Afrikinis ežys – gyvūnas su charakteriu

Dvylikametė kaunietė Vytautė Sipavičiūtė su savo jaunesniąja sesute Ariana jau ketverius metus prižiūri savo retą augintinį Žaibą. O augina jos afrikinį ežį. Mergaitės sako, kad auginti afrikinį ežį smagu, bet… kartą per savaitę valyti jo terariumą visai neįdomu.

Juda greitai – kaip žaibas

Vytautė pasakoja, kad Žaibas jų namuose atsirado labai netikėtai. Vieną dieną tik pašnekėjo garsiai, kad būtų smagu turėti tokį augintinį, o kitą – jau džiaugėsi jo buvimu. Tėtis pasistengė. Tiksliau, jo draugas kaip tik ieškojo, kam galėtų atiduoti metus augintą savo ežį. Taip dygliuotis pateko į sesių namus.

Kadangi prieš tai buvęs ežio vardas Vytautės netenkino, mergaitė ėmė sukti galvą, kaip jį pavadinti. Tuo metu ant bangos buvo animacinis filmukas apie Žaibą Makvyną, o paleistas ant kilimo spygliuotis judėjo labai greitai, kaip žaibas. Tad sesės ilgai nesuko galvos ir pavadino jį Žaibu.

Laisvėje dėl sudėtingų gyvenimo sąlygų šie ežiai išgyvena apie 3–4 metus, tačiau namuose rūpestingą afrikinio keturpirščio ežio šeimininką jie gali džiuginti apie 5–7 metus.

Augintinis: sesės Vytautė ir Ariana Sipavičiūtės gali daug papasakoti apie savo augintinį Žaibą – afrikinį ežį. Sipavičių šeimos archyvo nuotr.

Maitina sausu kačių ėdalu

Afrikinio keturpirščio ežio meniu yra labai įvairus. Laisvėje jis minta vabzdžiais, bet mielai skanauja ir mažus stuburinius gyvūnus, kiek rečiau – uogas, vaisius. Įdomu, kad jie ypač gerai toleruoja toksinus ir yra atsparūs kitų gyvūnų nuodams. Žinomi atvejai, kai šie ežiai ėdė skorpionus ar nuodingas gyvates, o jų sveikatai nepasireiškė jokie sutrikimai. Dėl šių savybių Jungtinėse Amerikos Valstijose jie įsigyjami kaip veiksminga priemonė nuo kenkėjų.

Anot mergaičių, nelaisvėje jų Žaibo pusryčiai ir pietūs – daugmaž vienodi. Jis mielai valgo sausą kačių ėdalą su mėsa, labai mažais kiekiais – morkų, obuolių, uogų. Norint pradžiuginti augintinį gardžiu skanėstu, jam galima pasiūlyti virtą kiaušinį, virtos vištienos, svirplių arba didžiųjų milčių. Beje, kai kurios parduotuvės, prekiaujančios prekėmis gyvūnams, turi ir specialaus sauso maistelio, skirto būtent afrikiniams keturpirščiams ežiams.

Bėgimo ratelis būtinas

Na… dienomis miega, o naktimis, kai jis aktyvus, miegame mes…

Sesės pasakoja, kad jų ežys yra sportininkas, bėgikas. Kad nuo sėdėjimo savo namelyje nenutuktų, merginos jam įtaisė bėgimo ratelį. Todėl spėja, kad naktimis Žaibas įveikia net po kelis kilometrus. "Naktimis jis taip baladojasi į mūsų stiklinį terariumą, kad net visi namai skamba."

Beje, jei pirksite ratelį – žiūrėkite, kad jis būtų vientisas, ne su grotelėmis. Dar į narvą įdėkite žaisliukų – vamzdelių, tunelių, didesnių kaladėlių ar varpelių, su kuriais žaisdamas ežiukas nenuobodžiautų.

Nors augintinis mažas, tačiau jo gyvenimo būdas reikalauja didelio narvo – maždaug 1,2 m ilgio ir 60 cm pločio. Specialistai rekomenduoja naudoti specialias granules, nes pjuvenos gali sužeisti ežiuko akis. Taip pat reikia įtaisyti jam slėptuvę. Pastatyti medinę dėžutę, kurioje jis galėtų ilsėtis nuo žmonių dėmesio ir dienos šviesos.

Sesės prisipažino, kad vis dėlto Žaibas po kelių metų auginimo pasirodė esąs ne toks jau ir įdomus gyvūnas, kaip jos tikėjosi iš pradžių. "Na… dienomis miega, o naktimis, kai jis aktyvus, miegame mes…" – juokėsi Vytautė.

Sipavičių šeimos archyvo nuotr.

Galima paimti ant rankų

Augintojai teigia, kad visi afrikiniai keturpirščiai ežiai savo charakteriu labai skiriasi. Kai kurie net neprieštarauja imami ant rankų. Vis dėlto Vytautės Žaibas nėra labai komunikabilus. Jis mėgsta vienatvę ir sportą naktimis. Mergaitė sako, kad yra ne kartą bandžiusi jį paimti ant rankų. Tereikia švelniai kelti laikant už pilvuko. Jei ežiukas nesipriešina, leidžiasi – jausite ne priešiškai pašiauštus dyglius, bet švelnų kailiuką.

Manau, jog reikia tik lašelio kantrybės ir… galiausiai ežys leis jam padaryti manikiūrą.

"Jei iš pradžių ežys išsigąs, – moko mergaitė, – palaukite, leiskite jam apsiprasti, užuosti jūsų kvapą, patyrinėti jūsų rankas, o tik tuomet imkite."

Senstančiam ežiui dar reikia karpyti nagus, nes su amžiumi jie pasidaro pernelyg ilgi ir aštrūs. "Nežinau, ar tai sudėtinga, - trauko pečiais Vytautė, - nes niekuomet to dar nedariau. Vis tik, manau, jog reikia tik lašelio kantrybės ir… galiausiai ežys leis jam padaryti manikiūrą".

Rekomenduojama maudyti

Vytautė prisipažįsta, kad auginti afrikinį ežį smagu, bet… kartą per savaitę valyti jo terariumą visai neįdomu. "Laimei, kad jie nėra labai teplūs gyvūnai", – sako augintoja.

Ir iš tiesų Afrikiniai ežiai pakankamai švarūs gyvūnai. Neskleidžia jokio kvapo. Dėl šios priežasties juos (kaip naminius augintinius) gali drąsiai rinktis į alergijas linkę žmonės. Jei ežiuko narve laikas nuo laiko palaikysite švarą – gyventojas taip pat bus švarus. Nepaisant to, rekomenduojama jį kas kelis mėnesius maudyti. Tai daroma įpylus į kriauklę porą centimetrų vandens ir su dantų šepetėliu valant dyglius ir pilvą. Vandens jokiu būdu neturi patekti ant jo snukio. Išmaudžius savo augintinį būtina jį švelniai nusausinti keliais rankšluosčiais. Mat prieš grįždamas į narvą ežiukas turi būti kiek įmanoma sausesnis.


Afrikinis keturpirštis ežys (Atelerix albiventris) šeriasi!

Šis ežys labiausiai išsiskiria savo dygliais. Tai kieti ir šiurkštūs, rusvi arba pilkšvi su šviesiomis viršūnėlėmis ežio plaukai. Ant kūno jų yra apie 5 000–7 000.

Dygliai tarnauja kaip gynybinė priemonė – išsigandęs ežys sutraukia kūno raumenis, susivynioja į kumščio dydžio kamuoliuką ir atstato juos visomis kryptimis.

Atsipalaidavusio ežio dygliai yra prigludę prie kūno.

Kaip ir visi plaukuoti gyvūnai, ežiai taip pat šeriasi. Tad jei leidžiate savo gyvūnui vaikščioti po visą butą, nenustebkite netikėčiausiuose namų kampeliuose radę savo augintinio plaukų.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių