Kaune neliko P. Cvirkos biusto

Trečiadienį kauniečiai pastebėjo, kad K.Donelaičio gatvėje neliko prieštaringai vertinamo rašytojo Petro Cvirkos biusto. Spėjama, kad biustas nukeltas po to, kai P.Cvirkos paminklą leista nukelti sostinėje.

Biusto vietoje – tuščia

Jau kurį laiką sklandė kalbos, kad P.Cvirkos biusto turėtų nelikti ir Kaune, tačiau iš pradžių buvo laukiama specialistų išvadų, dėl rašytojo koloboravimosi su sovietine valdžia, po to miestas kartu su Maironio lietuvių literatūros muziejumi aiškinosi, kam biustas priklauso ir kas turėtų rūpintis jo nukėlimu.

P.Cvirkos paminklas Vilniuje nukeltas lapkričio 19 dieną. Panašu, kad išaušo ta diena, kuomet ir Kaune nebeliko šio rašytojo atminimo. Trečiadienį kauniečiai pastebėjo, kad biusto nėra.

„Dažnai einu K.Donelaičio gatve, o šiandien pastebėjau, kad biusto vietoje – tuščia. Pagaliau, nes mums nereikia jokių sovietinių saulių nešėjų“, – pasisakė į redakciją paskambinusi kaunietė.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Saulius Rimas informavo, kad biustas visgi priklausė muziejui, o miestas jau anksčiau buvo išsakęs poziciją, kad P.Cvirkos biusto jiems nereikia.

„Biustas priklausė Maironio lietuvių literatūros muziejui, todėl į juos reikėtų ir kreiptis dėl to, kada buvo nukeltas biustas ir kur jis bus toliau saugomas. Miesto oficiali pozicija, kad biustas – ne mūsų. Mūsų buvo klausę, ar nenorėtumėme perimti, bet Kaunui šio biusto nereikia, todėl neprieštaraujam, kad jis būtų nukeltas“, – kalbėjo S.Rimas.

Biusto likimas

Portalas kauno.diena.lt kreipėsi ir į Maironio lietuvių literatūros muziejaus vadovę Deimantę Cibulskienę. Ji nurodė, kad biustas bus saugomas, o vėliau ir eksponuojamas vaikų literatūros muziejuje, K.Donelaičio g. 13. Būtent čia anksčiau kurį laiką ir gyveno P.Cvirka.

„Biustas nukeltas trečiadienio rytą ir perkeltas į vaikų literatūros muziejaus patalpas, į tą kambarėlį, kuriame P.Cvirka gyveno 1934-1935 metais. Dabar kaip tik vykdomas vaikų literatūros muziejaus modernizavimo projektas, tad tiesiog viską tvarkysime ir biustas bus ekspozicijos dalis. Kol kas biustas lankytojams nerodomas, reikės pritaikyti jį vidaus patalpoms. Po muziejaus atnaujinimo, bus atnaujinta ir pati ekspozicija ir biustas ten įkomponuotas, nes mūsų rinkinyje ir taip yra daug P.Cvirkos archyvų“, – apie biusto likimą komentavo D.Cibulskienė.

Pasiteiravome, ar nesibaimina visuomenės reakcijos, jog biustas iš vienos vietos tiesiog perkeltas į kitą, bet bus toliau eksponuojamas.

„Muziejus tokia vieta, kuri daug ką aprėpia. Bent jau mes kalbame apie literatūrą ir nemanau, kad turėtumėme ko nors bijoti“, – pridūrė Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė.

Ji teigė, kad vaikų literatūros muziejaus atnaujinimas turėtų būti baigtas po kelių metų. Tada P.Cvirkos biustas bus pritaikytas eksponuoti.

Turi patvirtinimą

Lietuvos šaulių sąjungos atstovai jau kurį kėlė judino klausimą, kad Kaune turi nelikti P.Cvirkos biusto. Nukėlimui buvo pritarusi ir Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo darbo grupė.

„Pranešame, kad Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo darbo grupė, pritardama šešių organizacijų pasirašytam reikalavimui pašalinti P.Cvirkos biustą, esantį K.Donelaičio g. 13, perdavė šį reikalavimą Kauno miesto savivaldybės administracijai, kad tarybos nustatyta tvarka būtų organizuojama netinkamo paminklo pašalinimo procedūra“, – raštą pasirašė darbo grupės vadovė Jūratė Elena Norvaišienė.

Specialistų išvados

Portalas kauno.diena.lt primena, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras buvo išplatinęs išvadą apie P.Cvirko veiklą bei galimą įtaką skleidžiant sovietinę propagandą.

Išvadoje rašoma, kad Liaudies Seimo rinkimuose P.Cvirka dalyvavo kaip oponentų neturintis kandidatas, rašė propagandinius Raudonąją armiją ir pačius rinkimus šlovinančius straipsnius. Taip pat nurodoma, kad 1940 m. liepos 17 d. P.Cvirka įstojo į Lietuvos komunistų partiją, įgydamas dvigubas – aukščiausias administracinės ir politinės šalies valdymo galias.

„Lietuvos ir kitų okupuotų Baltijos valstybių aneksijos įforminimo kombinacija buvo suderinta liepos 17-ąją. Po kelių dienų iš Lietuvos komunistų buvo sudaryta komisija Liaudies Seimo darbui organizuoti“, – dėstoma padarytoje išvadoje.

Kitokia pozicija

Priminsime, kad paminklo nukėlimui Vilniuje priešinosi ir Lietuvos rašytojų sąjunga. „Mano požiūriu, nukelti paminklą P.Cvirkai būtų neteisingas žingsnis“, – portalui kauno.diena.lt dar pernai teigė Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkės pavaduotoja, poetė Aušra Kaziliūnaitė.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

„Jeigu pasigilintume į P.Cvirkos biografiją, pamatytume, kad jis mirė 1947 m., praėjus vos dvejiems metams po Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Kai iš laiko perspektyvos kalbame apie sovietmetį ir sovietų įvykdytus nusikaltimus, turime iškart turėti omenyje, kad tai, kas šiandien mums atrodo savaime aiškūs dalykai, tuo metu nebuvo tokie savaime aiškūs dalykai, – sakė A.Kaziliūnaitė. – Kitas dalykas – tokiu būdu, tiesiog nukeldami paminklą, mes istorijos nepakeisime. Manau, šiuo atveju mums kaip tik reikėtų tas istorijos pamokas prisiminti ir stengtis kritiškai apmąstyti tai, kas įvyko, kodėl įvyko, kad tai nepasikartotų. Nereikėtų istorijos suvokti kaip kažkokio dvimačio, plokščio proceso. Tas paminklas – geras priminimas apie tai, kas įvyko, ir apie tą laiko nevienprasmiškumą“.NAUJAUSI KOMENTARAI

anonimas-Andrius

anonimas-Andrius portretas
in ku man cia panašu ? Bislkį geresnis už lietuvį...... O ! Belarusas vadybininkas-brigadininkas ! Neferšteinas 6iais laiksais, tačiau prie geros nuotakos (nuotėkos) gali sueiti ir už lkdp "rusą:" , kitaip - Širvys. . Belarusas tai ne kalbos prasme.... nors gal link Lgbt ? Jeigu sudavus visus narkotikus, kiek tie paveža.... Bet visvien LT istorija.... Nenarkotinis feisas...

anonimas

anonimas portretas
Diskusija isseko -cvirka ir kt kolaborantai arsiai ginami kokiu 70 is simto komentatoriu,t.y.homosovietiku,kurie po sovietu zlugimo niekur nereikalingi,kaip suniui penkta koja,todel jie arsus del savo melo,smurto ir bedievisko pasaulio zlugimo.Tarp ju dar ir daug apmokamu prigozino fermos troliu,tad cvirku garbintoju Kauno ir Lietuvos mastu-niekingi10-15%. Balvonai raudonieji ir ruskiu padlaiziai- ne ,,liandsbergiai,, mums kelia rodo , o musu krauju iskovota laisve ir galimybe rinktis valdzia is daug pasirinkimu-partiju,gal ir nevertu kai kada musu. Patys bankrutave komuniagos ir Kinijoje,ir Rusijoje pasirinko laukinio kapitalizmo kelia,kuri mes jau praejome,nes komunizmas-tai skurdas,badas,zudynes savu ir svetimuir vergo dalia.

Anonimas

Anonimas portretas
kad nebūtų tuščia, reikia pastatyti lgbtq simboliką-tai atspindėtų Lietuvos mentalitetą
VISI KOMENTARAI 104

Galerijos

Daugiau straipsnių