Quantcast

Kauno miesto muziejuje – miestiečių daiktų ir istorijų paroda

  • Teksto dydis:

Vienas iš gajausių stereotipų apie kauniečius – jų verslumas ir praktiškumas. Nors dažnai tai sakoma su neigiama potekste, vis dėlto ši kauniečių savybė įvairiais istoriniais laikotarpiais padėjo miesto gyventojams išlikti ir sukurti Kauną tokį, koks jis yra dabar.

„Kaunas 2022“ Istorijų festivalio programos dalis

Jau tarpukariu daugiausia iš Lietuvos kaimo atvykę sunkumų užgrūdinti žmonės ėmėsi atsakingo naujos sostinės ir valstybės kūrimo vaidmens: statė namus ir fabrikus, atidarinėjo parduotuves, tiesė kelius, kūrė naują miestą... Tai buvo karta, kuri, anot Balio Sruogos, „pasuko istorijos ratą“, bet jai teko viską „iš gyvenimo plėšte išplėšti“. Tai buvo kovoje dėl išgyvenimo užgrūdintas žmogus – atsargus, skeptiškas, praktiškas ir pasikliaujantis tik savo jėgomis.

Toks naujojo miestiečio paveikslas ilgam suformavo nekintantį stereotipą: kauniečiai moka „suktis“ (?).

Šios charakterio savybės miesto gyventojus gelbėjo ne tik sovietmečiu. Jos padėjo atsistoti ant kojų ir po 1990-ųjų. Vos pradėjus skleistis nepriklausomybės atkūrimo idėjoms, Kaunas vėl tapo iš naujo atgimstančio lietuviško verslo židiniu. Čia kiekviename daugiabutyje galėjai rasti knygų prekeivį, o paklausęs kaimyno galėjai sužinoti, kur įsigyti kokybiškos kavos, papuošalų ar kosmetikos iš Vakarų. Sąjūdžio laikais mieste klestėjo kooperatyvai, dar vėliau atsirado daugybė smulkių verslininkų, automobilių prekeivių, perpardavinėtojų bei įvairiausių amatininkų. Kaunas visa širdimi pasinėrė į naują – ekonominę laisvę.

To rezultatas – spalvingi prisiminimai, smulkaus ir ne visada iš karto sėkmingo verslo palikimas, dizaino standartų nepaisiusi reklama ar iškabos ir daugybė tuo metu platintų prekių.

Kauno rotušės hole išdygusioje pop-up parodoje rinksime ir sieksime išsaugoti tai, kas tuomet buvo tik priemonė išlikti, o šiandien pasakoja beprotišką šiuolaikinio Kauno verslo formavimosi istoriją. Čia spalio 17–24 d. lauksime miestiečių 90-ųjų verslo istorijų ir su jomis susijusių atributų. Atnešti daiktai iškart virs eksponatais, o prisiminimai – parodos naratyvo dalimi.

Lauksime visko. Neišdalintų ženkliukų. Neišklijuotų lipdukų. Neparduotų kojinių. Nepabaigtų megzti megztinių. Senų parduotuvių iškabų, įrankių, interjero detalių, kavinių servetėlių ar suvenyrų.

Pop-up parodos atidarymas vyks spalio 17 d. 18 val. Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje (Rotušės a. 15).

Paroda veiks spalio 17–24 d.

Skyriaus darbo laikas: antradienį–šeštadienį 10–18 val., sekmadienį 10–16 val.

Eksponatų ir istorijų parodai laukiame ir anksčiau – kviečiame susisiekti tel. 8 617 35 501, el. paštu i.puidokiene@kaunomuziejus.lt ir / ar atvykti į biurą adresu L. Zamenhofo g. 8.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių