Lietuvos aklųjų bibliotekai – Nacionalinio Kauno dramos teatro dovanos

 • Teksto dydis:

Įprastas ribas laužantis Nacionalinis Kauno dramos teatras (NKDT) ir karantino metu demonstruoja savo socialinę atsakomybę, o ilgametę draugystę su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) stiprina prasmingomis dovanomis.

Skirta mažiausiems

Kasmet kartu su LASS teatras pritaiko vieną ar du spektaklius su garsiniu vaizdavimu. Deja, karantinas gerokai pakoregavo šiuos teatro planus – dar ankstyvą pavasarį derintas tokio pobūdžio renginys – naujos premjeros "Panika" pagal suomių autoriaus Mikos Mylliaho pjesę (rež. Kamilė Gudmonaitė) pritaikymas balandžio mėnesį. Dabar laukiama rudens ir galimybės grįžti į sales.

Karantino laikotarpis priminė apie turimus garso įrašus, kurie tyliai gyveno garso kasetėse ir diskuose. Iš garso archyvų pavyko atkurti 1999 m. teatre pastatytą spektaklį vaikams "Pasaka apie LEGO miestą". Garso įraše šią pasaką seka kūrinio autorė ir režisierė Neris Karpuškaitė-Akelaitienė, skamba spektaklio kompozitoriaus Vidmanto Bartulio muzika. Dainuoja aktoriai: Danutė Strakšytė, Rimantas Štaras, Henrikas Savickis, Ugnė Rukšaitė, Lina Kaladytė, Asta Mačiulytė, Eugenija Bendoriūtė, Jolanta Garnytė, Raimonda Šukytė. Įrašą atkūrė garso režisierius Arnoldas Akelaitis.

Dar viena dovana mažiesiems – muzikinė pasaka "Kiškis pabėgėlis" pagal Liudviko Jakimavičiaus knygą "Lapė ir kaliošai" (režisierė Agnė Sunklodaitė). 2010 m. išėjusio spektaklio "Kiškis pabėgėlis" premjerą palydėjo CD, kuriame aktoriai seka ir dainuoja daineles. Dainelių tekstus pasakai sukūrė A.Sunklodaitė, spektaklio kompozitorius – Deividas Gnedinas. Nuotaikingą Kiškio pabėgėlio istoriją seka ir dainuoja aktoriai Saulius Čiučelis, Inga Mikutavičiūtė, H.Savickis, Artūras Sužiedėlis, Ridas Žirgulis, Ugnė Žirgulė, Neringa Nekrašiūtė, Gabrielė Aničaitė.

Aktualios temos

Suaugusiųjų auditorijai įgarsintos dvi pjesės. Pirmoji – pagal prancūzų autoriaus Romaino Gary romaną "Aušros pažadas". Jį režisavo ir pjesę garso įrašui adaptavo A.Sunklodaitė. Šis kūrinio pritaikymas žmonėms, turintiems regėjimo negalią, įgyvendintas kartu su Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto Kultūros vadybos studentėmis Greta Kompauskaite ir Dovile Akstinaite 2015 m. Spektaklio įrašas atliktas NKDT įrašų studijoje, talkinant spektaklio aktoriams Jūratei Onaitytei ir Sigitui Šidlauskui. Garso režisierius – A.Akelaitis.

Spektaklio įrašas dovanotas Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kauno filialo nariams, o dabar jautri, šilta motinos ir sūnaus istorija pasiekė ir Lietuvos aklųjų biblioteką, kur ja galės naudotis dar platesnė auditorija.

Antrasis garso spektaklis – Peterio Turrini "Žiurkių medžioklė" įrašytas per karantiną aktorių U.Žirgulės ir R.Žirgulio iniciatyva. Spektaklis "Žiurkių medžioklė" pagal šią pjesę 2004 m. buvo vaidinamas tikrame "BMW 318" automobilyje (rež. Thomas Hinterbergeris, Austrija). Pagrindinius veikėjus įkūnijo šie aktoriai. Spektaklis, kurio tema yra susvetimėjimas vartotojiškoje visuomenėje, kalba apie beviltišką bandymą išsilaisvinti, norint pamatyti tikrąjį aš.

Spektaklis "Aušros pažadas"

Atvira visiems

Visi garso įrašai jau pasiekė Lietuvos aklųjų biblioteką ir jais galima naudotis. "Dovanos visada džiugina, – teigia Lietuvos aklųjų bibliotekos Leidybos skyriaus vadovė Alisa Žarkova. – Ypač tokios, kaip ši – profesionalūs garso spektakliai vaikams ir suaugusiesiems. Virtualioje garsinių leidinių bibliotekoje ELVIS (elvis.labiblioteka.lt) tai neeilinis įvykis!"

A.Žarkovos teigimu, spektakliai čia neužsigulės – tokių įrašų labai laukia bibliotekos skaitytojai: ELVIS ištekliais turi teisę naudotis visi, kurie negali skaityti įprasto spausdintinio teksto.

LASS kultūros ir meno projektų vadovė Lina Puodžiūnė pastebi, kad NKDT – vis dar vienintelis teatras Lietuvoje, turintis audiovizualinio vertimo techniką, todėl daugiausia spektaklių su garsiniu vaizdavimu yra parengta būtent šiame teatre. "Šiuo krizės laikotarpiu, kai durys užsivėrė į visas meno erdves, teatras surado būdą, kaip pasiekti savo žiūrovą naudojant kitokias galimybes. Džiaugiamės, kad esame neužmiršti ir kad net karantinas nesustabdė meno prieinamumo regos neįgaliesiems šiame teatre", – sakė ji.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių