Įpareigoti labiau pildyti biudžetą, miškininkai ruošiasi darbymečiui

Daugiau pinigų į biudžetą turintys surinkti miškininkai ruošiasi darbymečiui - urėdijoms bus atiduota valdyti daugiau miškų, padidės kirtimai ir įplaukos.

Žemės negalintys susigrąžinti gyventojai piktinasi, kad valstybė urėdijoms perleido jiems rezervuotus miškus, o apie miškininkų taupymą niekas neužsimena, pirmadienį informuoja dienraštis "Lietuvos rytas".

Į kitų metų biudžetą miškininkai įpareigoti sumokėti 87 mln. litų. Šiemet valstybinių miškų prižiūrėtojai į biudžetą turės sumokėti apie 51 mln. litų.

Urėdijos už parduotą medieną ir nenukirstą mišką turės atseikėti ne 5 proc., kaip iki šiol, o 10 proc. gautų pajamų. Tikimasi papildomai surinkti 19 mln. litų.

Miškininkams kyla ir pelno mokesčio tarifas - nuo 15 iki 50 proc. Dėl to biudžetas turėtų papilnėti 14 mln. litų.

Nuo kitų metų urėdijos privalės pasiekti bent minimalų - 5 proc. pelną. Iš 42 miškų urėdijų pastaruoju metu pelningai dirbo tik dvi - Druskininkų ir Tytuvėnų. Tikimasi, kad įpareigojimas dirbti pelningai į biudžetą atneš 8,6 mln. litų.

Miškininkai neslepia nepasitenkinimo sprendimu atimti jų pajamų dalį, bet patylomis džiaugiasi suvokiantys, kaip tuos papildomus milijonus surinkti.

Urėdijos galanda kirvius ir braižo naujus valdų žemėlapius - pasiekė, kad joms būtų patikėta valdyti miškus, kurie yra skirti gyventojų nuosavybės teisėms atkurti.

Svarstoma, kad žemė gyventojams galės būti grąžinama ir mišku. Iki šiol buvo atkuriamos tik nuosavybės teisės į mišką.

Tam buvo sukurtas miškų rezervas, siekiantis 300 tūkst. hektarų. Tačiau dabar urėdijoms atrėžta trečdalis šio ploto - 110 tūks. hektarų.

Jau apskaičiuota, kad iš tiek miško per metus galima gauti 500 tūkstančių kubinių metrų medienos. Urėdijoms per 2011 metus leista iškirsti 850 tūkstančių kubinių metrų daugiau medienos nei šįmet.

Tačiau žemės neatgaunantys gyventojai įsitikinę, kad miškų rezervas turi būti paliktas gyventojams.

"Kodėl vėl pasirūpinta urėdijomis, o žemės negalintys susigrąžinti gyventojai pamiršti? Juk į tą rezervą netrukus galės pretenduoti visi, kuriems nuosavybės teisės dar neatkurtos", - piktinosi Lietuvos žemės savininkų sąjungos tarybos pirmininkė Antanina Venckūnienė.


Šiame straipsnyje: miškininkaimediena

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių