Kaune skambės šeimą stiprinanti muzika

Įpusėjusi gegužė pasitinka Tarptautinę šeimos dieną. Jau daugiau kaip du dešimtmečius gegužės 15-ąją pasaulyje minima ši prasminga šventė, tampanti pusiausvyros tašku tarp Motinos ir Tėvo dienų. Jungtinių Tautų organizacija, įtvirtinusi ją nuo 1994 m., kiekvienų metų Tarptautinę šeimos dieną pasitinka jai skirta aktualia tema, siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į šios svarbios institucijos reikšmingus aspektus ir vystymo kryptis. Šiemetė tema – šeima, jos sveika gyvensena ir tvari ateitis.

Net ir neskelbiant kasmečių aktualijų, savaime suprantama šeimos gyvybingumo svarba visuomenei, nenutrūkstamas dėmesys šeimos institucijai ne tik minint jos dieną gegužės viduryje. Dėmesys šeimai ir jos šventei įsibėgėja ir pas mus. Atbundant gamtai, sprogstančiais žiedais ir paukščių giesmėmis gegužės savaitgaliais pasipila šeimai skirti renginiai.

Tarp jų – Baltų kultūros ir mokslo paramos fondo rengiamas festivalis "Muzikuojame šeimoje", artimiausią Tarptautinei šeimos dienai savaitgalį jau daugiau kaip dešimtmetį iš visos Lietuvos į Kauną sukviečiantis muzikuojančių šeimų ansamblius iš visos Lietuvos.

Plečiasi geografija

Prieš kelerius metus sulaukęs pirmųjų svečių iš užsienio – Punsko (Lenkija), festivalis "Muzikuojame šeimoje" tapo tarptautinis. Šiemet tarp šeimos ansamblių iš Vilniaus, Šiaulių, Raseinių ir gausaus būrio kauniečių – svečiai iš Latvijos ir Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities, puoselėjantys savo lietuviškąją kilmę.

Karaliaučiaus srities Pilkalnio (Dobrovolsko) miestelio kultūros puoselėtojų Asakavičių šeima žinoma ne tik Kaliningrado srityje, bet ir Lietuvoje. Tėtis Jonas, muzikos pedagogas, dar žinomas kaip kazokų liaudies ansamblio "Ataman" vadovas, kompozitorius, gimęs politinio kalinio Jono Asakavičiaus ir tremtinės Irenos Juodsnukytės šeimoje atšiaurioje Komių ATSR Intoje.

Mama Anna – Dobrovolsko vaikų folkloro ansamblio "Ptenčiki" vadovė ir miestelio kultūros namų direktorė, kilusi iš garsios klaipėdiškių lietuvninkų Žvirzdinų šeimos. Kartu su jais atvyko sūnus Ilja ir dukra Olga bei pusseserė Ana. Jie yra aktyviausi Dobrovolsko (Pilkalnio) vaikų folkloro ansamblio "Malūnėlis" nariai.

Daugiau partnerių ir erdvių

Sunku pasakyti, kas labiau skatina šeimos ansamblių gyvybingumą – rūpestingi tėvai, besirūpinantys vaikų visapusišku ugdymu ir skatinantys juos muzikuoti, įgūdžius plėtojant muzikos mokyklose, ar tie patys vaikai, pramokę dainuoti ar valdyti pasirinktą (parinktą) instrumentą ir išjudinantys kartu muzikuoti savo tėvus, nebūtinai profesionalius muzikantus, dažniau – kadaise lankiusius muzikos mokyklas ir jau beužmirštančius ten įgytus įgūdžius.

Svarbiausia, kad toks judėjimas plečiasi. Daugelyje šalies mokyklų skatinamas toks muzikavimas suartina šeimas, tirpdo rutiną ir susvetimėjimą tarp tėvų ir vaikų, kuria naujas tradicijas ne tik mokymo įstaigose, bet ir miestuose.

Jau daugelį metų Kaune vykstantis festivalis "Muzikuojame šeimoje" tapo bene vieninteliu nuolat vykstančiu tokio pobūdžio renginiu šalyje, besiplečiančiu geografine prasme, įjungiantis į šį judėjimą vis daugiau partnerių.

Šiemet pradėta bendradarbiauti su pasaulietiniu Šv.Kazimiero ordinu, rengiančiu Vilniuje panašaus pobūdžio muzikuojančių šeimų festivalį-konkursą "Gaidų pynė 2016". Atrodo, kad ši partnerystė festivaliui "Muzikuojame šeimoje" suteiks naujų idėjų, puoselėjant šeimų muzikavimo tradicijas.

Šiemetis festivalis prasiplėtė ir laiko atžvilgiu, iš tradicinio šeštadienio prasitęsdamas į sekmadienį ir pakviesdamas muzikuoti profesionalius šeimos ansamblius Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Muzikuojama dinastijomis

Muzikos pedagogų Jolitos ir Artūro Makštučių šeimoje augantys trys sūnūs klarnetininkai – Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos mokytojo eksperto Vitaliaus Žemaičio auklėtiniai jau seniai žinomi savo laimėjimais ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Pirmuosiuose šeimų muzikavimo festivaliuose pasirodydavę su tėvais ir seneliu – pianistu Alfredu Andruškevičiumi, šį kartą Filharmonijos salėje koncertuos mažesnės sudėties – broliai Stasys, Rokas ir jų mama Jolita Makštutienė.

Profesionalų keliu pasuko ir akordeonistai Agnė ir Audrius Daučianskai. Sesė su broliu baigė Kauno Juozo Gruodžio konservatoriją, dabar tęsia studijas Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos prof. Kazio Stonkaus klasėje, skindami pergales tarptautiniuose konkursuose. Jų programoje – tango ritmais alsuojanti muzika.

 


Šiame straipsnyje: muzikašeimarenginiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių