- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tikriausiai visi esame matę filmų, kuriuose, jei rodomos laidotuvės, jos būna labai asmeniškos: žmonės dalijasi prisiminimais apie išėjusį artimąjį, linksmomis istorijomis, klauso jo mėgstamos muzikos ar išpildo net ir labai keistą paskutinįjį velionio norą dėl atsisveikinimo būdo. Pasak Lietuvoje dirbančių laidojimo paslaugų teikėjų, suasmeninimo tradicijos populiarėja ir čia.
Evelina Kotryna Gailė, Kaune įsikūrusių „Rekviem“ atsisveikinimo namų ceremonijų planuotoja, gražiausiomis ceremonijomis vadina tas, kurių metu žmonės subtiliai ir jautriai pagerbia velionio gyvenimą.
„Laidotuvės – svarbi gedėjimo proceso dalis. Atsisveikinimas su artimuoju yra labai jautrus ir kupinas emocijų procesas. Planuotojai į jį žiūri itin atsakingai – mėginame sukurti tokią atmosferą, kurioje žmogus jaustųsi saugus – nebijome kartu patylėti, duodame asmeninės erdvės ašaroms. Kai užmezgi žmogišką ryšį, paprastai klientai ne tik labiau pasitiki, bet ir patys noriau atsiskleidžia. Pavyzdžiui, „Rekviem“ namuose planuodami ceremoniją kartu su klientais pildome užsakymo lapus – juose susižymime pageidavimus, ceremonijos eigą ir kitas detales. Galiu pasakyti, kad dar niekada neteko susidurti su užsakymo lapu, kuriame nebūtų prirašyta kažkas papildomai ar bent šiek tiek nutolta nuo standarto. Todėl galima teigti, kad visos laidotuvės yra suasmenintos“, – atskleidžia pašnekovė.
Artimiesiems svarbu su mylimu žmogumi atsisveikinti nuoširdžiai, prisimenant, koks jis buvo gyvenime, ką veikė ir kiek jiems reiškė.
Anot jos, artimiesiems svarbu su mylimu žmogumi atsisveikinti nuoširdžiai, prisimenant, koks jis buvo gyvenime, ką veikė ir kiek jiems reiškė. Pavyzdžiui, artimieji atsisveikindami su Kaune gerbiamu gydytoju, salėje įrėmino Hipokrato priesaiką.
„Šaltą žiemos popietę laidotą mylimą vyrą ir tėvą artimieji norėjo apgaubti šiluma, todėl pasirūpinome, kad urna būtų laidojama ne tiesiai į žemę, bet nuleidžiama į ąžuolo dėžę išklotą aksomu. Kitos velionės anūkas neturėjo galimybės sudalyvauti močiutės laidotuvėse, todėl pasirūpinome, kad jo parašyto ir močiutei deklamuojamo eilėraščio įrašas nuskambėtų ir atsisveikinimo salėje. Šios ceremonijos metu pakylą, esančią šalia urnos, užklojome tos močiutės nerta staltiese, ant jos padėjome velionę primenančius daiktus – jos receptų knygą, mėgstamiausio šokolado plytelę ir kavos puodelį. Be to, prieš išlydėjimo ceremoniją visi susirinkusieji buvo vaišinami obuolių pyragu, iškeptu pagal velionės receptą”, – detalėmis, kurias į atsisveikinimo ceremoniją įpynė artimieji, dalinasi E. K. Gailė.
Apgalvotos detalės: nuo žodžių iki gėlių
Pasak jos, vienas paprasčiausių būdų suasmeninti atsisveikinimo patirtį yra sukurti tinkamą nekrologą.
„Ruošiame gana laisvos formos nekrologus, kurie suteikia erdvės kūrybai. Nekrologui ir velionio portretui naudojame skirtingas nuotraukas, todėl į nekrologą siūlome parinkti kuo šiltesnę, mažiau rimtą nuotrauką, kuri tikrai atspindėtų velionio asmenybę. Kartu su įprasta informacija apie atsisveikinimą nekrologe galima įrašyti ir pasirinktus žodžius, citatą, įdėti ranka rašytą atvirlaiškį ar eiles“, – pataria specialistė.
Suasmeninti ir subtiliai parodyti dėmesį galima ir savaip interpretuojant seniai egzistuojančias laidotuvių tradicijas. Pavyzdžiui, netikėtai mirus jaunam vyrui, artimieji norėjo parinkti gėles, kurios kuo labiau dvelktų natūralumu ir primintų gamtą. Todėl vietoj tradicinių laidotuvių puokščių atsisveikinimo namus papuošė lauko gėlių kompozicijos.
Urnos – nuo sportinės tematikos iki ekologijos
Urnų gamintojai taip pat palankiai žiūri ir į suasmenintus dizainus.
„Renkantis urną, klientams patariame atkreipti dėmesį į medžiagą, iš kurios gaminama urna – ar tai medis, marmuras, keramika, metalas. Tarkime, velioniui, kuris jautė artimą ryšį su gamta, galima parinkti medinę, greitai yrančią, ekologišką urną. Dabar galima rasti ir pagal individualius pomėgius sukurtų urnų – futbolo ar krepšinio kamuolio, motociklininko šalmo formos, papuoštų nacionaliniais simboliais, graviruotų, išmargintų piešiniais“, – vardija specialistė.
Suasmeninti galima ir išlydėjimo būdą, pvz. urną vežti ne katafalku, o velionio mėgtu motociklu ar automobiliu.
Vis dažniau artimieji vietoj tradicinės klasikinės ar rimtos muzikos renkasi velionio ar visos šeimos mėgstamos muzikos grojaraštį. Pasak E. K. Gailės, tai – graži idėja, tačiau ją reikėtų labai atsakingai apgalvoti – atsirinkus vien neįprastą, džiaugsmingą muziką rizikuojama nuvargti ir, susimaišius džiugioms bei gedulingoms nuotaikoms, patirti nerimą.
Nori nuoširdžios emocijos
Nors atrodytų, kad suasmenintos laidotuvės gali tapti didesniu finansiniu iššūkiu už įprastas, E. K. Gailė sako, kad jos gali kainuoti labai įvairiai. Ceremonija kainuos brangiau, jeigu artimieji turės labai specifinių pageidavimų: pagal užsakymą gaminama urna ar karstas, itin retos rūšies gėlės, netradicinio formato nekrologas ar kitos dekoracijos, kurias reikėtų gaminti pagal specialų užsakymą, išskirtinis transportas išlydėjimui.
Vis dėlto, dažniausiai suasmenintam atsisveikinimui naudojami tokie ištekliai, kurie nieko nekainuoja arba kainuoja tiek pat kiek tradicinis variantas.
Vis dėlto, dažniausiai suasmenintam atsisveikinimui naudojami tokie ištekliai, kurie nieko nekainuoja arba kainuoja tiek pat kiek tradicinis variantas – asmeniniai velionio daiktai, parenkamos jo mėgtos spalvos, muzika, deklamuojami eilėraščiai.
„Paprastai suasmenintų laidotuvių norintys artimieji trokšta ne pompastikos, o nuoširdžios emocijos. Jie nori atsisveikinimą paversti velionio gyvenimo švente ir perteikti tas emocijas, kurias jis spinduliavo būdamas gyvas. Tai reiškia, kad artimieji patys labai įsitraukia į tokios ceremonijos planavimą, nes tai žmonės, – kurie geriausiai pažinojo velionį. Personalas padeda viskuo, kuo gali, atlieka techninį artimųjų vizijos įgyvendinimą tiek, kiek artimieji patiki šią atsakomybę“, – pasakoja E. K. Gailė.
Tiems, kas norėtų personalizuoto atsisveikinimo ceremonijos sprendimo, bet nežino, nuo ko pradėti, pašnekovė siūlo užeiti į velionio kambarį – paieškoti jo drabužių, prisiminti, kokie buvo jo pomėgiai, kas jam sukeldavo šypseną. Jei sunkią akimirką sunku galvoti apie tai, ką žmogus mėgo, prisiminkite, ko vengė, kas jam nepatikdavo.
„Svarbu neskubėti priimti sprendimų ir savo širdies klausytis labiau, negu aplinkinių nuomonių. Jei trūksta artimųjų palaikymo ar nesijaučiate tvirtai, tarkitės su laidojimo namų kolektyvu – mes padrąsiname kiekvieną. Puikiai žinome, kad atsisveikinimas su artimuoju – itin svarbi diena, kurios niekada nepamiršite, todėl jos metu svarbiausi turėtų būti velionio ir jo artimųjų norai bei vizija, o ne kitų nuomonės ar baimės“, – užtikrina E. K. Gailė.
„Rekviem“ laukiami visi, norintys sužinoti daugiau apie atsisveikinimo namų teikiamas paslaugas, pasikonsultuoti su profesionaliais ceremonijų specialistais ar tiesiog apžiūrėti patalpas. Laukiame jūsų skambučių telefonu, užklausų el. paštu ar apsilankymo.
Daugiau informacijos:
„Rekviem“ Kaunas
Jonavos g. 41A, Kaunas
Tel. nr. +370 633 97799 arba 19211
El. paštas: kaunas@rekviem.lt

SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Baikerių fiesta: plieninės pramogos, muzika ir įspūdingiausiųjų rinkimai5
Penktadienį Jadagoniuose prasidėjo ir iki sekmadienio tęsis tryliktasis motociklų sporto ir pramogų festivalis „Baikerių naktys“. ...
-
Į „Oho“ kryžiažodžių turnyrą – iš visos Lietuvos1
Šiemet „Oho“ kryžiažodžiams – 25-eri metai. Šio jubiliejaus proga šeštadienį surengtas kryžiažodžių sprendimo turnyras, į kurį susirinko dalyviai iš visos Lietuvos. ...
-
Menininkę kūrybai įkvepia ne tik išorinis grožis, bet ir žmonių gerumas1
Kiekvienas Genutės Čiučiulkienės darbas – maža pasaka, kurią ūkio dalies darbuotoja seka spalvomis ant popieriaus lapo. Genutę kūrybai įkvepia ne tik išorinis grožis. ...
-
Kūrybos idėjų šaltinis – „Kauno dienos“ antraštės1
Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos skulptūros ir keramikos pedagogai kartu su savo mokiniais įkvėpimą rado laikraščio puslapiuose. V.Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyriuje eksponuojamoje parodoje – molinės kom...
-
Socialinės paraštės: narkomanai institucijų mėtomi kaip karštos bulvės36
Priklausomybių turintys asmenys ne visada sulaukia tinkamos pagalbos vien dėl įstatymų spragų. Kartais jos ieškodami narkomanai atsiduria po policijos pareigūnų volu. ...
-
Europa tarpukario Kaune: nauji ryšiai, nauji vardai ir galimybės
Lietuva ilgus metus buvo ištrinta iš Europos žemėlapio ir išstumta iš europietiškos kultūros lopšio. 1918 m. vasario 16 d. paskelbus nutarimą dėl Lietuvos valstybės atkūrimo ir valstybei sugrįžus į Europos ...
-
Kasmet Kauno mariose masiškai gaišta žuvys, bet taip ir lieka neaišku – kodėl?14
Kauno mariose kasmet randama į krantą išmestų nugaišusių žuvų. Aplinkosaugininkai tiria vandens užterštumą, tačiau neranda priežasčių, kodėl taip nutinka. Dabar prašoma ir žvejų pagalbos. ...
-
Radiniai Laisvės alėjos fontane: nuo kotletų iki auskarų5
Kartą per savaitę Laivės alėjos fontane galima pamatyti į vandenį įbridusius žmones, valančius monetomis nusėtą fontano dugną. ...
-
G. Nausėda: karinis mobilumas – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šalies saugumą15
Karinis mobilumas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šalies saugumą, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Kviečia: įvertinkite planuojamus pokyčius Nemuno krantinėje ir pateikite siūlymus61
Profesionali architektų komanda patobulino Nemuno krantinės viziją Žemuosiuose Šančiuose. Urbanistikos ir transporto organizavimo specialistai įžvelgė neišnaudotą pakrantės potencialą tiek poilsiui, tiek eismo problemų sprendimui. Rem...