Gyventojus išgąsdino darbai ties Pyplių piliakalniu

Jau kelias savaites ties Pyplių piliakalniu sunkioji technika sklype stumdo žemes. Tokie darbai išgąsdino bendruomenę, manyta, kad bus sudarkyta Nemuno apsaugos zona.

Neaišku, kas vyksta

Pyplių piliakalnis yra vaizdingoje Kauno rajono vietoje, nuo kurio atsiveria panorama į Nemuną. Tačiau jau kelias savaites piliakalnio papėdėje sunkioji technika atlieka žemės lyginimo darbus. Tai privertė žmones suklusti, mat nesinorėtų, kad tokiame gamtos ir paveldo kampelyje išdygtų nauji pastatai.

„Ten privačioje valdoje vyksta žemės lyginimo darbai, tačiau niekas nežino, kas iš tiesų bus. Aš pati užklausiau Aplinkos apsaugos departamento, ar nėra pažeidžiama vandens apsaugos zona, bet dar negavau jokio atsakymo. Sklype vykdomus darbus pamačiau liepos pabaigoje, kai buvau atvykusi apžiūrėti Pyplių piliakalnio, tačiau ten privatus sklypas, aš nelabai galiu lįsti, todėl laukiam atsakymų“, – „Kauno dienai“ sakė Ringaudų seniūnijos vyriausioji specialistė Rūta Slivinskienė, vykdanti seniūno funkcijas.

Ji teigė, kad apie darbus pranešė ir savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. Kol kas iš Kauno rajono savivaldybės taip pat esą nėra jokių žinių, ką to sklypo šeimininkai planuoja daryti, todėl tarp vietos gyventojų vyrauja baimė dėl galimų statybų ir kad tokie darbai suniokos tiek paveldo objektą, tiek Nemuno pakrantę.

Pyplių piliakalnis – saugomas kultūros paveldo objektas, todėl aplink jį tvarkymo darbams taikomi griežti reikalavimai. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Paveldo neliečia

Kultūros paveldo departamentui (KPD) „Kauno diena“ pranešė apie vykdomus darbus Pyplių piliakalnio papėdėje. Į vietą nuvykę paveldosaugininkai nustatė, kad vykdomi darbai nepažeidžia šalia esančio kultūros paveldo objekto ir jo teritorijos.

„KPD, gavęs informaciją apie šalia Pyplių piliakalnio vykdomus žemės judinimo darbus, atliko apžiūrą. Jos metu nustatyta, kad žemės kasimo ir lyginimo darbai yra vykdomi žemės sklype, kuris yra netoli piliakalnio, tačiau nepatenka nei į šio kultūros paveldo objekto teritoriją, nei į jo apsaugos pozonius. Minėti žemės judinimo darbai su KPD nebuvo derinti, nes toks derinimas žemės sklypuose, esančiuose už kultūros paveldo objektų ar jų apsaugos pozonių, teisės aktuose nenumatytas“, – dienraščiui komentavo KPD Kauno skyriaus vyr. specialistas Andrius Liakas.

Paveldosaugininkas nurodė, kad apie vykdomus didelės apimties žemės kasimo ir lyginimo darbus informavo Aplinkos apsaugos departamentą (AAD) prie Aplinkos ministerijos, kad ši institucija patikrintų, ar vykdant minėtus darbus nenusižengiama aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimams.

Specialistai nusatė, kad privačiame sklype vyksta žemės lyginimo darbai, kurie nepažeidžia galiojančių teisės aktų. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Pažeidimų nenustatė

Klausimus aplinkosaugininkams uždavė ir „Kauno diena“. AAD taip pat atliko patikrinimą, tačiau teisės aktų pažeidimų irgi nenustatė.

Paaiškėjo, kad AAD Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai 2021 m. rugpjūčio pradžioje atliko faktinių aplinkybių patikrinimą ir apžiūrą žemės sklype netoli Pyplių piliakalnio, Kauno rajono savivaldybėje.

„Apžiūros metu buvo nustatyta, kad privačiame žemės ūkio paskirties sklype buvo vykdomi sklypo tvarkymo ir planiravimo darbai. Darbus vykdė fizinis asmuo, kuriam nuosavybės teise priklauso apie 23,5 ha žemės ūkio paskirties sklypas prie Nemuno upės, netoliese Pyplių piliakalnio.

Tarp vietos gyventojų vyrauja baimė dėl galimų statybų.

Pareigūnai apžiūros metu nustatė, kad, vykdant privataus žemės sklypo tvarkymo ir planiravimo darbus, nebuvo pašalinti ar kitaip pažeisti saugotini medžiai ir krūmai, kurių skersmuo didesnis kaip 30 cm. Privačiame žemės sklype nesaugotinas medžių ir krūmų rūšis sklypo savininkas gali tvarkyti savo nuožiūra. Apžiūros metu buvo užfiksuota, kad sklypo tvarkymo darbų metu sklype buvo išsaugoti beržai ir pušys, kurių skersmuo didesnis nei 30 cm“, – komentavo AAD atstovai.

Taip pat aplinkosaugininkai pažymėjo, kad apžiūros metu nustatyta, kad nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype vykdoma veikla nepažeidė LR specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 100 str., kuriame pateikta informacija apie specialiąsias žemės naudojimo sąlygas ir draudžiamas veiklas paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostose.

„Nustatyta, kad žemės sklypo tvarkymo ir planiravimo darbai buvo vykdomi paviršinio vandens telkinio – Nemuno – pakrantės apsaugos zonoje, kurioje privataus žemės ūkio paskirties sklypo tvarkymo darbai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo įstatymo sąlygų 99 str., nedraudžiami.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Informuojame, kad, vadovaujantis LR saugomų teritorijų įstatymu, privatus žemės sklypas nėra įtrauktas į valstybės saugomų teritorijų kadastrą. Priešais sklypą, kitoje Nemuno kranto pusėje yra Nemuno ir Nevėžio santakos kraštovaizdžio draustinis, kurio teritorijos tvarkomas žemės ūkio paskirties privatus sklypas nesiekia. Taip pat tvarkomas žemės sklypas nesiekia ir nekliudo Kultūros vertybių registre registruoto Pyplių piliakalnio su istorine gyvenviete“, – apie tai, kad ties Pyplių piliakalniu vykdomi darbai yra teisėti, konstatavo AAD inspektoriai.NAUJAUSI KOMENTARAI

23 ha

23 ha portretas
O, neblogai, gausis nemaža gyvenvietė. Keliuką padarys palei piliakalnį skersai dviračių taką, kakučius bus galima Nemunan suleisti, elektra sklype yra, nu ko dar reikia. Ai, sekantis žingsnis keisti žemės paskirtį. Sakėt dabar žemės ūkio, tai laukiam kada pateiks prąšymą pakeisti į namų valdos. Bus gražus Žemūjų Pyplių kaimukas iš 23 ha, šaunuoliai, nu kam ten tos apleistos žemės...

Patriotas Lietuvos

Patriotas Lietuvos portretas
Ką gali žinoti,gal tie tie Pypliai tai mūsų garsieji Pilėnai? Valdžia naikina piliakalnius,kad ištrintų tautai jos istorinę atmintį.Dargi plynai miškus iškerta tam,kad dėl nepopuliarios valdžios neišsivystytų partiza- ninis judėjimas.

Anonimas

Anonimas portretas
paminkla statys sovietiniam profesoriui
VISI KOMENTARAI 19

Galerijos

Daugiau straipsnių