Quantcast

E. Montvidas: norėčiau, kad Kaunas vasarą taptų lietuviškuoju Zalcburgu

Netrukus atkeliaus vasara, kuri Kaune jau seniai tapo neįsivaizduojama be Pažaislio muzikos festivalio koncertų. Artimiausius tris mėnesius laukia 29 įvairiaspalviai koncertai, kurie kauniečiams ir miesto svečiams pasiūlys kokybišką, prasmingą ir gilią patirtį kuriančią ir artinančią prie kiekvieno širdies klasikinę muziką.

Operos solistas, baritonas Giedrius Prunskus apie šių metų festivalio naujienas bei siekius kalbėjosi su Pažaislio muzikos festivalio meno vadovu, Nacionalinės premijos laureatu Edgaru Montvidu.

Koks bus šių metų Pažaislio muzikos festivalio sezonas ir kokią meninę koncepciją atspindės jo programa?

– XXVIII Pažaislio muzikos festivalis bus tradiciškai intensyvus, spalvingas, garsus, žodžiu, visoks ir tinkamas visokiam skoniui! Esminė festivalio idėja – užlieti Kauną muzikos garsais. Kas šią vasarą neturės galimybės apsilankyti prie Baltijos jūros, tikrą muzikos jūrą ras čia, Kaune.

Pažaislio muzikos festivalis yra vienas seniausių ir prestižinių festivalių ne tik Lietuvoje, bet, drįsčiau sakyti, visame Baltijos regione. Šią vasarą klausytojai festivalyje ras visko: nuo senosios muzikos iki tango, nuo džiazo iki kamerinės muzikos, nuo muzikos mažoms ausytėms iki gurmaniškų operų premjerų. Galbūt tai nuskambės kiek drąsiai ir ambicingai, tačiau norėčiau, kad Kaunas vasarą taptų lietuviškuoju Zalcburgu. Šiame Austrijos mieste vasaromis jau šimtmetį organizuojamo, visame pasaulyje garsaus klasikinio meno renginio „Zalcburgo festivalio“ lankomumas siekia beveik 100 procentų. Festivalis puikiai žinomas ir kultūrino turizmo mylėtojams bei kasmet sulaukia lankytojų iš daugiau nei 80 pasaulio šalių.

Kokie pagrindiniai šių metų festivalio programos akcentai, kokios naujos pažintys lauks festivalio klausytojų?

„The Gesualdo Six“./ Organizatorių nuotr. 

– Akcentų yra daug, o aš paminėsiu vos keletą. Šiemet pirmą kartą festivalyje dalyvaus Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro orkestras bei choras, atliksiantis nemarią Pietro Mascagni operą „Kaimo garbė“, pirmą kartą pas mus, taip pat ir Baltijos šalyse, lankysis pasaulinio garso mecosopranas dama Sarah Connolly, pirmą kartą Lietuvoje koncertiniu variantu atliksime Karolio Szymanowskio operą „Karalius Rogeris“. Dar viena naujiena – prieš pradedamąjį ir baigiamąjį koncertus vyks susitikimai su muzikologe Jūrate Katinaite, kuri publikai įdomiai pristatys nuskambėsiančius kūrinius. Ne vieną koncertą įrašys ir transliuos Europos radijas, koncertuos garsus vokalinis ansamblis iš Jungtinės Karalystės „The Gesualdo Six“, pianistas virtuozas Janas Krzysztofas Broja ir kiti.

Kokias pozicijas festivalis tradiciškai išlaikys bei kokios naujovės atsispindės šiame sezone?

– Esame laimingi, kad turime ištikimus draugus: Lietuvos nacionalinį ir valstybinį simfoninius orkestrus, Kauno valstybinį chorą, ansamblį „Paleasis“, kurie tradiciškai dalyvaus šios vasaros festivalio programose. Ne viena programa bus skirta jaunimui bei vaikams. Šiemet pirmą kartą festivalyje pasveikinsime ansamblį „Vilnius JJAZZ“, o jaunimo mėgstama grupė „Kamanių šilelis“ surengs akustinį koncertą. Tradiciškai suteikiame sceną kylančioms jaunosios kartos žvaigždėms ir kviečiame juos rengti savo rečitalius. Stengiamės, kad festivalyje nuolatos skambėtų lietuvių autorių muzika, šiemet tai – monumentalūs Onutės Narbutaitės bei Algirdo Martinaičio kūriniai.

Algirdas Martinaitis./ A. Martinaičio asmeninio archyvo nuotr. 

Šiemet, pasitelkiant Kaune įsikūrusią kūrybos agentūrą, buvo atnaujintas festivalio logotipas, sukurtas naujas vizualinis stilius. Kodėl buvo imtasi pokyčių festivalio komunikacijoje?

– Nuolat keistis bei neįkyriai priminti apie save yra būtina. Būtų apmaudu, jei publikos nepasiektų žinia apie puikius koncertus, tad džiaugiamės mūsų bendradarbiavimu su rėmėjais, kurių dėka gera reklama ištransliuoja žinią apie festivalį visai Lietuvai.

Šių metų festivalis akcentuoja siekį priartinti klasikinę muziką prie kiekvieno širdies ir ausies, būti prieinamu, bendruomeniškumo jausmą muzikoje kuriančiu svarbiu įvykiu Kauno mieste. Kokiomis priemonėmis festivalis stengiasi pažadinti klausytojų meilę klasikinei muzikai?

– Aš manau, kad klausytojo bei muzikos susitikimas turėtų įvykti pusiaukelėje. Noriu pasakyti, kad muzika turi eiti link klausytojo, bet ir klausytojas turėtų eiti ir stengtis atrasti muziką. Tikiu abipuse meile. Nesistengiame bet kokia kaina įtikti publikai, tačiau siūlome jai tikrai kokybišką, prasmingą ir gilią patirtį.

Šį sezoną festivalio publikos lauks gurmaniška naujiena – rugpjūčio 27 d. baigiamajame festivalio koncerte – pirmą kartą Lietuvoje bus atlikta lenkų kompozitoriaus Karolio Szymanowskio opera „Karalius Rogeris“. Kuo ypatingas šis kūrinys?

– Atlikti šio lenkiškuoju Claude‘u Debussy tituluojamo kompozitoriaus operą Lietuvoje – mano asmeninė užgaida. Šį kūrinį dainavau Jungtinėse Amerikos Valstijose su Bostono simfoniniu orkestru bei „Academia nazionale di Santa Sicilia“ orkestru Romoje, diriguojant Charles‘iui Dutoit bei serui Antonio Pappano. Su šia opera turėjau debiutuoti garsiajame Milano „La Scala“ teatre, deja, pandemija pakišo koją. Tikiuosi šio debiuto sulaukti netolimoje ateityje.

Lietuviškoje premjeroje susitiks tarptautinė solistų komanda, operoje dainuos net du chorai: Kauno valstybinis ir berniukų choras „Ąžuoliukas“, diriguos maestro Gintaras Rinkevičius. Nepaprastai spalvinga operos muzikinė medžiaga, varijuojanti nuo santūraus bizantiškojo choralo iki gaivališko ekspresyvumo nukels mus į pirmojo amžiaus Siciliją ir galingais sąskambiais užbaigs XXVIII Pažaislio muzikos festivalio sezoną.NAUJAUSI KOMENTARAI

Rasytė

Rasytė portretas
Giedriuk, tikra teisybė!!! Krėpšta vadovauja, Krėpštaitė programą savo dėlioja, Mikaitienė Pažaislį reklamuoja rėmėjams- sava šeima savo verslą verda valstybės pinigais, o Simonas Krėpšta iš banko dar ir pafinansuoja. Ko negyventi. Gyvenimas puikus.

Giedriukas

Giedriukas portretas
Norai gražūs, bet su Kauno lygio “šutve” tai tik nerealios svajonės. Pradėkite valytis nuo Kauno simfoninio orkestro vadovų, filharmonijos vadovų, muzikinio teatro vadovų. Viskas vienose rankose ir tas pats Pažaislio festivalis, rankos labai ilgos, tikri ilapiršciai. Treikauskas, Krėpšta ir dar kažkoks ponas su rusijos šleifu Orbelian. Montvidas, apgailetinas batlaižys.

gal

gal portretas
geriau norek 1 apsivalymo nuo kgb likusios sistemos parazytu z=0
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių