Erotinės tematikos kūrinių parodoje – vieno žmogaus potyrių vakarėlis

Jaunosios kartos tapytoja Gintarė Konderauskaitė siekia šokiruoti žiūrovą, sukurdama nepatogias situacijas jam žvelgiant į erotinės tematikos menininkės kūrinius. Tačiau skirtingomis medijomis kurtuose eksperimentuoti su išraiškos priemonėmis mėgstančios kūrėjos darbuose erotika nėra paviršutiniška ar banali. Menininkė ją sieja ne su kūniškais geismais ir malonumais, o su vidiniu nuogumu. Kitoks kūrėjos žvilgsnis į šią temą provokuoja žiūrovą mąstyti plačiau ir giliau.

Su G.Konderauskaite kalbamės apie naujausią jos personalinę parodą "Šviežios sultys mano apatiniuose", atidarytą virtualiojoje "IRGI galerijoje".

– Įžanga į jūsų virtualiąją personalinę parodą tapo sąmonės srauto technika parašytas tekstas – jūsų vidinis monologas. Jame įtraukiate parodos žiūrovą į nesibaigiantį vyksmą, išlaikydama atstumą. Ar su žiūrovu neturite tikslo užmegzti dialogo?

– Siekiu, kad žiūrovas būtų tik stebėtojas. Vakarėlis – tai mano kūryba. Esu individualistė, todėl vakarėlyje aš viena, nenoriu į jį nieko įsileisti. Siekiu, kad atsirastų nepatogumas neleidžiant šnekėti žiūrovui, savo darbais šneku tik aš.

– Pirma asociacija, kuri kyla išgirdus žodį "vakarėlis" – linksmas žmonių susibūrimas, tačiau jūsų paroda yra vieno atlikėjo (menininko) ir tik stebinčių žiūrovų renginys. Ar buvimas subjektu, kuris yra stebimas, inspiruoja jus kūrybiškai?

– Žiūrovų dėmesys, jų pastebėjimai ar komentarai kartais mane nukreipia nauja kryptimi, paskatina atrasti naujų pastebėjimų, įkvepia kurti. Man reikia dėmesio.

Kryptis: virtualioji paroda – su N-18 ženklu, joje netrūksta erotinių motyvų. / Galerijos nuotr.

– Jūsų sprendimas – parodoje nesiekti užmegzti santykio su žiūrovu – labai įdomus. Keičiate šio santykio, įprastai pagrįsto refleksijomis, savirefleksijomis, apmąstymais, standartą. Kodėl šioje parodoje žiūrovui leidžiate tik stebėti, o vakarėliu mėgaujatės viena?

– Kaip minėjau, vakarėlis – mano kūryba, kūrybinis procesas, kuriame dalyvauju viena, patiriu viską per save. Tai mano potyrių vakarėlis, neįmanoma įsileisti kito žmogaus į savo mintis, jausmus.

– Parodą surengėte virtualiojoje "IRGI galerijoje", kuri rūpinasi jos komunikacija socialiniuose tinkluose, stengdamasi pritraukti kuo daugiau žiūrovų. Ar vakarėliu mėgautis vienai priešais minią žiūrovų yra dalis jūsų koncepcijos (kurios neriboja tik šios, konkrečios parodos, rėmai, bet ji tęsiasi per visą jūsų kūrybą)?

– Pats vakarėlis vyksta uždaroje erdvėje – mano viduje, todėl nesvarbu, koks yra jo formatas. Jį stebėti gali daug žmonių. Ir man tai įdomu. Leidžiu jiems patirti mane, bet tik iš dalies ir per savo mąstymo lauką.

Kryptis: virtualioji paroda – su N-18 ženklu, joje netrūksta erotinių motyvų. / Galerijos nuotr.

– Parodos pavadinimas – "Šviežios sultys mano apatiniuose" – sufleruoja, kad jūsų – kūrybinė, o į jūsų kūrinius žiūrinčio žiūrovo – vizualinė patirtys yra / turėtų būti intymios. Intymumas, šios parodos kontekste, gali būti suvokiamas ir labai subtiliai, ir vulgariai. Kaip intymumą suvokiate jūs? Ar intymumas lygus norui šokiruoti?

– Man – tai erotikos transformavimas į subtilumą. Žinau, kad erotinėmis temomis galima sukelti nepatogumą, susilaukti dėmesio, tačiau temos prasmės, atsiskleidžiančios mano darbuose, netiesioginės.

– Erotika dažniausiai suvokiama tiesmukai, banaliai. Jūsų darbuose – tai noras žaisti įprastais jos atspalviais ar ieškoti naujų, sykiu, plečiant perspektyvą, kaip ji gali būti interpretuojama, suvokiama?

Erotinėmis temomis galima sukelti nepatogumą, susilaukti dėmesio, tačiau temos prasmės nėra tiesioginės.

– Man patinka vartoti erotiškas frazes, nes žinau, kad sulauksiu dėmesio, šokiruosiu. Bet neretai po jomis slepiasi kitos prasmės, susijusios su mano asmeninio gyvenimo patyrimais. Pavyzdžiui, šioje parodoje nerodomas, bet taip pat eksponuojamų darbų ciklui priklausantis, kūrinys – mieste ant pastato sienos mano užrašyta frazė "F * * * me harder". Ji ne apie seksą, o apie tai, kad vienu momentu savo viduje kėliau klausimą: ar gali gyvenimas dar labiau knisti? Puikiai suprantu, kad pro sieną praeinantys žmonės apie tai nežino, tikriausiai jie perskaito banalią erotišką frazę. Man tai visiškai nesvarbu, leidžiu kiekvienam interpretuoti pagal save.

Ieškojimai: G.Konderauskaitės kūrybinė veikla neapsiriboja vien tapyba. „Man norisi vis kažką naujo bandyti ir kaupti įvairialypę kolekciją“, – sako ji. / Galerijos nuotr.

– Jūsų pasirinktas virtualusis parodos formatas suteikia daug laisvės: ekspozicijos visumą sudaro ir tekstai, ir vizualaus meno darbai, ir audiokūriniai. Tai atskleidžia, kad kūryboje esate linkusi eksperimentuoti. Ar dėl saviraiškos galimybių ir iššūkių? Gal tiesiog norite sukaupti įvairią, idėjiškai susijusių, meno darbų kolekciją?

– Labai noriu atrasti tai, kas mane vežtų. Negaliu tik tapyti, man norisi vis kažką naujo bandyti ir kaupti įvairialypę kolekciją. Bijau, kad niekada taip ir nesurasiu, kas man patinka, ir amžinai eksperimentuosiu. Bet galbūt tai nėra blogai.

– Nuo lapkričio 12 d. parodą "Šviežios sultys mano apatiniuose" žiūrovai gali aplankyti ir gyvai "Įvaizdžio ir Stiliaus lofte" (Karaliaus Mindaugo pr. 68, Kaunas). Ar tai antras vakarėlio su savimi dublis? Galbūt pasikeitęs parodos formatas yra galimybė žiūrovams į ją pažvelgti naujai?

– Tai tas pats vakarėlis, tik jo formatas kitoks. Įsileidžiu į jį žiūrovus, leidžiu patirti mano kūrybą gyvai, bet tik kaip stebėtojams, iš šono. Koncepcija lieka tokia pati kaip ir virtualiojoje parodoje, tačiau jos patyrimo jausmas jau kitas.

Ieškojimai: G.Konderauskaitės kūrybinė veikla neapsiriboja vien tapyba. „Man norisi vis kažką naujo bandyti ir kaupti įvairialypę kolekciją“, – sako ji. / Galerijos nuotr.


Kas? Paroda "Š̌viež̌ios sultys mano apatiniuose".

Kur? virtualiojoje "IRGI galerijoje".

Kada? veikia iki lapkričio 27 d.

Kur? "Įvaizdžio ir Stiliaus lofte" (Karaliaus Mindaugo pr. 68).

Kada? veikia iki gruodžio 17 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ruonis

Ruonis portretas
Ne viskas auksas kas auksu blizga

''dažnai eksperimentuos'' .............

''dažnai eksperimentuos'' ............. portretas
....... prielaida , kad ir po parodos uždarymo

va cia

va cia portretas
fai,,menas,,
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių