Quantcast

Perspektyvūs Lietuvos mokslininkai tyrinėja dangaus ir žemės paslaptis

  • Teksto dydis:

Kuria robotus mažiems palydovams

S. Navickaitės podoktorantūros stažuotėje siekiama sukurti ir ištirti kelias superaukšto tikslumo pjezoelektrinio roboto modifikacijas, panaudojant sumaniąsias medžiagas. Universalūs robotai būtų skirti kosmoso technologijoms ir kitiems įvairiatipiams aukštų technologijų įrenginiams. Stažuotės metu kuriamas robotas galės atlikti daug funkcijų, tokie įrenginiai ypač tinkami mažų palydovų spiečiams formuoti.

Šiuo metu S. Navickaitė atlieka eksperimentinius įrenginio valdymo tyrimus. Gauti rezultatai pristatomi tarptautinėse konferencijose, publikuojami moksliniuose žurnaluose.

Mokslininkė stažuotoja įsitikinusi, kad kosmoso technologijų kūrimas mūsų šaliai labai svarbus. Ir Lietuvos kosmoso asociacija (LKA) aktyviai siekia, kad Lietuva kuo greičiau įsitrauktų į technologijų kūrimo procesus, kurie dar neseniai buvo tik didžiųjų valstybių privilegija.

2011 m. Lietuva pasirašė susitarimą su Europos kosmoso agentūra (EKA) (angl. ESA) dėl bendradarbiavimo taikiais tikslais kosmoso srityje. Ateityje ši sutartis Lietuvai atvers didesnes galimybes įsitraukti ir aktyviai dalyvauti mokslinėje, techninėje ir organizacinėje veikloje plėtojant kosmoso ekonomiką, o verslas ir mokslas turės realias galimybes aktyviau dalyvauti rengiamuose tarptautiniuose projektuose ir įgyvendinti savo projektus.

„Nuoširdžiai tikiuosi, kad mano tyrimai ateityje bent maža dalimi galės prisidėti prie sėkmingo kosmoso misijų įgyvendinimo bei kosmoso technologijų plėtros Lietuvoje“,  –viliasi S. Navickaitė.

Kaip išspausti pačias vertingiausias sultis?

Mokslininkei stažuotojai R. Bobinaitei viena džiugiausių podoktorantūros stažuotės  dienų buvo toji, kai ji pirmą kartą įsitikino, jog uogų apdorojimas impulsiniu elektros lauku iš tiesų veiksmingas: iš jų išspaustose sultyse buvo didesnė biologiškai aktyvių junginių koncentracija.

Mokslininkės stažuotės tema – elektroporacijos tyrimai ir biologiškai aktyvių medžiagų taikymas ekstrakcijai iš augalinės žaliavos. Elektroporacija (apdorojimas impulsiniu elektros lauku, dėl ko padidėja ląstelių membranų pralaidumas) yra pažangi, neterminė, aplinką tausojanti ir energiją taupanti technologija, įgalinanti pagreitinti bei pagerinti bioaktyvių junginių išgavimo procesą. 

Tradiciniai augalinės žaliavos ekstrakcijos metodai turi nemažai trūkumų: ilgai trunka, sunaudojami dideli organinių tirpiklių kiekiai. Mokslininkė, 2012 m. apgynusi daktaro disertaciją apie aviečių uogose esančių biologiškai aktyvių junginių identifikavimą ir panaudojimą maisto pramonėje, susidomėjo VDU laboratorijos vadovo dr. S. Šatkausko darbais tiriant elektroporacijos fenomeną.

Idėja pabandyti pritaikyti šį metodą įvairioms Lietuvoje auginamoms uogoms apdoroti, siekiant išgauti biologiškai aktyvius junginius (natūralius dažus bei antioksidantus), R. Bobinaitei tapo podoktorantūros stažuotės akstinu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių