Pažaislio festivalyje – klasikos ir džiazo romantika

 • Teksto dydis:

Šią muzikos savaitę XXV Pažaislio muzikos festivalis pradės koncertu "Itališkos muzikos puslapiais", kuriame susitiks du išskirtiniais talentais žibantys atlikėjai, savo srityje pasiekę neregėtų karjeros aukštumų.

Talentų duetas

Rugpjūčio 21 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje Elegantiškasis mecosoprano Justinos Gringytės ir pianisto Petro Geniušo duetas pakvies klausytojus keliauti nuostabiausiais itališkos vokalinės-fortepijoninės muzikos takais.

Susitikusios patirties ir jaunatviško entuziazmo upės koncerto metu susilies į vientisą harmoningą tėkmę, nešančią publiką dar neatrastų pasaulių kryptimi. Dviejų muzikos pasaulio šviesulių susitikimas lydės klausytojus iki muzikos garsų jūros, kupinos neišmatuojamų erdvių ir sąskambių, kurie skleisis Italijos kompozitorių Vincenzo Bellini, Giaochino Rossini, Domenico Scarlatti, Francesco Cilea ir Ruggero Leoncavallo kūrybos perluose.

P.Geniušas, dar studijų metais laimėjęs keletą aukščiausių apdovanojimų prestižiniuose pianistų konkursuose, įsitvirtino kaip vienas talentingiausių ir brandžiausių savo kartos pianistų. Šalia nuolatinės veiklos Lietuvoje jis pelnė tarptautinį pripažinimą koncertuodamas garsiausiose pasaulio koncertų salėse. Greta meninės veiklos P.Geniušas garsėja kaip reiklus ir įkvepiantis dėstytojas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) ir Škotijos karališkosios akademijos profesorius. Pianisto diskografijoje puikuojasi keletas puikiai kritikų ir publikos įvertintų įrašų, išleistų įvairių Vokietijos, Japonijos ir Lietuvos leidėjų.

Vienas ryškiausių visų laikų Lietuvos pianistų tarp kitų šalies atlikėjų išsiskiria interesų įvairiapusiškumu ir nuolatinėmis, dažnai rizikingomis naujų išraiškos formų, nekasdieniškų muzikinių ir dvasinių potyrių paieškomis. Meistriškai įvaldęs platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą, jis rengia rečitalius, koncertuoja solisto amplua su Lietuvos simfoniniais orkestrais, muzikuoja su įvairiais kameriniais ansambliais, solistais, dirigentais.

Vis dėlto šis atlikėjas dažnai peržengia akademinio pianisto amplua ribas: neretai jį galima pamatyti akompanuojantį dramos spektakliams, baletui ar net kabareto vyksmui, dalyvaujantį džiazo ir įvairius muzikos stilius kryžminančiuose projektuose. Įgimtas smalsumas skatina P.Geniušą nenuilstamai plėsti savo muzikinį akiratį – gilintis į anglų virginalistų kūrybą ir įvairių pasaulio tautų folklorą, domėtis avangardinės muzikos, džiazo ir elektronikos stiliais. Visi šie interesai savaip praturtina pianisto akademinio muzikavimo praktiką. Išgirsti P.Geniušą, muzikuojant drauge su žymiais vokalistais – reta dovana, priviliojanti į koncertų sales gausius publikos būrius.

Prieš penkerius metus Tarptautinius operos apdovanojimus teikiančio fondo pripažinta Metų jaunąja soliste J.Gringytė užsienio spaudoje vertinama už stulbinančią vokalo techniką. Kritikų ji buvo pastebėta po pasirodymo pagrindiniame vaidmenyje Georges Bizet operoje "Karmen" Anglijos nacionaliniame ir Škotijos operos teatruose. Tuomet recenzijos skelbė, kad "tvirtu it plienas, aistringai frazuojančiu ir puikiai kontroliuojamu balsu ji valdo sceną, tai išryškindama, tai švelniai pabrėždama vokalo liniją, vienu metu skambančią didingai, ir čia pat – trapiai kaip krištolas".

Iki šiol Kauno marių vilnimis skriejusi nemari valsų karaliaus Johanno Strausso muzika šiemet persikelia į jaukų, nuostabiausiais rožių kvapais persmelktą Botanikos sodą.

Lietuvoje vokalo studijas pradėjusi, jas tęsusi Velso karališkajame muzikos koledže ir Londono nacionalinės operos studijoje dainininkė sužibo teatrų scenose kaip Fenena ir Madalena Giuseppe Verdi operose "Nabukas" ir "Rigoletas", Jonukas Engelberto Humperdincko operoje "Jonas ir Greta". Jos pasirodymų nuolatos laukia Velso nacionalinio, Londono karališkojo, Maskvos didžiojo, Palermo Massimo ir Lisabonos Sao Carlo teatrų publika.

J.Straussas rožyne

Rugpjūčio 20 d. VDU Botanikos sode festivalis kviečia publiką į tradicinį festivalio koncertą "Johanno Strausso muzika rožyne", šiemet pakeitusį įprastinę lokaciją. Iki šiol Kauno marių vilnimis skriejusi nemari valsų karaliaus J.Strausso muzika šiemet persikelia į jaukų, nuostabiausiais rožių kvapais persmelktą Botanikos sodą. Svajingi valsai, trankūs maršai, smagios polkos, efektingos operečių arijos ir spalvingi žydinčių rožių tonai – tokią jausmingą popietę dovanos Vytauto Lukočiaus diriguojamas Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras ir keturi puikūs solistai: sopranai Ieva Goleckytė ir Monika Pleškytė, tenoras Mindaugas Zimkus ir baritonas Andrius Apšega.

Nuoširdžiomis interpretacijomis žavinti I.Goleckytė – Kauno valstybinio muzikinio teatro (KMVT) solistė, aktyviai koncertuojanti tiek Lietuvoje, tiek Europos šalyse. Dainininkė stažavosi garsių vokalo pedagogų vestuose meistriškumo kursuose, o jos profesinį tobulėjimą liudija įspūdingas respublikinių ir tarptautinių konkursų laimėjimų sąrašas.

Ką tik magistro studijas VDU Muzikos akademijoje baigusi M.Pleškytė jau gali pasigirti ryškiais pasiekimais. Jos laimėtų konkursų sąrašas – itin ilgas, negana to, ji jau kuria ryškius vaidmenis Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto (LNOBT), Kauno ir Klaipėdos valstybiniuose muzikiniuose teatruose, stažavosi Varšuvos didžiojo nacionalinio operos teatro operos studijoje. Dabar jaunoji atlikėja yra LNOBT stažuotoja, šiemet pelniusi "Operos vilties" apdovanojimą.

Klausytojams gerai žinomas dainininkas M.Zimkus – KVMT solistas, vokalinį meistriškumą ugdęs pas legendinį Lietuvos tenorą profesorių Virgilijų Noreiką. LNOBT dainininkas debiutavo prieš šešiolika metų ir nuo to laiko kuria vaidmenis visuose Lietuvos teatruose. Atlikėjas dažnai kviečiamas atlikti tenoro partijas oratorijose ir kantatose, jo repertuare itin gausu dainos žanro ciklų ir moderniosios muzikos kūrinių.

Sparčiai karjeros laiptais kopiantis baritonas A.Apšega – KVMT solistas, kuriantis įspūdingus vaidmenis ir kituose teatruose, dažnai koncertuojantis prestižinėse ne tik Lietuvos, bet ir užsienio koncertų salėse. Atlikėjas – septyniolikos tarptautinių dainininkų konkursų laureatas, o jo pasiekimai įvertinti garbingais apdovanojimais.

Bliuzo flotilė

Rugpjūčio 22 d. dar kartą susitikti VDU Botanikos sode klausytojus pakvies projekto "Marios in Blues" kūrėjai – bliuzą dievinanti flotilė, kurioje džiazo pabūklais šaudys neprilygstamasis saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir jo sūnus, trimitininkas Dominykas, o harmoninę ir  ritminę amuniciją tieks Brolių Bazarų trio.

Šį reiškinį įgyvendins P.Vyšniauskas – LMTA profesorius, vienas Lietuvos profesionaliosios saksofono mokyklos pradininkų. Šis iškilus ir savitas lietuviško džiazo kūrėjas – daugiausia titulų pelnęs Lietuvos saksofonininkas, įvertintas trimis dešimtimis mūsų šalies ir tarptautinių apdovanojimų: jis yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premijų laureatas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino kavalierius.

Atlikėjas koncertavo garsiausiose pasaulio scenose, dalyvavo penkiose pasaulinių EXPO parodų muzikos programose, grojo tarptautiniuose džiazo festivaliuose Niujorke, Detroite, Londone. P. Vyšniauskas, džiazo kritikų nuomone, yra vienas iš ryškiausių soprano saksofonininkų ir lyginamas su Samu Riversu, Steve Lacy bei Evanu Parkeriu.

Dominykas Vyšniauskas – universalus trimitininkas, jau dalyvavęs visuose Lietuvos džiazo festivaliuose, taip pat pasirodęs "North See Jazz" Nyderlanduose, koncertavęs Šveicarijoje, Islandijoje, Turkijoje, Prancūzijoje, JAV ir Kanadoje. Po studijų LMTA mokėsi Leipcigo muzikos kolegijoje, Amsterdamo konservatorijoje ir Niujorko "Suny Purchase College". Jis tapo tarptautinio džiazo konkurso Rusijoje laureatu, su Europos džiazo orkestru dalyvavo festivalyje Šiaurės Amerikoje, pasirodė pasaulinės EXPO parodos kultūrinėje programoje Italijoje. Talentingas menininkas komponuoja muziką filmams, dėsto Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje ir aktyviai reiškiasi Lietuvos kultūrinėje erdvėje, muzikuodamas su įvairiausiais ansambliais ir atlikėjais.

Kauniečiai broliai Motiejus, Mykolas ir Benediktas Bazarai nuodugniai domisi tradicinėmis ir moderniomis muzikavimo galimybėmis. Plati namų fonoteka ir tėvų sudarytos sąlygos jiems nuo mažumės leido pažinti įvairiausius muzikinius amplua – nuo klasikinio fortepijono studijų iki pasirodymų džiazo, fanko, roko, elektroninės, populiariosios muzikos scenose.

Charizmatiškieji broliai Bazarai šįkart kvies plaukti bliuzo mariomis. (Organizatorių nuotr.)

Visi trys broliai yra pianistai, tačiau jiems nesvetimos įvairiausios muzikinės veiklos sritys. Menų daktaras Motiejus Bazaras, plėsdamas savo muzikinių interesų ratą kaip plataus profilio pianistas klavišininkas, nuolat groja džiazo, roko ir kitokių stilių grupėse, dalyvauja festivaliuose ir muzikiniuose projektuose, užsiima aranžavimu ir kompozicija.

Prie įvairių kūrybinių idėjų plėtotės ir įgyvendinimo prisideda ir puiki komanda – broliai multiinstrumentininkai Mykolas ir Benediktas. Doktorantūros studijas fortepijono specializacijoje tęsiantis Mykolas neatsispyrė pagundai išbandyti kitų instrumentų – bosinės gitaros ir kontraboso – teikiamas galimybes. Jauniausias brolis Benediktas, šiuo metu studijuojantis LMTA, ne kartą pelnė laureato diplomus įvairiuose konkursuose. Jam, be fortepijono, lengvai paklūsta mušamieji instrumentai.


Kas? Koncertas "Itališkos muzikos puslapiais".

Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada? Rugpjūčio 21 d. 18 val.


Kas? Koncertas "Johann Strauss muzika rožyne".

Kur? VDU Botanikos sode.

Kada? Rugpjūčio 20 d. 19 val.


Kas? Koncertas "Marios in Blues".

Kur? VDU Botanikos sode.

Kada? Rugpjūčio 22 d. 19 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

...,kasdiena klausausi KLASIKA...

...,kasdiena klausausi KLASIKA... portretas
per LRT KLASIKA... TASKAS
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių