Legali amžinojo poilsio vieta naminiams gyvūnėliams: ypatumai ir patarimai

Nuo šių metų pradžios Vainatrakyje pradėjusiose veikti naminių gyvūnėlių kapinėse apsilankymo metu buvo 19 kapaviečių, kuriose ilsisi 17 šunų ir dvi katės (paukštelio – nė vieno). Apie laidojimo šiose kapinėse ypatumus, teikiamas paslaugas ir čia mylimus gyvūnus laidojančiųjų emocijas kalbėjomės su jų vedėju Romualdu Nekrošiumi.

Dažniausiai laidoja miestiečiai

Artėjant prie Vainatrakio kapinių, akys užkliūna už dar daugeliui neįprasto užrašo "Gyvūnų augintinių kapinės". Pusės hektaro žalias kapinių plotas tvarkingai aptvertas. Nutolęs nuo žmonių kapinių per 300 m gyvūnėliams laidoti skirtas plotas suformuotas taip, kad, esant reikalui, jį galima būtų praplėsti. Šios kapinės turi vartelius pėstiesiems, tačiau prireikus – galima ir įvažiuoti. Užimtų kapaviečių dar nedaug. Suprantama, čionai atvažiuoja laidoti savo gyvūnų tik miesto gyventojai, neturintys sodybos ar žemės prie savo namų.

Turintieji žemės randą vietelę mylimam gyvūnui palaidoti. Dabar mažiau streso patiria ir daugiabučių namų gyventojai, nugaišus mylimam gyvūnui – nebereikia slapta jo užkasti artimiausiame miške, upės šlaite ar kitose atokiose vietose, nes tam tikslui jau yra skirta vieta. Gyvūnėlių kapinėse laidojama pagal nustatytą tvarką. Kokia ji?

Urnų su pelenais dar nebuvo

"Norintieji palaidoti savo gyvūno palaikus šiose kapinėse dėl oficialaus leidimo gali kreiptis tiesiai į mane. Už būsimą gyvūno amžinojo poilsio vietą, duobės iškasimą taip pat galima atsiskaityti čia pat, bet tik mokėjimo kortele. Atsiskaitymo metu paaiškinu atsakingam už kapavietę žmogui apie palaikų talpyklai keliamus reikalavimus – bet kuri talpykla turi būti lengvai yranti žemėje, t.y. ne sintetinė. Žmonės atveža savo gyvūnėlius dažniausiai kartono, faneros karsteliuose arba tik suvyniotus į drobulę.

Urnelių su gyvūnų pelenais dar niekas čia nelaidojo, nors vienoje kapavietėje jų gali būti palaidota daug. Laidojant urnelę su pelenais,  apie naminio gyvūno palaikų sudeginimą būtina pateikti dokumentą, patvirtintą krematoriume", – kalbėjo Vainatrakio kapinių vedėjas R.Nekrošius.

Galima rinktis kapavietės dydį

Pasak pašnekovo, kapinėse yra suformuoti trys atskiri kvartalai skirtingo dydžio gyvūnams laidoti, bet keturkojo augintinio savininkas turi teisę rinktis norimo dydžio kapavietę. Pavyzdžiui, jei žmogus laidoja jūrų kiaulytę ir žino, kad teks laidoti namie gyvenančius senus šunį ir katę, tai asmuo gali pasirinkti didesnio dydžio kapavietę, kad netektų palaidoti savo augintinių skirtingose kapavietėse. Vienoje kapavietėje galima palaidoti 2–3 nugaišusius gyvūnus.

Vienoje kapavietėje galima palaidoti 2–3 gyvūnus.

Į mažo dydžio, t. y. ne didesnę kaip 1 kv. m (ilgis ir plotis – po 1 m) kapavietę laidojami iki 20 kg sveriantys nugaišę gyvūnai, į vidutinio dydžio, t. y. ne didesnę kaip 1,25 kv. m (ilgis – 1,25 m, plotis – 1 m) laidojamos 20–40 kg sveriančios gyvūnų gaišenos. Į didelio dydžio, bet ne didesnę kaip 1,65 kv. m (ilgis – 1,5 m, plotis – 1,1 m) laidojamos daugiau kaip 40 kg sveriančios gaišenos.

Mažasis sektorius – gausiausias

Šiuo metu daugiausia užimtų kapaviečių yra mažajame sektoriuje – 8, didžiajame – 6, vidutiniame – 5. Duobės iškasimas ir smulkaus gyvūno užkasimas mažo dydžio kapavietėje kainuoja 50 eurų, vidutinio dydžio – 60 eurų, o didelio dydžio – 70 eurų.

Palaidojus gyvūną, kapavietei suteikiamas numeris. Šis numeris kartu su gyvūno duomenimis (vardu, veisle, gimimo ir gaišimo, laidojimo data), informacija apie atsakingo už gyvūno augintinio kapavietės priežiūrą asmenį (ne jaunesnį nei 16 m.) įrašoma į Gyvūnų gaišenų užkasimo registro knygą, kurios viena kopija yra saugoma Vainatrakio kapinėse, o kita – Kauno savivaldybės įmonėje "Kapinių priežiūra" (Savanorių pr. 347).

Laidotuvėse labai liūdima

Kapavietės vietoje, kur palaidotas gyvūnas, turi būti pastatytas tą vietą žymintis ženklas ar paminkliukas – ne aukštesnis kaip 60 cm nuo žemės paviršiaus, įskaičiuojant ir cokolio aukštį. Galima įrengti ir antkapį, kurio plotas, suprantama, negali viršyti kapavietės ploto. Kapavietės tvorelė negali būti aukštesnė nei 30 cm.

Remiantis Naminių gyvūnų užkasimo ir kapaviečių statinių reikalavimais, prieš statant, rekonstruojant paminklus, antkapius ir kitus statinius, su kapinių prižiūrėtoju reikia suderinti kapavietės statinių schemą. Joje turi būti nurodyti pagrindiniai kapavietės ir statinių matmenys, kapavietės duomenys (kvartalas, eilė, duobės numeris).

Kapavietės vietoje, kur palaidotas gyvūnas, turi būti pastatytas tą vietą žymintis ženklas ar paminkliukas.

Kaip sakė R.Nekrošius, laidojantieji savo mylimus gyvūnus išgyvena panašiai, kaip ir laidodami artimą žmogų. "Juk naminis gyvūnas per daugel metų namuose irgi tampa šeimos nariu. Todėl nenuostabu, kad liūdima, jo netekus. Beveik visų gyvūnų laidotuvėse buvo degamos žvakutės, dedamos kuklios gėlių puokštės ar net mylimiausi nugaišusio gyvūno žaislai", – sakė pašnekovas, kartu priminęs, kad šios kapinės veikia viešųjų kapinių principu, todėl čia negalima rezervuoti kapaviečių iš anksto.

Jei norite kremuoti

O kur galima nusipirkti nugaišusiam gyvūnėliui karstelį, urnelę pelenams? Ar yra Kaune tarnyba, kuri teiktų gyvūnų kremavimo paslaugas? Ar galima tokią tarnybą iškviesti į veterinarijos gydyklą / namus paimti nugaišusį keturkojį augintinį, sutvarkyti būtinus dokumentus ir nuvežti kremuoti gyvūno palaikus?

Kaune pavyko rasti tik vieną tokias paslaugas teikiančią įmonę, veikiančią K.Petrausko gatvėje. Anot jos atstovo Andriaus Matulevičiaus, įmonės automobilis atvažiuoja į namus ar į gydyklą, kur yra nugaišęs gyvūnas, sutvarko reikiamus dokumentus ir išveža palaikus į vienintelį Lietuvoje smulkių naminių gyvūnų modernų krematoriumą, veikiantį Tauragės rajono Žygaičių seniūnijos Zoliškių kaime. Ten kremavimas angliška įranga kainuoja nuo 75 iki 220 eurų. Kaina priklauso nuo nugaišusio gyvūno svorio. Kauniškė laidojimo paslaugų įmonė dar prideda kainą už nuvažiuotus kilometrus iki krematoriumo ir atgal.

Nugaišusių gyvūnų savininkai gali rinktis – vežti gyvūno palaikus kremuoti į Tauragės rajoną patiems, ar patikėti šią misiją atlikti tokias paslaugas teikiančiai įmonei, beje, atrodo, vienintelei tokiai Kaune.NAUJAUSI KOMENTARAI

jooo

jooo portretas
dar reikia šventinę dieną padaryt

gyventoja

gyventoja portretas
man juokinga kai rodo per televiziją kad pakasa sakysite palaidoja gyvūną ir dar kryžių pastato na nestatykime kryžių kur nereikia jūs mylėkite tuos savo gyvūnus bet neperdėtai sakysite nemyliu gyvūnų man gyvūnas turi būti savo vietoje nei su juo miegu nei su juo bučiojuos nei jo skriaudžiu

Psichol.

Psichol. portretas
Kas dedasi,pinigai ir biznis užvaldė protūs.Visas šūdas supuvusio kapitalizmo atėjo į Lietuvą.Nuprotėjas pasaulis eina link susinaikinimo.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių