taps šiuolaikiškesnė, tačiau ir po rekonstrukcijos atspindės savojo laikmečio dvasią. Kaip ir dera pagrindinėms miestų aikštėms, ji bus pritaikyta išskirtinai pėstiesiems, taps patogiai prieinama negalią turintiems žmonėms, taip pat dviratininkams, kurių maršrutai itin dažnai driekiasi pro Kauno senamiestį.

Atsinaujinusi aikštė taps patrauklia poilsio ir laisvalaikio oaze. Ji nebus dirbtinai skaidoma ar dalijama į atskiras zonas. Buvusį gatvių plotą galės išnaudoti lauko kavinės ir restoranai, per miesto šventes ar koncertų metu čia įsikurs paviljonai, šventiniai turgeliai ir kitos pramogų erdvės. Vienintele atokesne erdve nuo pagrindinės aikštės šurmulio taps naujasis skveras ties Maironio paminklu", – "Kauno dienai" pasakojo Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas.

Po rekonstrukcijos turėtų atsirasti daugiau vietos lauko kavinėms ir restoranams.

Vizija: aikštėje atsiras naujų kavinių. Kauno miesto savivaldybės nuotr.

"Pagal projektą, visa aikštės danga bus perklota, sulygintas grindinio aukštis, panaikinant šaligatvių bortelius ir kitus nelygumus. Vientisumas bus kuriamas iš esamų tašytų akmenų, o aikštės centre atsiras natūralaus akmens plokštės. Dabartinė susidėvėjusių betoninių plytelių danga bus keičiama į šiltų tonų natūralaus akmens. Siekiama, kad aikštė atskleistų skirtingų laikmečių sinergiją", – projektą pristatė savivaldybės vadovas.

4,3 mln. eurų – tiek numatyta skirti Vilniaus gatvės rekonstrukcijai.

Aikštėje bus atnaujinta ir mažoji architektūra bei apšvietimas, išryškinant centre esančią Kauno rotušę ir ją supančius pastatus, skulptūras bei fontanus. Prie medžių numatyta palikti didesnius žalumos plotus, bus atnaujinti geriamojo vandens fontanėliai ir įrengtas naujas fontanas. "Projektiniuose sprendiniuose ties Maironio paminklu – naujas ir jaukus skveras su žemaūgiais medeliais bei suoliukais", – pridūrė V.Šiliauskas.

Eismo pertvarkos

Jis nurodė, kad pagal projektą numatyta, jog aplink aikštę bus atsisakyta automobilių parkavimo vietų, numatyta apriboti eismą. Tai užtikrins saugesnį žmonių patekimą į šią miesto erdvę, o kartu didins ir jos patrauklumą tiek kauniečiams, tiek ir miesto svečiams.

"Pagal dabartinius projektinius pasiūlymus, numatyta panaikinti visą automobilių eismą ir parkavimą Rotušės aikštės perimetre. Prie Kunigų seminarijos ir Šv.Trejybės bažnyčios bus laikino sustojimo vietos, taip pat planuojamos kelios vietos neįgaliesiems ir taksi automobiliams. Buvusio tranzitinio eismo aplink aikštę turėtų būti atsisakyta. Įvažiuoti galės tik aptarnaujantis transportas ir gyventojai, turintys leidimus", – apie tai, kad Rotušės aikštėje beveik neliks automobilių, nurodė pašnekovas.

Kas bus išsaugota?

Kadangi specialistas kalbėjo apie Rotušės aikštės grindinio pakeitimą, atnaujintus kitus elementus, naują fontaną, "Kauno diena" pasiteiravo, kokie senieji akcentai bus išsaugoti.

"Atnaujinant aikštę numatoma išlaikyti nusistovėjusias aikštės zonas, tačiau jos bus pagyvintos. Vietoje gerokai senstelėjusio "Šulinio" fontano planuojamas iš grindinio trykštantis fontanas, kuris turėtų sulaukti tokios pačios sėkmės bei populiarumo kaip ir atnaujintoje Vienybės aikštėje", – užsiminė V.Šiliauskas.

Fontanai: bus sutvarkytas geriamojo vandens fontanėlis, įrengtos iš žemės kylančios vandens versmės. Kauno miesto savivaldybės nuotr.

"Kadangi akmeninis Rotušės aikštės grindinys privalo būti išsaugotas, dangą ketinama nulyginti ir perkloti iš naujo. Taip pat aikštės prieigose lieka Maironio ir M.Valančiaus paminklai, sutvarkoma jų aplinka. Rotušės aikštėje privalės būti išsaugoti ir visi brandūs medžiai", – teigė savivaldybės administracijos direktorius.

Pristatė visuomenei

Šiuo metu numatyta, kad Rotušės aikštės rekonstrukcija galėtų prasidėti 2023 m., kai Kaunas jau bus įgyvendinęs visą Europos kultūros sostinės programą, nes pastarosios daug veiklų numatyta rengti būtent Rotušės aikštėje. Jei darbai prasidėtų anksčiau, tektų koreguoti jau anksčiau sudėliotus renginius.

"Dabar bus laukiama pastabų iš visuomenės. Tuomet, jeigu prireiks, sprendiniai bus koreguojami. Iškart po to rengsime techninį projektą. Tada ir paaiškės tikslesnė viso projekto vertė", – nurodė V.Šiliauskas.

Rotušės aikštės projektiniai sprendiniai visuomenei vakar buvo pristatyti nuotoliniu būdu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gal

Gal portretas
pradziai raitelio skulptura tinkamai pasvieskit, o tai kazkokia pamekle patamsy riogso.18val. visiska zopa.

Žilvinas Ručys

Žilvinas Ručys portretas
kiek ruošė projektėlį eilinėms aferoms ? kur vėl dings statybinės medžiagos kurias galima dar kart panaudoti ? Jei ne es pinigai , tai niekas nieko ir nedarytu , o dabar daro belenkaip su kosminėmis kainomis svarbu kad visus pinigus paimti , . krysai pensininkui prieš nustimpant reik sūnelius aprūpint .

Anonimas

Anonimas portretas
o kodėl be požeminės parkavimo aikštelės ?
VISI KOMENTARAI 63
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių