Pereiti į pagrindinį turinį

Kino kelionė: iš Venecijos – į Karmėlavą

2022-03-19 07:43 diena.lt inf.

27-asis „Kino pavasaris“ į Karmėlavą atkeliavo su savo kino teatru, pastatytu vienam filmui – lietuviškai psichologinei dramai „Piligrimai“.

Kadras iš filmo „Piligrimai“
Turinys

Vieno filmo teatras

Kaunas tarpukariu drąsiai galėjo vadintis ir kino teatrų sostine, gausybė jų buvo ne tik Laisvės alėjoje, bet ir Žaliakalnyje. Vėliau kino teatrai iškilo ir Vilijampolėje, Šančiuose – daugelis šių istorinių pastatų tebestovi, tik jų paskirtis dažniausiai visai kita. Nuo dramos teatro iki gėlių parduotuvės. Ir kol ne tik miestas, bet ir likusi Lietuva su nekantrumu laukia jau ne pirmus metus tvarkomo seniausio šalyje kino teatro „Romuva“ atidarymo, filmų kūrėjai ir platintojai privalo suktis su tuo, kas yra, arba pasistatyti kino teatrą patys.

Tokį iššūkį ir išsikėlė festivalis „Kino pavasaris“. Idėja patikėjus projektui „Kaunas 2022“ ir lietuvišką kiną palaikančiai telekomunikacijų bendrovei TELIA, kino teatras buvo atidarytas Karmėlavoje.

Režisieriaus Lauryno Bareišos ilgametražis debiutas sukurtas būtent čia. Karmėlavoje filmuotas ir šio autoriaus trumpametražis „Kaukazas“. Šiuos ir kitus L.Bareišos filmus prodiusavo kartu Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijavusi Klementina Remeikaitė. Baigę studijas jaunieji kino kūrėjai įkūrė kompaniją „Afterschool“ ir toliau darbuojasi drauge.

Apgaulinga ramybė

„Kaukazas“ ir „Piligrimai“ Karmėlavoje atsirado neatsitiktinai: L.Bareiša čia gimė ir augo, čia gyvena jo tėvai.

Kaip pastebi kino apžvalgininkai, šalia nepatogių temų, keliamų L.Bareišos filmuose, dera ir charmsiškas absurdas. Anot kūrėjo, taiklus šmaikštumas ekrane kelia įtampą gal net stipriau, nei tai daro atvirai demonstruojama agresija, juokas gali suveikti kaip sistemos perkrovimas, kai sunki tema ima slėgti.

„Piligrimai“ – nelengvas filmas. Miestelyje tvyranti ramybė gali sukelti baimę, o viskas, kas svarbesnio čia – Karmėlavoje ar bet kurioje kitoje nedidelėje vietovėje bet kur pasaulyje – įvyksta, galiausiai tampa folkloru.

Du pagrindiniai filmo veikėjai, Paulius (Giedrius Kiela, grupės „Solo Ansamblis“ narys) ir Indrė (debiutuojanti aktorė Gabija Bargailaitė) atvyksta į Karmėlavą̨, kur prieš ketverius metus buvo nužudytas Pauliaus brolis, Indrės vaikinas.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jie neturi jokio konkretaus tikslo. Tačiau netrukus vietos gyventojai supranta, kas šie atvykėliai, – Paulius audringai mėgina išsiaiškinti įvykio aplinkybes, Indrė bando jį sulaikyti nuo neapgalvotų veiksmų, pradeda abejoti kelionės prasme. Galiausiai juodu patys sau turės atsakyti, kodėl čia atvažiavo ir ką ši kelionė pakeitė.

„L.Bareiša kalba kino kalba, kuri įkvepia, – kiekvienas filmo kadras kelia žavesį. Preciziško ir itin tikslaus darbo centre – graudi istorija, pasakojama nuoširdžiai ir jautriai. „Piligrimai" žavi branda ir kūrybinėmis aspiracijomis“, – teigia viena festivalio „Kino pavasaris“ programos sudarytojų Marija Fridinovaitė.

Pratęsti patirtį

Pasaulį apkeliavusį filmą jo kūrėjai norėjo parodyti ir Karmėlavoje, tačiau nebuvo kur.

Tik prasidėjus filmui jo žiūrovai supras, kad sėdi ne tiesiog kino teatre, bet vienoje iš „Piligrimų“ veiksmo vietų. Akyliausieji karmėlaviškiai ir pro šį miestelį keliaujantieji jau pastebėjo laikiną kino teatrą, iškilusį tarp gyvenamųjų namų pačiame gyvenvietės centre. Gerai žinantieji apylinkes turėtų nustebti – atrodo, vietos nedaug, bet kino teatro plotas – net 400 kv. m, o aukštis – kaip trijų aukštų pastato. Kadangi kovo pabaiga nelepina aukšta temperatūra, pasirūpinta ne tik stogu, grindimis, sienomis, patogiomis kėdėmis, bet ir šildymu.

Tokia idėja, padiktuota aplinkybių – aukštas pasaulinis įvertinimas, netipinė filmo lokacija Kauno rajone, iš čia kilęs režisierius, kino teatrų regione trūkumas, patraukė ir projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ sudarytojų dėmesį. „Kino pavasario“ iniciatyva tapo pagrindinio Kaune ir Kauno rajone šiemet vykstančių renginių kalendoriaus dalimi.

Į Karmėlavą kino gerbėjai kviečiami ne tik pasižiūrėti pasaulį apkeliavusio filmo, bet ir susipažinti su jo užkulisiais, kartu pasidžiaugti įvertinimu ir pratęsti patirtį apkeliaujant kitas „Piligrimų“ scenas. Kino teatre eksponuojama Roberto Neveckos, pirmojo filmo režisieriaus asistento, sukurtų iliustracijų paroda.

„Afterschool“ komanda į Karmėlavą atsivežė ir Venecijos kino festivalio liūtą. Su juo jau spėjo papozuoti daugelis kino kūrėjų bičiulių ir filmo komandos narių, o dabar tokią progą turės kiekvienas, užsukęs į vieno filmo kino teatrą.

Po seanso visi žiūrovai bus pakviesti pratęsti patirties ir aplankyti kitas „Piligrimų“ scenas. Sparčiausieji spėjo užsiregistruoti į pasivaikščiojimus su režisieriumi, o visi kiti kviečiami į mobiliuosius telefonus parsisiųsti programėlę „Kosmos App“.

Iš tradicinio teatro ribų nuolat besiveržiančio „Kosmos Theatre“ kolektyvo sukurta „Kosmos App“ yra skaitmeninė platforma, kviečianti keliauti po garsų ir istorijų geografiją. Vienas šios mobiliosios programėlės siūlomų maršrutų leidžia pasinerti į filmo „Piligrimai“ scenas būtent tose Karmėlavos miestelio vietose, kuriose jos buvo nufilmuotos. Oro uostas, mokykla, kitos vietos – galbūt ne pro vieną jų esate ėję ar važiavę, bet nuo šiol matysite jau kitaip. Beje, programėlės kūrėjai rekomenduoja nepamiršti ir ausinių.

Aplink pasaulį – ir namo

Pasaulinė filmo premjera įvyko 2021 m. rugsėjį Venecijos kino festivalyje – „Piligrimai“ buvo įtraukti į festivalio konkursinę programą „Horizontai“, kurioje dėl pagrindinio apdovanojimo – garsiojo Venecijos liūto – varžėsi naujų kino formų atradėjai iš įvairių šalių. Lietuviams pavyko – tai aukščiausias kada nors iškovotas apdovanojimas mūsų šalies kino istorijoje.

„Į apdovanojimų ceremoniją kviečiami visi konkurso dalyviai, o geriausią filmą skelbia paskutinį, jau apdovanojus geriausią režisierių, aktorių, tad nerimui ir baimei laiko buvo. Daug palaikymo sulaukiau iš komisijos, tai labai malonu – manau, juos įtikino filmo paprastumas. Dabar nekantrauju grįžti į Lietuvą ir sulaukti, kol „Piligrimus“ pamatys ir įvertins mūsų publika“, – praėjusį rugsėjį kalbėjo režisierius, tikėdamasis, kad šis laimėjimas bus tendencijos lietuvišką kiną vertinti universaliais kriterijais pradžia.

Vėliau „Piligrimai“ dalyvavo Talino ir Kairo kino festivalių konkursinėse programose, svečiavosi Belgrade, Vienoje, o Salonikuose buvo apdovanoti už geriausią scenarijų, kurio autorius – L.Bareiša. Jis, beje, spėja padirbėti ir kino operatoriumi – filmuoja kolegų kūrinius.

Kino teatras filmui „Piligrimai“ Karmėlavoje veikia nuo kovo 18 iki 23 d. Bilietai į kino seansus parduodami tik internetu.