Quantcast

Pažaislio festivalio atsisveikinimas – muzika, besisverbianti į širdį

Publikos buvo visur pilna, muziką ir atlikėjus ji priėmė labai šiltai.

Rytoj vyksiantis baigiamasis festivalio koncertas vainikuos visą renginių ciklą. Įspūdingi kūriniai, įspūdingi muzikantai, atlikėjai.

"Prieš prasidedant Pažaislio festivaliui ir jam tęsiantis, Kaunas pasikeičia", – pastebėjo P.Bingelis. Anot jo, nuo koncerto iki koncerto kauniečiai gyvena kitokiu – pakilesniu, viltingesniu – ritmu. Miestas tarsi įgyja kitą veidą.

Tokia aura vis labiau apima ne tik Kauną, bet ir labiau nuo jo nutolusias vietoves. Kasmet festivalio renginių geografija vis labiau plečiama.

Įvairiausių koncertų surengta ir Kaune, ir provincijoje. "Ypatingą pasisekimą turėjo Kauno pilies prieigose atgimusi Vinco Krėvės drama "Šarūnas", iki tol mums buvusi mažai pažįstama", – pasakojo P.Bingelis.

Gal jau pradėtos generuoti idėjos kitų metų festivaliui? P.Bingelis neslėpė: idėjų ir sumanymų bei juos gebančių įgyvendinti, su savitu žavesiu perteikti muzikantų, atlikėjų ir dainininkų netrūksta, tačiau rengėjų fantaziją riboja jiems prieinami riboti finansiniai ištekliai.

"Didžiausios padėkos nusipelno rėmėjai. Ne tik Pažaislio festivalio rėmėjai, bet apskritai visos Lietuvos kultūros", – dėkojo P.Bingelis.

Apie K.Jenkinsą ir "Stabat Mater"

K.Jenkinsas – kompozitorius ir dirigentas, už nuopelnus apdovanotas Britų imperijos ordinu. Muzikinę karjerą jis pradėjo kaip obojininkas, džiazo ir džiazroko atlikėjas bei muzikos reklamai kūrėjas, vėliau su pasisekimu pristatęs įvairių muzikos stilių samplaikos (crossover) projektą "Adiemus", išgarsėjo kaip akademinės muzikos kompozitorius. Bene žinomiausias šio kompozitoriaus kūrinys "Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką" ("The Armed Man: A Mass for Peace") jau ne kartą skambėjo ir Lietuvoje.

K.Jenkinso "Stabat Mater" sukurta 2008 m. Šį kūrinį inspiravo iš XIII a. atkeliavusi katalikų sekvencija. Kaip ir daugelyje ankstesniojo K.Jenkinso kūrybos periodo kūrinių, šiame opuse susiduria dvi muzikinės tradicijos: vakarietiškoji akademinė muzika ir etniniai instrumentai bei vokalas, atstovaujantys Viduriniųjų Rytų muzikos pasaulį.

Dvidešimties trieilių stulpelių sekvencija "Stabat Mater" atpasakoja Jėzaus motinos Marijos kančias regint nukryžiuotą sūnų. Muziką šiai maldai yra sukūrę daug kompozitorių, bet K.Jenkinso darbas – bene labiausiai išplėtota šio kūrinio versija, sudaryta iš dvylikos dalių. Šešios kūrinio dalys dainuojamos lotynų kalba, jose skamba originalus sekvencijos tekstas. Antroji kūrinio dalis "Incantation" dainuojama senąja arabų kalba, ketvirtoji dalis "Lament" – anglų kalba, pagal kompozitoriaus žmonos Carol Barrat eiles, šeštoji dalis "Now My Life Is Only Weeping", sukurta pagal XIII a. persų poeto Rumi eiles, atliekama dviem kalbomis – anglų ir aramėjų, septintojoje dalyje "And the Mother did Weep" paraleliai skamba anglų, hebrajų, lotynų, aramėjų ir graikų kalbos. Dešimtoji dalis "Ave Verum", nors ir dainuojama lotyniškai, bet jos tekstas nepriklauso "Stabat Mater" maldai. Greta orkestro skambantis armėnų tautinis instrumentas dudukas sustiprina rytietišką muzikos koloritą, tam pasitarnauja ir originaliai išnaudojami Rytų šalių kilmės mušamieji instrumentai: džembes primenantys arabiški būgnai doholos ir darbukos, rėminis senovės persų būgnas dafas ir arabiškas tamburinas riq.


Kas: XXI Pažaislio muzikos festivalio uždaromasis koncertas

Kada: rugpjūčio 28 d., sekmadienį, 18 val.

Kur: Pažaislio vienuolyne



NAUJAUSI KOMENTARAI

Alina

Alina portretas
Gražaus atsisveikinimo su vasara proga - atkreipkite DĖMESĮ ir pataisykite straipsnio pavadinimą. Jei tai įmanoma....

Anima

Anima portretas
Įdomu,kas ta,matyt, nepilno proto,vis rašinėjanti apie kažkokią Oną Duonutę?Juk visus metus vos ne visuose portaluose ji varo tą patį per tą patį,nesvarbu,kad visai ne ta tema komentarai,bet ji tiesiog teršia eterį tom savo nesąmonėm.Galėtų psichiatrai pasidomėti ja.Gal jai tiesiog reikia rimto gydymo?
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių