E. Stancikas apie G. Balandytę: ji buvo kaip kometa, deganti gyvenimu

Lietuvos teatro šimtmečiui skirtas sezonas pradedamas atsisveikinimu su iškilia asmenybe. Pirmadienį mirusi kino ir teatro aktorė Gražina Balandytė įvardijama šalies Lietuvos teatro „viena iš pagrindinių nešančių kolonų“.

Nacionalinio Kauno dramos teatro, kuriame ji sukūrė daug nepamirštamų vaidmenų, generalinis direktorius Egidijus Stancikas dėstė, kad neįmanoma tokio žmogaus įsprausti į žodžių rėmus. „Jie labai riboti palyginus su jos… Ji kaip kometa, deganti gyvenimu. Prie ko ji prisilietė, visi liko nušviesti ir išprovokuoti pasikeitimui“, – dėstė E. Stancikas

„Išskirtinis talentas, begalinis žmogiškas tikrumas, nuoširdumas, vaikiškas žaismingumas, sceninė intuicija, – apie G. Balandytę kalbėjo teatro vadovas. –  Ir visa tai aprėpta jos prigimtiniu aristokratišku intelektu, valiūkiška nuotaika, tačiau tuo pačiu išlaikyta išskirtinė pagarba kiekvienam žmogui“.

Iš jos būtų galima daug ko pasimokyti ir ne tik aktoriams. „Buvimo savimi. Ji nebijojo būti tokia, kokia ji yra. Būdama inteligentiškos prigimties ji atsidurdavo visų dėmesio centre. Ji buvo versmių versmės šaltiniu savo sąmoju, idėjomis, žaisme“, – sakė teatro vadovas, pridurdamas, kad jos sugebėjimas situacijoje rasti pačią tinkamiausią mintį, taiklų pasakymo būdą, jautresnius, labiau kompleksuotus žmones gal net šiek tiek užgaudavo, o kitą kartą jie jau bijodavo patekti į  Gražinos dėmesio centrą.   

Būdama išskirtinės inteligentiškos prigimties ji iš karto atsidurdavo visų dėmesio centre.

G. Balandytė pati niekuomet nestokojo dėmesio. „Būdama išskirtinės inteligentiškos prigimties ji iš karto atsidurdavo visų dėmesio centre. Bet tai buvo taip žaisminga, pagarbu, nepriekaištinga. Ji kiekvienoje situacijoje sugebėdavo rasti sprendimą“, – prisiminė E. Stancikas.

Ją gelbėdavo požiūris, kad „visa tai – tik žaismė, juokas“. „Gražina jautė einančio laiko svarbą, sugebėjo ryškiais žaismingais potėpiais brėžti spalvotas linijas kaip nuorodas kitiems žmonėms, kaip reikėtų gyventi“, – apibūdino pašnekovas. 

Egidijus Stancikas. Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

E. Stancikas atkreipė dėmesį, kad išeinama G. Balandytė tarsi atkreipia dėmesį į savo tarnystę teatrui, į aktorių misiją teatre, į aktorių pašaukimą visuomenėje, kiek aktorius gali turėti įtakos. „Gražina, būdama tokio neaprėpiamo talento aktorė, prieš dešimtmečius atėjusi į teatrą buvo pagrindinė organizatorė, kad šventes reikia patiems susikurti“, – sakė teatro vadovas.

Moterys į teatrą susinešdavo maisto produktų ir visą dieną ruošdavo pokylį premjerą pristatantiems kolegoms. Ir visa tai, anot E.Stanciko, tam, kad pastarieji „pajaustų bendradarbių džiaugsmą, teatro bendruomenės svarbą, kad pamatytų, kokia premjera svarbi visam teatrui, kad visi ruošėsi“.

„Tai dalykai, kuriuos su Gražinos išėjimu, esame jau praradę. Mūsų kartai tai jau skamba kažkaip nebesuprantamai. Labai gaila, nes tai buvo bendrystės klijai, ženklai“, – kalbėjo E.Stancikas. 

G. Balandytė per dešimtmečius darbo Klaipėdos ir Kauno  teatruose, kine ir televizijoje sukūrė daugybę įsimintinų vaidmenų. Ji yra apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Komandoro kryžiumi, „Auksiniu scenos kryžiumi“, o už viso gyvenimo nuopelnus jai įteikta „Auksinė gervė“. 

Atsisveikinimas su aktore vyks jos mylimame Nacionaliniame Kauno dramos teatre liepos 29 d. nuo 11 iki 21 val. ir liepos 30 d. nuo 10 iki 12 val.

Urna iš teatro išnešama liepos 30 d. 12 val. Aktorės palaikai bus palaidoti Petrašiūnų kapinėse. Artimieji turi tik vieną prašymą – talentingą menininkę, šiltą žmogų, asmenybę pagerbti baltu gėlės žiedu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Žinovas

Žinovas portretas
Neeilinio bjaurumo charekterio buvo gyvenime ši aktorė, savimyla ir pan.

Anonimas

Anonimas portretas
Nuostabi aktorė! Amžiną atilsį Jai...Išore man panaši į Ruta Lee...

Irena

Irena portretas
Amžinosios ramybės, puiki aktorė ir šiktas žmogus buvo, užuojauta artimiesiems
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių