- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės Valstijos trečiadienį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) „SpaceX“ kosminiu laivu nugabens rusę – įvykis turi simbolinę reikšmę, turint omenyje Rusijos vykdomą agresiją prieš Ukrainą.
„Crew-5“ misijai priklauso vienas japonas, du amerikiečiai ir vienintelė aktyvi Rusijos kosmonautė Ana Kikina.
Pakilimas iš Kennedy (Kenedžio) kosmoso centro numatomas vidurdienį vietos (19 val. Lietuvos) laiku, o orų prognozės kol kas nuteikia pozityviai.
Prieš dvi savaites amerikiečių astronautas pakilo į orbitinę stotį rusiška raketa „Sojuz“.
Nepaisant vis didėjančios įtampos tarp Vašingtono ir Maskvos po pastarosios invazijos į Ukrainą vasario mėnesį, ilgai planuota astronautų mainų programa nebuvo sustabdyta.
TKS aktyvumo palaikymas tapo viena iš nedaugelio likusių JAV ir Rusijos bendradarbiavimo sričių.
„Kai skraidote su kitų valstybių įgulos nariais, suvokiate, kad jums tenka didžiulė atsakomybė kitai šaliai“, – neseniai vykusioje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė NASA asocijuotoji administratorė Kathy Lueders (Keti Liders).
„Darbiniame lygmenyje mes tikrai vertinome stabilius santykius, net atėjus labai sunkiems geopolitiniams laikams“, – pridūrė ji.
Penktoji kosmonautė moteris
38 metų A. Kikina, pagal išsilavinimą inžinierė, taps penktąja rusų profesionalia kosmonaute moterimi, pakilusia į kosmosą.
„Tikiuosi, kad netolimoje ateityje kosmonautų korpuse bus daugiau moterų“, – rugpjūtį naujienų agentūrai AFP sakė iš Novosibirsko kilusi moteris.
Sovietų Sąjunga pirmąją moterį – Valentiną Tereškovą – į kosmosą išskraidino 1963-iaisiais, beveik 20 metų anksčiau nei JAV. Po pirmosios kosmose pabuvojusios amerikietės Sally Ride (Seli Raid) ten buvo nuskridusios dešimtys JAV astronaučių.
Tai taip pat bus pirmasis skrydis į kosmosą amerikiečių astronautams Nicole Mann (Nikol Man) ir Joshui Cassadai (Džošui Kasadai), ir jau penktasis japonui Koichi Wakata (Koičiui Vakatai).
Po maždaug 30 valandų kelionės jų erdvėlaivis ketvirtadienį prisijungs prie stoties ir bus pasirengęs pradėti penkis mėnesius truksiančią mokslinę misiją bei pakeisti keturis įgulos „Crew-4“ narius, kurie perduodami estafetę liks TKS kelioms dienoms.
Po „Crew-5“ atvykimo TKS iš viso bus 11 astronautų, įskaitant dar du rusus ir amerikietį, kurie atvyko „Sojuz“ erdvėlaiviu.
TKS ateitis neaiški
A. Kikina bus pirmoji rusė, skrisianti su Elono Musko bendrove „SpaceX“, kuri kartu su „Boeing“ yra sudariusi „taksi paslaugų“ sutartį su NASA.
E. Muskas pats įsitraukė į konfliktą ir pasiūlė taikos susitarimą, pagal kurį, prižiūrint JT, Maskvos okupuotuose Ukrainos regionuose būtų iš naujo surengti aneksijos referendumai ir pripažintas Rusijos suverenitetas Krymo pusiasalyje.
Ši žinutė įsiutino ukrainiečius, įskaitant šalies pasiuntinį Vokietijoje, kuris į ją atsakė keiksmažodžiu.
Įtampa tarp Maskvos ir Vašingtono kosmoso srityje labai padidėjo po to, kai JAV, reaguodamos į invaziją į Ukrainą, paskelbė sankcijas Rusijos aviacijos ir kosmoso pramonei.
Šią vasarą Rusija paskelbė, kad „po 2024 metų“ nori palikti TKS ir sukurti savo stotį, tačiau nenurodė tikslios datos.
„Roskosmos“ pilotuojamų skrydžių direktorius Sergejus Krikaliovas pirmadienį pareiškė, kad tikisi, jog Rusijos vyriausybė sutiks pratęsti dalyvavimą TKS po 2024 metų.
JAV savo ruožtu nori tęsti veiklą bent iki 2030 metų, o vėliau pereiti prie komercinių stočių.
Šiuo metu TKS negali veikti be šalių bendradarbiavimo, nes amerikiečių pusė yra atsakinga už energijos tiekimą ir gyvybės palaikymą, o rusai – už erdvėlaivio varymą ir orbitos palaikymą.
Nuo 2011 metų, kai baigėsi erdvėlaivių „Space Shuttle“ programa, iki „SpaceX“ pirmojo skrydžio į TKS 2020 metais JAV buvo priklausoma nuo Rusijos, kuri skraidindavo įgulą į stotį ir mokėdavo dešimtis milijonų dolerių už vietą.
Netekus šio monopolio, gerokai sumažėjo Rusijos kosmoso programos pajamos.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NASA: JAV nusileido kapsulė su didžiausiu kada nors surinktu asteroido mėginiu1
Praėjus septyniems mėnesiams nuo misijos pradžios, sekmadienį Jutos dykumoje nusileido kapsulė su didžiausiu kada nors kosmose surinktu asteroido mėginiu. ...
-
„TikTok“ gavo 345 mln. eurų baudą, kas laukia kitų?
Rugsėjį Airijos duomenų apsaugos komisija priėmė sprendimą populiariai programėlei „TikTok“ skirti 345 mln. eurų baudą už netinkamą vaikų duomenų apsaugą. Pasak specialistų, į tokius sprendimus dėmesį turėtų atkreipti ir kitos s...
-
Amerikietė ir du rusai pasiekė Tarptautinę kosminę stotį11
Iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane Rusijos erdvėlaiviu išskridę du rusai ir amerikietė penktadienį pasiekė Tarptautinę kosminę stotį (TKS). ...
-
Interneto platybėse – moters vaiduoklis?5
Ji yra kažkur ten, paralelinėje galimybių visatoje. Viskas, ką turite padaryti, kad ją iškviestumėte – įvesti tinkamą užklausą į dirbtinio intelekto paveikslėlių generatorių. Keli kompiuterio klavišų spustelėjimai atvers &sc...
-
NASA prisijungia prie vis dar prieštaringai visuomenėje vertinamų NSO paieškų1
JAV kosmoso agentūra NASA ketvirtadienį oficialiai pranešė prisidedanti prie neatpažintų skraidančių objektų (NSO) paieškų, tačiau, atsižvelgdama į tam tikrą šios srities stigmatizavimą visuomenėje, kurį laiką slėpė asme...
-
Plinta nežemiškų būtybių vaizdai: turėjo tris pirštus ir susitraukusias galvas10
Įstatymų leidėjai Meksikos Kongrese išgirdo žurnalisto liudijimą apie esą nežemiškos kilmės mumifikuotus objektus, praneša „The New York Times“. ...
-
Tinkama verslo IN apsauga: penki žingsniai, kurių neverta praleisti
Kuriate verslą, o gal jau kuris laikas vystote perspektyvų verslo projektą? Tuomet neišvengiamai susidursite su įmonių teise, kuri yra bet kokio verslo pamatas. Viena įmonių teisės sričių, kuriai, pasak teisininkų, verslai vis dar neskiria pa...
-
Ekspertas įvertino naujuosius „iPhone 15“ serijos įrenginius: tokią laisvę „Apple“ duoda retai3
Rugsėjo 12-tąją, antradienį technologijų milžinė „Apple“ surengė laukiamiausią metų renginį – tiesioginėje transliacijoje pristatė naujausius įrenginius. Jame „iPhone“ gerbėjai pagaliau galėjo išvysti ir net...
-
Prancūzija nurodė „Apple“ sustabdyti „iPhone 12“ pardavimus dėl per didelės spinduliuotės
Prancūzijos reguliavimo institucija antradienį nurodė JAV technologijų milžinei „Apple“ sustabdyti „iPhone 12“ pardavimus šioje šalyje dėl jų per didelės elektromagnetinės spinduliuotės bei atitinkamai pertvarkyt...
-
Berniukas tris metus kentėjo didžiulį skausmą: ligos diagnozę nustatė dirbtinis intelektas3
Motina atskleidė, kaip jos sūnaus trejus metus trukusį lėtinį skausmą pavyko išspręsti po to, kai dirbtinio intelekto programa „ChatGPT“ nustatė teisingą diagnozę, praneša „People“. ...