Augalai greta mūsų: kaip prisišaukti gerąją energiją?

Mažai rastume namų, kuriuose nebūtų bent vieno kambarinio augalo. Jie džiugina širdį, atgaivina interjerą ir suteikia būstui jaukumo. Vis dėlto ne visi žino, kad augalai taip pat atsakingi už mūsų nuotaiką ir gerą savijautą. Moksliškai įrodyta, kad žalieji augintiniai ne tik valo orą, bet ir veikia mus energiškai.

Pasak VDU Botanikos sodo oranžerijos vyr. specialistės Renatos Čanovienės, kai kurios populiarios kambarinės gėlės iš tikrųjų yra tikri energijos vampyrai. Tad kokius augalus geriausia rinktis, norint išlikti pozityviam ir energingam?

Valo orą, saugo nuo ligų

R.Čanovienė pirmiausia atkreipia dėmesį į amerikiečių mokslininko Billo Wolvertono XX a. pabaigoje atliktus tyrimus. Tyrėjas išsiaiškino, kad kai kurie augalai pasižymi ypač geromis oro gryninimo savybėmis.

Iš pradžių jis stebėjo vandens augalus, kurie sėkmingai išvalo telkinius, užterštus pesticidais ir cheminėmis medžiagomis. Vėliau B.Wolvertoną pastebėjo NASA, kuri ėmėsi kambarinių augalų, dažniausiai auginamų namuose, tyrimo. Taip buvo sudarytas geriausiai nuo lakiųjų organinių junginių orą valančių augalų sąrašas.

"Mūsų aplinkoje labai dažnai pasitaiko formaldehido. Jo randama statybinėse, izoliacinėse ir interjere naudojamose medžiagose, taip pat – dažuose, balduose, kurie dažniausiai gaminami iš presuotos medienos. Ši medžiaga atsakinga už kvėpavimo takų ligas, galvos skausmą, sudirgusias akis. Dažnai manome, kad akys paraudo nuo ilgo darbo kompiuteriu, tačiau priežastis gali būti kita. Pavojingas ir amoniakas, kurio aptinkama visuose buitiniuose valikliuose, jis sukelia alerginių odos reakcijų. Tad puiki mintis namuose auginti augalus, kurie bent šiek tiek sumažintų šių medžiagų kiekius gyvenamojoje aplinkoje", – pataria specialistė.

Renata Čanovienė. Asmeninio arch. nuotr.

Pasak jos, visų orą valančių kambarinių augalų sąrašo viršuje puikuojasi palmės. "Namuose auginti idealiai tinka populiarios palmių rūšys – palmikės arba gelsvieji dipsiai. Nuostabūs oro grynintojai yra filodendrai. Geras pasirinkimas ir nuo seno žinomi cholorofitai, taip pat anturiai, žingenės, vėzdūnės, – vardija pašnekovė. – Pastaruoju metu labai išpopuliarėjo fikusai ir dracenos. Jų būtų galima rasti, ko gero, kas trečiuose namuose. Visi šie augalai puikiai valo orą nuo formaldehidų. Tai ypač svarbu dabar, kai namai statomi vis uždaresni, o taupydami žmonės neįsirengia rekuperacinės vėdinimo sistemos."

Tiesa, R.Čanovienė pastebi, kad į B.Wolvertono tyrimus kai kurie mokslininkai žvelgia prieštaringai. Kritikai teigia, kad niekas neatstos normalaus vėdinimo būste.

"Žinoma, tai tiesa. Gera vėdinimo sistema bus kur kas efektyvesnė nei aklinai uždarytame kambaryje pastatyti augalai. Tačiau jie gali padėti gryninti orą, o šią informaciją žinoti naudinga. Pavyzdžiui, vienos didesnės palmės pakaks išvalyti maždaug 10 kv. m kambario grindų dangos skleidžiamam formaldehidui", – pateikia pavyzdį augalų žinovė.

Miegamajame nerekomenduojama laikyti daug augalų, nes, jiems kvėpuojant, mums gali pritrūkti deguonies. O tada atsikėlę prastai jausimės.

Energiniai vampyrai – naudingi?

Anot R.Čanovienės, žmonės nuo seno vertina ne tik augalų galią gryninti orą, bet ir jų skleidžiamą energiją.

"Senoliai apkabindavo ąžuolą arba pastovėdavo prie šermukšnio, tikėdamiesi įsikrauti teigiamos energijos visai dienai. Visi žinojo, kad eglės ir drebulės gerą energiją tik išsiurbs, todėl jų geriau vengti, – pasakoja specialistė. – Energiškai teigiamų bei neigiamų augalų turime ir namuose. Vadinamieji energiniai vampyrai mūsų energiją siurbia, o donorai ja su mumis pasidalija. Pavyzdžiui, namuose ir įvairiose įstaigose populiari gėlė monstera yra tikra energinė vampyrė."

Pašnekovė pastebi, kad augalų – energijos siurbikų paniškai bijoti tikrai nereikia. Kartais išgirdę tokią informaciją žmonės ima sukti galvą, kaip mėgstamo augalo atsisakyti. Tačiau energiniai vampyrai gali būti ir naudingi.

"Jei žmogus serga, yra įsitempęs, nervingas, tuo metu jis skleidžia neigiamą energiją. Tokiu atveju verta pabūti šalia energiją siurbiančio augalo, kad jis sugertų visas neigiamas emocijas. O tada jau galima pereiti prie energinio donoro ir pasisemti geros energijos", – pasakoja botanikė.

Specialistės teigimu, tarp kambarinių augalų donorų geriausiai žinomos pelargonijos. Tai vienos seniausių namuose auginamų gėlių, kurios į Europą atkeliavo dar XVII a. pradžioje, ir itin išpopuliarėjo Anglijoje karalienės Viktorijos laikais.

"Visada sakau, kad pelargonijas balkonuose auginantys žmonės yra laimingi. Jei staiga užsimanėte šio augalo, gali būti, kad intuicija jums kužda, jog jis suteiks džiaugsmo, gerų emocijų. Dar vieni puikūs energiniai donorai – kaktusai. Tačiau juos ne visi mėgsta dėl dyglių. O alavijai yra dvigubai naudingi, nes jie ir valo orą, ir suteikia teigiamos energijos, – atskleidžia pašnekovė. – Puikios energijos šaltiniu taps ir vadinamieji pinigų medžiai bei dabar ypač populiarūs mažieji sukulentai. Pasirinkę tokį augalą, tikrai nenusivilsite. Šiais laikais žmonės ieško kuo mažiau įnoringų, nesudėtingos priežiūros reikalaujančių augalų. Sukulentas yra kaip tik toks – padėjai ant saulėtos palangės, ir tereikia retkarčiais prisiminti palaistyti. Šiandien prekybos centruose taip pat galima rasti labai gražių sukulentinių augalų kompozicijų. Tokioje kompozicijoje paprastai įkurdinti keli augalai: ne tik kaktusas, bet ir šilokas, avortija. Tai ne tik puošni interjero detalė, bet ir tikras įvairios teigiamos energijos kokteilis."

Miegamajame – tik augalai donorai

R.Čanovienė atkreipia dėmesį, kad energinių vampyrų nerekomenduojama auginti miegamuosiuose ir ten, kur yra vaikų. Jie kartais gali sukelti galvos skausmus, irzulį. Kita vertus, daug kas priklauso nuo tokių augalų kiekio namuose, jų rūšies ir laiko, kurį praleidote prie energijos siurbiko.

"Energijos vagimis laikomos ir labai populiarios orchidėjos. Tad jei jų miegamajame auginate per daug, gali prasidėti chroniški galvos skausmai. Kartais žmonėms dėl neaiškių priežasčių išsivysto migrena. Skausmų varginami, jie geria vaistus, o tereikia augalus perkelti iš miegamojo į kitą erdvę, – pataria botanikė. – Kambaryje, kuriame ilsitės, geriau auginti augalą donorą. Miegamajame nerekomenduojama laikyti daug augalų, nes, jiems kvėpuojant, mums gali pritrūkti deguonies. O tada atsikėlę prastai jausimės. Žinoma, vienas augalas nieko nepakeis, tačiau jei jais apsikrausime, gali išties pasijausti."

Tad orchidėjoms, monsteroms, begonijoms, kinrožėms, sansevjeroms, sukiliams, inkstpaparčiams ir kitiems energiniams vampyrams specialistė rekomenduoja rinktis svetainę, platų koridorių ar kitas panašias namų erdves. Jos tinkamos ir įstaigoms bei biurams.

"Nuo seno augalus žmonės augindavo būtent svetainėse. Dar nuo karalienės Viktorijos laikų kambarinės palmės vadinamos svetainių augalais. Ši namų erdvė yra puikus pasirinkimas augalams ir dėl kitų priežasčių. Jie ne tik duoda ir atima mūsų energiją. Mums svarbus ir augalų vizualumas, iš kurio įsikrauname teigiamų emocijų, – atskleidžia pašnekovė. – Vieniems patinka žaluma, nes ji suteikia ramybę. Kitiems aktualesnės margaspalvės, gausiai žydinčios gėlės. Tačiau verta prisiminti, kad žydintys augalai skleidžia daug daugiau energijos nei nežydintys. Tad jeigu tai yra energinis vampyras, žydėdamas jis dar stipriau siurbs emocijas iš žmogaus. O jei tai – donoras, jis aplinkai atiduos dar daugiau teigiamos energijos. Todėl prie žydinčių kaktusų reikėtų pabūti kuo dažniau."

Vaikų kambariuose ir ten, kur yra gyvūnų, reikėtų vengti ne tik energinių vampyrų. Geriau šių namų erdvių nepuošti ir nuodingomis gėlėmis. Pasak R.Čanovienės, vieni nuodingesnių yra cikai. Pavojingi ir iš Viduržemio jūros regiono kilę gražuoliai oleandrai, taip pat visi aroninių šeimos augalai – vėzdūnės, filodendrai, difenbachijos, anturiai. Jie turi kalcio oksalatų, nuo kurių gali pasireikšti įvairių sudirgimų, jei vaikas ar gyvūnas sumanytų pakramtyti kokį lapą.

Ką sako senolių išmintis

Daugybė tyrimų rodo ir tai, kad augalai gali sumažinti stresą, nuraminti žmogų. Daugelį ramina žalia jų spalva, į kurią žiūrėdami atsipalaiduojame, pailsiname akis.

"Kambariams pagyvinti labai dažnai pasirenkami fikusai – įprasti ir margalapiai. Tai nelepus augalas, kuris atšviežina interjerą, padeda išvengti niūraus būsto įspūdžio. Toks vaizdas daugeliui pakelia nuotaiką", – sako pašnekovė.

Pelargonijas balkonuose auginantys žmonės yra laimingi. Jei staiga užsimanėte šio augalo, gali būti, kad intuicija jums kužda, jog jis suteiks džiaugsmo, gerų emocijų.

Stambialapiai augalai taip pat puikiai sugeria triukšmą ir suteikia būstui jaukumo. Norint pasisemti teigiamos energijos, didesnius augalus patariama statyti į kampą. Pasak pašnekovės, visi kampuoti objektai žmones veikia neigiamai, tad kampuose įkurdinti augalai padės mums šią problemą išspręsti.

R.Čanovienė apgailestauja, kad kai kurie mūsų senolių auginti ir dėl naudingųjų savybių vertinti augalai šiandien yra kiek primiršti.

"Vieni tokių – cholorofitai. Jaunimas dažniausiai jų jau nežino, nors anksčiau šie augalai augdavo kone kiekvienuose namuose. Nepelnytai primiršti man atrodo ir smidrai, kurių yra įvairiausių rūšių. Anksčiau močiutės smidrus augindavo verboms. Jie puikiai valo orą, tačiau yra energiniai vampyrai. Vis dėlto, kaip minėjau, tai nebūtinai yra blogai. Jei žmogus supykęs, susinervinęs, užtenka šiek tiek pabūti prie tokio augalo, kad blogos emocijos susilpnėtų", – sako ji.

Botanikė pastebi, kad kambariniai augalai šiandien yra itin madingi. Dabar įvairiausių egzotiškų gėlių galima įsigyti prekybos centruose – tik spėk rinktis.

"Daugelis nori iškart turėti didelį, gražų, žydintį augalą, tad ieško būtent tokių. O anksčiau būdavo įprasta iš močiutės ar tetos darželio išsikasti mažytį daigelį ir jį užsiauginti, – šypsosi specialistė. – Namuose norisi jaukumo, todėl vieną augalą, bent jau svetainėje, turi visi. Juk namai be žalumos – tušti, niūrūs. Šiuo metu labai populiarūs fikusai, dracenos, palmės. Dažnai besilankantieji šiltuosiuose kraštuose pamėgo kambariuose auginti ir egzotiškus augalus, vaismedžius. Pavyzdžiui, citrusinius medžius su vaisiais. Jie primena nuotaikingas atostogas ir skleidžia gerą aurą."

Kokius energijos donorus auginti?

Bazilikai. Šias prieskonines žoleles puikiai galima auginti tiek darže, tiek šiltnamyje ar ant palangės virtuvėje. Bazilikai ne tik suteikia geros energijos, bet ir yra apdovanoti antioksidacinėmis savybėmis.

Levandos. Šie augalai – tikras geros nuotaikos užtaisas. Be to, jų melsva spalva malšina įtampą, padeda nurimti.

Hortenzija. Šios gėlės puikiai žinomos dėl savo teigiamų savybių. Kieme auganti hortenzija padės kovoti su kamuojančiu nerimu ir slogiomis mintimis.

Vaistinis šalavijas. Jis nuo seno buvo naudojamas siekiant išvalyti blogą energiją ir paskleisti pozityvias bangas. Šalavijas gerina nuotaiką ir didina intuiciją.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių