Kaunas alsuos Rytų Azija

 • Teksto dydis:

Rytų Azijos šalys ir jų diplomatija, ekonomika, kultūra bei gyvenimo būdas dažnam lietuviui yra labai intriguojantys ir mįslingi faktai, kartais net apipinti įvairiausiais stereotipais. Siekiant skatinti šių šalių diplomatijos ir kultūros edukaciją šalyje, kovo 6-10 dienomis Kaune vyks trečius metus iš eilės organizuojama Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro „Azijos savaitė 2017“.

„VDU Azijos savaitė 2017“ – tai penkių dienų renginių ciklas, kuris visus nukels į Rytų Azija alsuojantį Kauną, kur akademikai, studentai ir Rytų kultūrų žinovai bandys supažindinti visuomenę su šiuo regionu, populiariai ir patraukliai perteikiant kultūros, kalbų, kovos menų ypatybes, pristatant visuomenei virtuvę bei įvairenybes, susijusias su Japonija, Korėja ir Kinija“, – teigia Azijos studijų centro vadovas dr. Aurelijus Zykas. Anot akademiko, šių metų renginiai skirsis nuo praėjusių, nes jų metu Kaune vyks diplomatinių ir akademinių ryšių su Rytų Azija plėtra.

Diplomatiniai ryšiai su Rytų Azija

„VDU Azijos savaitė 2017“ itin svarbi tiek VDU, tiek Kaunui, tiek ir visai Lietuvai. Atidarymo dieną, kovo 6-ąją, pirmą kartą universitete ir Kaune vienu metu lankysis visų trijų didžiųjų Rytų Azijos regiono valstybių diplomatai: Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda, Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje Wei Ruixing ir Korėjos Respublikos ambasadorius Lietuvai – Choi Sung-joo.

„Be jokios abejonės, šis aukščiausio rango ambasadorių, dirbančių Baltijos šalių regione, vizitas yra ne tik suvokiamas kaip universiteto indėlio į šių šalių kultūros, kalbos, mokslo sklaidą įvertinimas, bet ir Kauno kaip geografinio ir diplomatinio vieneto plėtrai svarbus dialogas“, – ambasadorių vizito svarbą aptaria A. Zykas.

Visiems VDU ir Kauno miesto bendruomenės nariams Korėjos Respublikos ambasadorius Choi Sung-joo kovo 6 d. 14 val. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, 312 aud.) skaitys paskaitą „Lietuva, Korėja ir pasaulis“. A. Zyko teigimu, šiandieniniame globaliame pasaulyje svarbu suvokti, jog reikia pažinti ne tik savo šalį, žemyną, bet ir toliausiai nuo Lietuvos nutolusius bei didžiausią pasaulio ekonominę rinkos dalį valdančius kraštus.

Kalbos mokymosi ir verslumo skatinimas

„Be jokios abejonės – siekiant išmokti Rytų Azijos kalbas, reikia keisti ir savo mąstymą, nes kalba yra visa ko pagrindas, siekiant pažinti vieną ar kitą šalį“, – mąstymo svarbą įvardija A. Zykas. Kaip studentams sekasi mąstyti kinų, korėjiečių ir japonų kalbomis, bus galima pasitikrinti kovo 6 d. kalbų konkursų metu. Pasak VDU Azijos studijų centro vadovo, pastebima, jog japonų, kinų korėjiečių kalbų studentai yra idealistai – juos patraukia ne tiek karjeros galimybės, kiek atveda susižavėjimas šalimi ir jos kultūra, ypač šiuolaikine japonų, kinų ar korėjiečių popkultūra.

Itin svarbus žingsnis, Rytų Azijos kalbos sklaidoje žengtas dar praėjusių metų rudenį, kuomet Azijos studijų centras ir VDU biblioteka atidarė Azijos knygų erdvę (AKE). „Siekiant plėsti Azijos studijų centro veiklą

Kaune ir Lietuvoje, turėjome pradėti nuo šio regiono knygų, skirtų visai akademinei bendruomenei, nes tai yra pagrindinis žinių simbolis“, – Azijos knygų erdvės svarbą įvardija A. Zykas. Anot akademiko, pati erdvė suteikia galimybę susitikti su bendraminčiais, vystyti bendras idėjas ir kelti diskusijas apie Azijos regioną ne tik universitete.

Taip pat dar vienas svarbus renginys studentams – „Azijos savaitės“ Karjeros diena, kuri vyks kovo 10 d., o jos metu veiks verslo įmonių organizuojamos kūrybinės dirbtuvės. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai gaus užduočių iš verslo organizacijų kasdienių praktikų, dirbant su verslo atstovais iš Azijos šalių.

„Kiekviena užduotis bus atspindinti smulkių, vidutinių ir stambiųjų verslo įmonių darbo specifikas, tiek iš importo, tiek eksporto perspektyvų, o viso renginio metu veiks kontaktų mugė, kurioje studentai galės aptarti praktikų galimybes atitinkamose organizacijose, o norintys galės netgi palikti savo duomenis verslo atstovams“, – karjeros dienos naudą aptaria A. Zykas.

Kultūros pažinimas per maistą

„Džiaugiamės Rytų Azijos šalių kultūrų ir kalbų bakalauro bei Rytų Azijos regiono studijų magistrantūros programų studentais, kurie inicijuodami šį renginį siekia supažindinti visuomenę su Azijos regiono virtuve, kovos menais, kultūra“, – aiškina Azijos studijų centro vadovas A. Zykas. Kovo 7 d. „Hof hotel“ (Maironio g. 21a, Kaunas) „VDU Azijos savaitė“ kviečia pamatyti trijų Azijos šalių – Japonijos, Korėjos bei Kinijos – tradicinių patiekalų gamybos procesus bei sudalyvauti jų degustacijoje.

Jei bet kurią pasaulio šalį galima tyrinėti per architektūrą, dailę, muziką – Japonija geriausiai pažįstama per maistą, kur arbatos gėrimo kultūra yra unikali. Rytų Azijos regionui skirtų renginių ciklo metu, kovo 8 d. 11 val. VDU didžiojoje salėje (S. Daukanto g, 28.), japonišką arbatos gėrimo ritualą ir jo subtilybes atskleis arbatos ceremonijos mokytoja, Japonijos ambasadoriaus Lietuvoje žmona, ponia Shigeeda Michiko, o jai talkins žymi Lietuvos arbatos meistrė – Raimonda Strazdienė. Arbatos gėrimo ceremonija yra tarsi riba tarp tikrovės ir meno pasaulio, kuriame atsidūręs žmogus gali trumpam patirti ramybę, susikaupimą, pajusti grožį ir arbatos puodelyje atrasti harmoniją.

Per japoniškos arbatos gėrimo ceremoniją puikiai galima suprasti ir šios šalies bendravimo kultūrą – kuomet tiek svečias, tiek šeimininkas parodo vienas kitam didžiausią padėką, apžiūri bei gėrisi naudojamais indais, vaišėmis, arbata, gėlių puokšte. „Būtent dėl daugybės detalių japoniška arbatos gėrimo ceremonija yra sudėtinga, formali ir rami bei vyksta pagal griežtai nustatytą tvarką ir judesių seką, čia daug taisyklių“, – tradicinę arbatos ceremoniją, trunkančią apie keturias valandas, apibendrina A. Zykas.

Tą pačią dieną nuo 12 val. VDU didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28) vyks japonistikos „Hashi“, kinų kalbos ir kultūros „Wu wei“ bei korėjiečių kultūros „Hallyu“ studentų klubų prisistatymai, kūrybinės dirbtuvės (origami, kaligrafijos, cosplay), „blusų turgus“, gyvoji biblioteka, fotografijos kampelis, tautinių kostiumų demonstracijos ir arbatos ceremonijos pristatymas, partnerių renginiai ir dar daugiau (VDU Didžiosios salės prieigos, S. Daukanto g. 28).

Kaip sekėsi Rytų Azijos (pa)tyrimai bus galima pasitikrinti kovo 10 d. 14 val. Azijos protų mūšio – baigiamojo „VDU Azijos savaitės“ renginio – metu.

Japonistiką skatinantis centras

Dar vienas, nemažiau svarbus įvykis VDU ir Kaunui – kovo 13 d. 15 val. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23) bus steigiamas pirmasis Šiaurės Rytų Europoje veiksiantis Global Japan Office (GJO). „Džiugu, kad VDU yra įvertintas už Japonijos kalbos ir kultūros plėtojimą ir pakviestas į prestižinių universitetų, puoselėjančių japonistiką, gretas“, – pasakoja A. Zykas ir priduria, kad iki pernai metų buvo įkurti vienuolika GJO visame pasaulyje, ir jų šeimininkais sutiko tapti tokie pasaulio universitetai kaip Londono universitetas (Didžioji Britanija), turintis didžiausią Azijos studijų centrą Europoje – SOAS, taip pat Salamankos universitetas (Ispanija), Kairo universitetas (Egiptas), Šanchajaus Tarptautinių Studijų universitetas (Kinija) bei Tamkango universitetas (Kinija) ir kiti. GJO yra Tokijo Užsienio studijų universiteto kuriami ir koordinuojami centrai visame pasaulyje, siekiantys vystyti Japonijos studijas. GJO turėjimas pagerina galimybes įsisavinti Japonijos inicijuojamus projektus, Japonijos studijų plėtrai siūlomas lėšas.

Japonai jau dabar puikiai žino Lietuvą ir būtent Kauną – per devynis 2016 metų mėnesius Kauno turizmo informacijos centruose apsilankė beveik 2000 turistų iš Japonijos, o tai yra 61 proc. daugiau negu tą patį 2015 metų laikotarpį. Kaunas japonams yra svarbus ne tik vien dėl Sugiharos namų – nemažai populiarumo nuopelnų pridėjo 2015 m. spalį Kaune, o gruodį ir Japonijoje pristatytas filmas apie Chiune Sugiharą „Persona non grata“. Chiune Sugihara buvo Japonijos vicekonsulas Lietuvoje, kuris 1939-1940 m. rezidavo Kaune (dabartiniame Sugiharos namų pastate) ir čia išgelbėjo 6 tūkstančius žydų gyvybių, nepaisydamas rizikos ir nepaklusdamas Japonijos vyriausybės nurodymams.

„Žinoma, tikimės, kad GJO japonus į VDU ir Kauną pritrauks ne tik dėl šio miesto bei jiems svarbios istorinės asmenybės istorijos, bet ir akademiniais tikslais“, – pasakoja akademikas A. Zykas. VDU kiekvienais metais organizuoja dvišalių studijų mainų studijas Japonijoje, todėl GJO yra itin aktualus akademiniam tarptautiškumui, nes tai suteiktų galimybę kuo įvairesnių programų studentams bent pusmečiui išbandyti studijas Tekančios Saulės šalyje, o jos piliečiams – VDU.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunas

Kaunas portretas
PILIECIUI: tikras tu MIHALDA

Pilietis

Pilietis portretas
Močiutė ,mama pasakojo,kad pagal mihaldos knygą mūsų šalį,Lietuvą,užvaldys geltonodžiai,siauraakiai.Gal ir tiesa.Nes savo tautos žmonėm nėra pagarbos,nesuteikiama pagalba, kad Lietuvos žmonės neišvyktu iš savo šalies.Sekmės su sisuraakiais.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių