Lietuviai pristatė savo sukurtas ateities technologijas

Gydymas nuotoliniu būdu, robotas-floristas, kamuoliuką primenantis sonaras, grafenas ir žmogaus smegenų imitacija – tai inovacijos, pristatomos informacinių ir ryšių technologijų forume „ICT2013“.

Vilniuje vyksta didžiausias Europos informacinių ir ryšių technologijų renginys. Susirinkę maždaug 5 tūkst. dalyvių iš viso pasaulio ne tik dalijasi idėjomis apie ateities technologijas, bet ir formuoja jų politiką. Pristatomos naujovės – sveikatai, poilsiui ir net grožiui kurti.

Gydymas nuotoliniu būdu, kitaip telemedicina arba virtuali reabilitacija, – tokią naujovę siūlo vienos Lietuvos bendrovės inovacijų kūrėjai. Žaisdamas vaizdo žaidimą vaikas to nejusdamas sveiksta, o jį gydančiam medikui suteikiama daugiau laiko gydyti kitus pacientus.

„Jo daktaras mato, kaip jis progresuoja, gali atlikti pakitimus pačiame žaidime, priklausomai nuo paciento būsenos ir progreso“, – aiškina UAB „DevMotion“ plėtros vadovas Andrius Bičeika.

Tai tik viena iš naujovių, pristatoma informacinių ir ryšių technologijų forume „ICT2013“. Jis organizuojamas kas antrus metus ir šį kartą sutapo su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungai. Forume daugiau nei 5 tūkstančiai mokslininkų, verslininkų, informacinių technologijų specialistų ne tik dalijasi įžvalgomis ir vizijomis, bet ir formuoja informacinių technologijų politiką. Prisistatoma dviejuose paviljonuose, kurie simboliškai pavadinti Europos Komisijos ir Lietuvos kaimo vardais.

„Produktai iš tikrųjų daugeliu atvejų yra unikalūs, drąsiai konkuruoja ir su Amerikos rinkomis ir su Rytų Europos rinkomis, iš tikro yra ką parodyti. Man džiugu, kad įmonės iš tikro labai aktyviai dirba“, – sako „Versli Lietuva“ Eksporto skyriaus vadovė Jurgita Butkevičienė.

Dirba ne tik įmonės, bet, pavyzdžiui, ir robotas, kuris per maždaug 10 minučių sudėlioja iki 40 žiedų rožių puokštę, taip palengvindamas floristo darbas, kuriam belieka puokštę tik padailinti.

Ypatingai turėtų būti pamaloninti ir žvejai. Kamuoliuką primenantis sonaras, kuris buvo pristatytas ir prezidentei Daliai Grybauskaitei, atidariusiai forumą, parodo kokiame gylyje yra žuvis, koks dugnas, apskritai kiek yra žuvų vandens telkinyje.

„Pats įrenginys yra skirtas žinoti, kada žvejoti, kur žvejoti, kokios dienos yra geros žvejybai, surasti tą žuvį ir t. t.“, – pasakoja įmonės „Friday Lab“ bendraturtis Rolandas Sereika.

Dar viena naujovė, palengvinsianti sostinės gyventojų gyvenimą, – programėlė išmaniesiems telefonams, kuri leis įsigyti elektroninį viešojo transporto bilietą, išsinuomoti oranžinį dviratį, išsikviesti taksi ar sumokėti už automobilio stovėjimą.

„Lengvas ir paprastas parkavimas, kur pradedi parkavimą ir moki už tiek, kiek stovi“, – sako įmonės „Itero“ direktorius Mantas Žvironas.

Tuo metu Europos Komisija pristato dvi svarbiausias ateities inovacijas, kurioms žadama per dešimtmetį skirti 2 mlrd. eurų. Tai grafenui – unikaliai anglies atmainai, kuri laikoma ateities technologijų pagrindu, ir žmogaus smegenų bei informacinių technologijų darnesnei sąveikai.

„Grafeno projektas turi čia stenduką: galima ateiti čia ir pasižiūrėti,  kaip tas grafenas atrodo, ir net pačiam pasigaminti labai paprastu būdu. Čia tikrai įdomu. O kitas projektas yra „Human brain Project“. Juo siekiame padaryti tokią aplinką, kuri ICT galimybėmis imituotų žmogaus smegenis“, – aiškina Europos Komisijos atstovas Rapolas Lakavičius.

Forumas tęsis tris dienas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių