Quantcast

Kaip tinkamai užšaldyti maisto produktus?

Užšaldyti galima įvairius produktus – net kiaušinius, tik, žinoma, ne sveikus, o plakinį, LRT radijui sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjo pavaduotoja Loreta Mačytė. 

Jos teigimu, užšaldyti produktai išsaugo maždaug 85–90 proc. biologiškai aktyvių medžiagų, tad žiemą šaldytos uogos ir daržovės yra sveikesnės už tas, kurios ilgai laikytos rūsyje ar transportuotos iš tolimų kraštų.

– Ar tikrai namuose šaldyti produktai tiek pat naudingi, kiek ir švieži?

– Ne visiškai taip, nes kiekvienas apdorojimas šiek tiek sumažina mitybinę vertę. Tačiau pats geriausias būdas ilgai saugoti – produktus šaldyti, nes tada juose išlieka maždaug 85–90 proc. biologiškai aktyvių medžiagų. Tai labai geras rodiklis, tad geriau rinktis šaldytas uogas ir vaisius negu tuos, kurie ilgai buvo rūsyje ar buvo ilgai transportuojami iš svetimų kraštų.

– Kokia šaldytų produktų parduotuvėse vertė?

– Šaldyti produktai, parduodami parduotuvėse, užšaldomi būtent tų produktų surinkimo vietose. Tai didelis pliusas, nes jie nebuvo ilgai transportuojami. Be to, jie sušaldyti jau tinkamos brandos – nunokę. Todėl žiemą geriau rinktis užšaldytus produktus negu ilgai transportuotus šviežius.

– Ar būtina turėti šaldiklį? Ar gerai produktus jame laikyti?

– Vertinant iš higienos pusės, prisipirkti ilgesniam laikui – greito gyvenimo būdo pasekmė. Iš tikrųjų reikėtų pirkti tiek, kiek suvalgai, – tada visada gautum šviežesnį maistą. Bet šeimai, kuri turi sodybą, sodą, augina savas daržoves, uogas, vaisius ar turi močiutę kaime, kuri augina vištas, šaldiklis būtinas.

– Kaip reikia šaldyti produktus?

– Labai gaila, bet namuose mes dar negalime naudoti „šalčio šoko“ – labai greito užšaldymo būdo, kai temperatūra yra –72 °C. Toks šaldymas pats geriausias, nes atitirpintas produktas neištęžta, bet šis būdas pramoninis. Paprasti šaldikliai turi funkciją „super frost“, bet ji, deja, nepasiekia tokios žemos temperatūros. Taigi svarbiausia, kad produktas kuo greičiau sušaltų. Todėl šaldykite nusausintus produktus kuo plonesniu sluoksniu. O kai jie sušals, suberkite į specialius maišelius arba dėžutes.

– Kaip plika akimi atpažinti, kad užšaldytas produktas yra kokybiškas?

– Jei plika akimi matote susikaupusį pašalinį ledą, sniegelį, šerkšną, produktas sušokęs į gumulą, tai reiškia, kad kokybė netinkama. Šie požymiai rodo, kad drėgmė buvo išėjusi iš produkto, tarkim, jis buvo atitirpęs ir vėl užšalęs arba užšaldytas drėgnas. Šaldyti nenusausintas prieskonines žoleles – viena pagrindinių klaidų. Jei nekokybiška mėsa ar žuvis, galime pamatyti vadinamąjį „šalčio nudeginimą“. Toks produktas pagamintas bus nemalonaus skonio, sudiržęs.

– Kokius indelius ar maišelius naudoti šaldomiems produktams?

– Negalima šaldyti bet kokiuose induose. Reikėtų įsigyti indų arba maišelių, specialiai skirtų šaldyti, nes jie atsparūs šalčiui ir minusinėje temperatūroje iš jų neišsiskiria pašalinės medžiagos. Be kita ko, nereikėtų ir specialių indų naudoti antrą sezoną, nes plastmasė pamažu yra.

– O stiklainiai užsukamais dangteliais? Kokius produktus galima užšaldyti stiklainiuose?

– Šaltyje skysčiai plečiasi, tad yra rizika, kad stiklainis skils. Be to, jie ir vietos daug užima.

– Kokius dar produktus galima užsišaldyti?

– Pavyzdžiui, savą varškę, sviestą, naminį sūrį. Vienas eksperimentas buvo nesėkmingas, kai pabandėme užšaldyti sveikus kiaušinius – jie, kaip ir stikliniai, susprogo. Bet galima užšaldyti kiaušinių plakinį, kurį galima naudoti kepiniams, blynams, omletui.

– Kaip geriau atitirpdyti šaldytus produktus?

– Mėsą reikia atitirpdyti iš lėto, geriausia – šaldytuve. Daržoves reikėtų ne atšildyti, o užšaldytas dėti tiesiai į sriubas, padažus, troškinius. Uogų taip pat geriau neatšildyti. Vis dėlto, jei uogas rinkote ir užšaldėte ne patys, o pirkote, kad išvengtumėte galimų virusų (kurių iš tikrųjų neturėtų būti), jas rekomenduojama pakaitinti bent vieną minutę.

– O kaip tinkamai užšaldyti grybus?

– Juos maišeliuose galima užšaldyti tiek išvirtus, tiek šviežius. Tik pirmiausia reikia  gerai nuvalyti ir nusausinti. Bet šis variantas tinkamesnis „geriesiems“ grybams – voveraitėms, baravykams.

– Kiek laiko galima laikyti namuose užšaldytus produktus?

– Uogas ir daržoves – iki kito sezono, ne ilgiau. Dar siūlau priklijuoti etiketę, kada užšaldėte, kad nesusipainiotumėte prasidėjus naujam sezonui.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių