Quantcast

Kuo sveikatai naudingos spanguolės

Spanguolės yra puikios uogos nuo vitaminų trūkumo, o suprasti, ar jos prinokusios, galima iš sėklų. Taip LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Auksė Meiduvienė. Anot jos, naudingų spanguolių medžiagų yra net luobelėse.

– Ar visos spanguolės jau prinokusios?

– Jos tikrai turėtų būti sunokusios. Stambiauogės spanguolės šiais metais sunoko anksčiau, jas pradėjau rinkti dešimčia dienų anksčiau nei įprastai. Manau, kad ir paprastosios, augančios aukštapelkėse, turi būti sunokusios.

– Ar sunokusi spanguolė visa turi būti raudona?

– Stambiauogės spanguolės spalva nieko nereiškia. Jos ilgai gali būti raudonos, o kad uoga prinokusi, rodo rudos jos sėklos. Stambiauogę spanguolę reikia perpjauti per pusę ir pasižiūrėti, kaip atrodo sėklytės. Jeigu jos žalios, uoga nesunokusi. Žinoma, spanguolynuose viena uoga yra krūmo viršuje, o kita – kažkur giliai, tad vienodai jos  niekada nesunoksta. Bet, jei didžioji dalis sunokusi, galima derlių nuimti.

– Ar spanguolės gali baigti nokti namuose?

– Jos dar šiek tiek paraudonuoja. Tačiau pastebėjau, kad uogos, laikomos namuose, kur yra mažiau šviesos, pradeda pūti, ir jas tenka išmesti. Laikomos lauke, saulėtoje vietoje, spanguolės dar paraudonuoja ir panoksta.

– Kokių naudingų savybių turi spanguolės?

– Svarbiausia – tai uoga nuo avitaminozės. Spanguolės turi daug vitaminų ir mineralinių medžiagų, pastarųjų aptinkama net 25. Yra daug kalio, fosforo, geležies. Tiems, kas turi vadinamąjį „blogą“ kraują, spanguolės tikrai tinkama uoga.

Taip pat šios uogos turi tonizuojančių savybių. Spanguolių sulčių PH yra labai mažas, jos rūgščios, todėl pasižymi antimikrobiniu poveikiu. Tokioje terpėje patogeniniai mikroorganizmai gali vystytis labai menkai. Spanguolės turi antiseptinių, priešuždegiminių savybių, gali prisidėti prie kai kurių susirgimų, susijusių su šlapimo pūsle, tulžimi ir pan., gydymo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių