Kaune – du pranešimai apie egzotinę karštligę: vienam ligoniui diagnozė pasitvirtino

 • Teksto dydis:

Per mėnesį iš Kauno asmens sveikatos priežiūros įstaigos gauta informacija apie du Denge karštligės atvejus: vienam asmeniui liga jau patvirtinta, o dėl kito atvejo laukiama tyrimo rezultatų.

Vykdant atvejų epidemiologinę diagnostiką išsiaiškinta, kad ligoniai buvo išvykę į egzotines šalis – Maldyvus bei Paragvajų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas primena, kaip saugotis Denge karštligės keliaujant į šalis, kuriose galima užsikrėsti šia liga.

Ligos paplitimas

Denge karštligę sukeliančiu virusu galima užsikrėsti daugiau nei 100 šalių tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikoje, Amerikose, Pietryčių Azijoje, Vakarų Okeanijoje, Viduržemio Jūros rytuose.

2018 m. Europoje užregistruota daugiau kaip du tūkstančiai Denge karštligės atvejų, susijusių su kelionėmis. Lietuvoje per metus užregistruoti penki šios ligos atvejai. 

Denge karštligė yra virusinė liga, kurią platina įkąsdami Denge virusu užsikrėtę uodai. Liga gali pasireikšti įvairiais simptomais. Dažnai ligos sunkumas ir baigtis yra nenuspėjama. Dauguma pacientų (40–80 proc.) savaime pasveiksta patyrę lengvų, dažnai panašių į peršalimą, simptomų, pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą, bėrimą ir skausmą. Tačiau nedidelei daliai pacientų liga progresuoja iki sunkios formos.

Ligos eigai būdingos dvi bangos, po kurių sveikata trumpam pagerėja.  Liga retai užtrunka ilgiau nei 10 dienų,  tačiau sveikimas būna ilgas. Specifinio gydymo nėra.

Ligos slaptasis periodas trunka 3-14 d. Pagrindinis užsikrėtimo kelias – uodo įgėlimas, tačiau 2019 lapkričio 18 dieną pirmą kartą aprašytas užsikrėtimas Denge lytinio kontakto metu.

Rekomendacijos keliautojams:

Denge yra viena dažniausių uodų pernešamų ligų, kuriomis užsikrečiama kelionėse po tropines ir subtropines šalis.

Uodų įgėlimų būtina saugotis visą dieną. Geriausiai apsaugo repelentų naudojimas griežtai laikantis naudojimo instrukcijos ir tinkama apranga, paliekant kuo mažiau atviros odos. Naujagimiams ir kūdikiams iki 3 mėn. amžiaus repelentai nerekomenduojami. Uodai puola dienos metu tiek viduje, tiek lauke.

Keliautojai, o ypač vaikai, nėščios moterys ir nusilpusio imuniteto asmenys prieš kelionę turi pasitarti su gydytoju dėl individualių apsisaugojimo nuo uodų priemonių.

Lovos tinkleliai turi būti impregnuoti ilgai veikiančiais uodus atbaidančiais preparatais.

Sergantiems rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių arba naudoti prezervatyvus.

Grįžus iš kelionės ir per 3-14 dienų pajutus ligos požymių (karščiavimas, bėrimas, galvos, raumenų skausmai ir kt.), būtina kreiptis į šeimos gydytoją ir informuoti apie buvusią kelionę.NAUJAUSI KOMENTARAI

ANUPRAS

ANUPRAS portretas
SUGĮŽUSIUS IŠ UŽSIENIO , REIKIA SIŲSTI Į RUKLĄ KARANTININIAM 3 METŲ LAIKOTARPIUI

ALGIS

ALGIS portretas
KAI TIK PRASIDĖJO IŠTISAS ZYLIOJIMAS PO PASAULĮ , TAI IR VISOS BJAURASTYS PASIEKĖ LIETUVĄ , GAL REIKIA RIBOTI , ARBA GRIEŽTINTI PATIKRĄ GRYŽTANTIEMS .

Anonimas

Anonimas portretas
O ko norėti gatvėse pilna egzotikos iš afrikos juos kad nors tikrino jie ta užkratą ir atveža.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių