Menas ir feminizmas: kaip mes išlaisvėjome

 • Teksto dydis:

Praėjusio amžiaus 10-asis dešimtmetis Lietuvoje – visuomenę pakeitusių permainų laikas, atsispindėjęs ir to laikmečio mene. Kviesdami atsigręžti į šį kritinį laikotarpį Kauno menininkų namai kviečia į renginių ciklą "Nepadorūs vakarai. Meduje".

Kultūros tarybos remiamame projekte, pavadintame pagal Eglės Rakauskaitės 1996 m. performansą-videoinstaliaciją tuo pačiu pavadinimu, analizuojami šio permainingo dešimtmečio lyčių vaidmenų ir seksualumų klausimai, tiriamos feminizmo judėjimų apraiškos mene Lietuvoje ir kaimyninėse posovietinėse šalyse.

Projekto dalies "Meduje" metu daugiausia dėmesio bus skiriama vyresnės kartoms menininkėms (gim. 1960–1975 m.), savo kūriniuose analizavusioms aktualias to laikmečio problemas, susijusias su lyčių nelygybe ir seksualumo laisve, įsitvirtinusia 10-ajame dešimtmetyje. Vis pasitaiko klausiančiųjų, ar Lietuvoje apskritai gyvavo feminizmo judėjimas, tad akivaizdu, kad šios temos iki šiol itin aktualios, o šių menininkų kūrybinės praktikos išlieka svarios šiandienos kultūriniuose kontekstuose ir jaunų menininkių kūryboje.

Ką rodė striptizo klubų atsiradimas, kartu bandymas kvestionuoti tradicinius lyčių vaidmenis namuose?

"Šiuo projektu, kuris, tikiuosi, bus tęstinis ir jį sudarys daugiau dalių, norėjome patyrinėti 10-ąjį dešimtmetį per seksualumo prizmę, – sako projekto kuratorė Agnė Bagdžiūnaitė. – Vis dėlto egzistuoja tokia prielaida, kad 10-asis dešimtmetis buvo išsilaisvinimo dešimtmetis. Taigi, tiek mano kolegai Edvinui Grinkevičiui, tiek man iškilo klausimas dėl išsilaisvinimo seksualumo prasme. Ką rodė striptizo klubų atsiradimas, erotinių filmų rodymas vėlai vakarais per eleviziją, kartu bandymas kvestionuoti tradicinius lyčių vaidmenis namuose ir galėjimas rodyti savo kūno skysčius meno auditorijoms? Mes tiesiogiai į šiuos klausimus negalime atsakyti, bet galime juos iškelti retrospektyviai tam, kad kritiškiau žvelgtume į šiandien sustiprėjusį konservatizmą."

"Meduje" programa – įvairialypė, ją sudarys trys pagrindiniai renginiai ir Lietuvos menotyrininkių, kuratorių ir tyrėjų atrinktų tekstų skaitymų serija. Lapkričio–gruodžio mėnesiais vykstantis renginių ciklas prasidėjo Vilniaus universiteto docentės Eglės Kačkutės-Hagan inicijuotu susitikimu su vienu kertinių tekstų lietuviškojo feminizmo istorijoje – Karlos Gruodis sudaryta antologija "Feminizmo ekskursai". Lapkričio 24 d. Natalija Arlauskaitė pristatys 10-ajame dešimtmetyje publikuoto žurnalo "Feminizmas, visuomenė ir kultūra" ištraukas, o gruodžio 8 d. Solveiga Daugirdaitė kvies kartu tirti Vytauto Kavolio knygos "Moterys ir vyrai lietuvių literatūroje" ištraukas.

Šalia skaitymų ir diskusijos renginių ciklas savo žvilgsnį kreips ir į videomeno bei performanso menus: gruodžio 2 d. vyks D‘EST menininkių videomeno platformos ir archyvo kuratorės Tatianos Bogachevos specialiai kuruotos videomeno programos peržiūra.

Ciklo finalinis akcentas – gruodžio 17 d. vyksiantis 10-ajame dešimtmetyje sukurtų moterų menininkių performansų interpretacijų pristatymas, kuriame figūruos specialiai šiam projektui Austėjos Vilkaitytės sukurtas performansas ir lenkų garso menininkės Justynos Banasczyk, žinomos kaip FOQL, kuruojama muzikinės programos dalis, kurioje numatoma lenkių menininkių FOQL ir Edkos Jarząb eksperimentinių garso ir judesio performansų programa, tyrinėjanti moterų patiriamus suvaržymus, seksualines įtampas ir fantazijas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaip

Kaip portretas
mes ispindejome..

Anonimas

Anonimas portretas
Kaip mes išsigimem ir nukvakome.....tikras pavadinimas.

tai neužmirškit

tai neužmirškit portretas
parodyt ir savo ''kūno skysčius'' auditorijose ............. prielaida , kad anie jau išgaravo
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių