Ką Ričardas II veiktų Seime?

 • Teksto dydis:

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) teatro scenoje – naujas režisieriaus Artūro Areimos eksperimentas: spektaklis, sukurtas pagal Williamo Shakespeare'o dramą "Ričardas II".

A.Areimos pavardė asocijuojasi su netradiciniu gerai žinomų kūrinių traktavimu. Ne išimtis – ir naujausias jo darbas VDU teatre. Nors pjesėje veikia istoriniai personažai, A.Areima nė nemano jų perkelti į viduramžius. Kaip ir kurdamas "Julijų Cezarį", "Plėšikus", "Vyšnių sodą", dramaturgijoje jis ieško personažų santykių, atspindinčių šiuolaikiškas, kasdienes situacijas. Tai, kad mūsų laukia eksperimentas, užkoduota ir pačiame spektaklio pavadinime "Ričardas II: Post factum".

Su aktoriais Vainiumi Sodeika, Tadu Grynu, Dovydu Stončiumi, jų kolegomis režisierius kuria politinės realybės modelį, kurį žiūrovai matys ne teatre, o vestibiulyje su laiptais.

"Ričardas II" yra politinė drama. Ji įdomi, nes čia nėra jokios metafizikos. Čia viskas priklauso žmogui – jis kuria aplinkybes, valdo. Karalius Ričardas II – tai žmogus, turintis absoliučią vidinę ir išorinę laisvę. Mane domina, kaip šis ją išnaudoja, kovoja prieš tradicinio mąstymo jėgą", – sakė jaunasis menininkas.

Kurdamas spektaklį A.Areima mėgina teatro teatre principą. Šiame procese svarbi aktoriaus distancija su jo personažu. Vaidmenų kūrėjai iš šiuolaikinės kultūros ėmė atpažįstamus žmonių tipus, pozicijos įtvirtinimo ženklus, būdingas elgesio strategijas ir perkėlė į kitą, ne tokią įprastą aplinką.

"T.Grynas sukūrė personažą, kuris jam pačiam yra juokingas. Jis supranta, kokiomis priemonėmis veikia kitą, – džiaugiasi režisierius. – Pagal Konstantiną Stanislavskį tai yra blogai. Bet man aktoriaus kančia nereikalinga – aš noriu, kad žiūrėdamas šį spektaklį žiūrovas ne įsijaustų, o mąstytų."

Kitaip nei žiūrint spektaklį tradicinėje scenoje, vestibiulyje su laiptais galima stebėti, kaip vaidyba atrodo kasdienybėje. "Pačiam įdomu žiūrėti spektaklį ne teatro erdvėje, nes čia aplinka nemeluoja, teatre įprasti dalykai atrodo visiškai kitaip", – teigė kūrėjas.

Idėja kurti spektaklį ant laiptų režisieriui kilo stebint politines naujienas. W.Shakespeare'o sukurtą politinę dramą su daug veikėjų jis pavertė gyvenimo būdo ir galios filosofijos peizažu. "Šį darbą norėčiau parodyti ant Seimo laiptų", – sakė A.Areima ir spektaklio žiūrovus kvietė kartu svarstyti, kaip galima baigti alinantį galios bei įvaizdžio teatrą.

"Ričardas II: Post factum" – tai teatro "Mens publica", VDU teatro ir besikuriančio AAT – Artūro Areimos teatro – projektas. Spektaklio eskizas buvo pristatytas ir palankiai sutiktas Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje "Sirenos".


Kas? Spektaklis "Ričardas II: Post factum".
Kur? VDU Didžiosios salės fojė (S.Daukanto g. 28).
Kada? Spalio 29 d. 19 val.


Šiame straipsnyje: Ričardas IIVDUteatras

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių