Quantcast

Unikali galimybė išvysti M. K. Čiurlionio mokytojo kūrinius

  • Teksto dydis:

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune atidaryta paroda „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“. Pirmą kartą Lietuvoje eksponuojami M. K. Čiurlionio mokytojo K. Stabrausko (1869–1929) tapybos kūriniai iš „ValiunasEllex“, dr. Jauniaus Gumbio ir Rolando Valiūno kolekcijų.

Jeigu ne K. Stabrauskas, šiandien galėtume tik svarstyti, ar turėtume M. K. Čiurlionį. Pirmą kartą rengiamoje didžiausio Lietuvos dailininko mokytojo darbų parodoje atsiskleidžia jo simbolistinės idėjos, savo laiku įkvėpusios M. K. Čiurlionį. Parodos lankytojai gali paieškoti rakto į ryškiausią pėdsaką Lietuvos kultūroje palikusio dailininko kūrybą jo mokytojo darbuose, pajusti menininkus vienijusią pasaulėjautą, pažinti jų filosofines ir estetines pažiūras.

Parodoje galima išvysti visą dailininko kūrybos laikotarpį aprėpiančią išsamią ekspoziciją.

Lietuvių kilmės dailininkas K. Stabrauskas gimė 1869 m. lapkričio 21 d. Kruplėnuose, netoli Naugarduko. Kelią į meno pasaulį pradėjo 1887 m. Peterburgo dailės akademijoje, studijuodamas pas Pavelą Čistiakovą ir Ilją Repiną. 1897 m. studijas pratęsė Paryžiuje pas Žaną-Žozefą Bendžameną Konstaną ir Žaną-Polį Loraną. Keletą metų po Paryžiaus pagyvenęs Peterburge, 1903 m. persikėlė į Varšuvą, kur su bendraminčiais įsteigė Varšuvos dailės mokyklą ir tapo pirmuoju jos direktoriumi bei mokytoju. 1904-aisiais čia dailės mokslus pradėjo M. K. Čiurlionis. K. Stabrauskas buvo ne tik M. K. Čiurlionio mokytoju, bet ir jo draugu, patarėju, kolega, rėmėju, bendraminčiu, o kartais netgi pasekėju. Mokinys ir mokytojas mokėsi vienas iš kito, jų kūrybinės vizijos gimdavo iš turiningų diskusijų ir pamąstymų, abu buvo įkvėpti tų pačių simbolistinių idėjų, todėl menininkų darbuose šiandien matome stiprią abipusę įtaką. Jie tapė figūrines kompozicijas pasakų, legendų, mitų motyvais, simbolines fantastines kompozicijas ir peizažus. Dailėje juos jungė idealaus pasaulio paieškos, puikiai įvaldyta pastelės technika, panašūs siužetų motyvai.

K. Stabrauskas buvo vienas aktyviausių pirmųjų lietuvių dailės parodų palaikytojų. 1907–1912 m. pats kartu su žmona skulptore Julija dalyvavo šešiose parodose. Būdamas vienintelis tarptautiniu mastu pripažintas šių parodų dalyvis, K. Stabrauskas labai prisidėjo prie teigiamos viešosios nuomonės formavimo, visuomenės susidomėjimo, kas turėjo didžiulę reikšmę ir įtaką, atveriant M. K. Čiurlioniui ir lietuvių dailei duris į pasaulinį pripažinimą. Žinoma, reikia pabrėžti, kad K. Stabrausko dalyvavimas buvo labai svarus įnašas ir menine prasme.

Paroda veiks iki 2015 m. gruodžio 6 d.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Pasirašykime, palaikykime:

Pasirašykime, palaikykime:  portretas
Už ALTERNATYVŲJĮ paso įstatymo projektą _pasirašykime INTERNETE čia:_ alkas. lt/2015/09/17/uz-lietuvos-valstybine-kalba-jau-galima-pasirasyti-ir-internete/ , arba tiesiog _alkas. lt_ (ieškokite dešinėje „pasirašyti internete“. Čia rasite ir paaiškinimą), arba _ PARAŠŲ RINKĖJŲ LAPE_. Šiuo projektu tenkinamas ir _kitakalbių_ ar _ištekėjusių už žsieniečių_, _ir valstybės interesas_ - pavardes ir vardus pase kiekvienam skaityti jam reikalinga kalba.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių