Protestai nepadėjo – kasos aparatai žengia į turgus


2011-04-26
Stasys Gudavičius
Protestai nepadėjo – kasos aparatai žengia į turgus

Likus vos kelioms dienoms iki gegužės 1-osios, kai maistu prekiaujančiose dengtose turgavietėse turės atsirasti kasos aparatai, prekiautojai ima pamiršti protestus ir vis aktyviau įsigyja būtiną įrangą.

"Įdiegtas bizūno principu"

Ateinantį sekmadienį įsigalios Vyriausybės dar vasarį priimtas nutarimas, kuriuo numatoma, kad maisto produktais turguje prekiaujantys verslininkai privalo turėti kasos aparatus. Kartu baigsis ir šimtaprocentiniam aparatų kompensavimui skirtas laikas.

Dar prieš kelias savaites bandę aktyviau protestuoti prieš tai, kad būtų įvesti kasos aparatai, turgaus prekiautojai jau nuleidžia rankas ir ruošiasi įgyvendinti Vyriausybės sprendimą, nes nori išvengti mokesčių inspektorių išrašomų baudų.

"Žiūrime pragmatiškai – negalime sakyti žmonėms, kad boikotuotų Vyriausybės nutarimą, jį, deja, reikia vykdyti, nes visai nebūtina turėti bėdų su inspektoriais ar policija", – sakė Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vienas vadovų Eduardas Šablinskas.

Kita vertus, jis pabrėžė, kad ši pozicija nereiškia, jog turgaus prekiautojai sutinka su Vyriausybės priimtu sprendimu. "Jis įdiegtas bizūno principu, todėl neperspektyvus ir tikrai neatitinka teisingumo kriterijų", – teigė E.Šablinskas.

Spręs, ką daryti su akcija

Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos atstovas tikisi, kad anksčiau ar vėliau Vyriausybė "supras padariusi klaidą" ir pradės "bent jau kalbėtis" su prekiautojais, dirbančiais turguje. "Esame išsiuntę Vyriausybei savo derybines pozicijas, nes Seimas dar kovą priimtąja rezoliucija įpareigojo Vyriausybę derėtis su dirbančiais turguje, ieškoti kompromisų", – sakė E.Šablinskas.

Be to, šią savaitę dar turėtų vykti prie Seimo surengta bado akcija, protestuojant prieš tai, kad būtų įvesti kasos aparatai turgavietėse. Po gegužės 1-osios, kai Vyriausybės nutarimas įsigalios, badautojai žada iš naujo įvertinti situaciją ir spręsti, ar akcija turi būti tęsiama.

Vis dėlto E.Šablinskas neturi daug vilčių, kad Vyriausybė "išgirs protestuojančius". "Nors yra pasigirdę tam tikrų prielankių nuostatų, pavyzdžiui, dėl to, kad po pusmečio bus įvertinta, ar tikrai kasos aparatai duoda kokį nors laukiamą efektą, neatrodo, kad pats sprendimas nuo gegužės 1 d. įvesti kasos aparatus galėtų būti atidėtas", – pripažino jis.

Premjeras Andrius Kubilius ir finansų ministrė Ingrida Šimonytė ne vieną kartą pareiškė, kad Vyriausybė savo pozicijos nekeis ir nuo gegužės sprendimas įvesti kasos aparatus turgavietėse bus įgyvendintas.

Kompensacijų – už milijoną

Finansų ministerijos duomenimis, iki praėjusios savaitės pabaigos sulaukta daugiau kaip tūkstančio prašymų gauti valstybės numatytą šimtaprocentinę kompensaciją už įsigytus kasos aparatus. Bendra kompensacijų suma šiuo metu siekia beveik milijoną litų. Didžioji dalis jų jau išmokėta.

Šiuo metu šalyje įregistruotą 1250 naujų kasos aparatų. Už 1008 aparatus prekybininkai valstybės paprašė 983 tūkst. litų kompensacijos.

Finansų ministerijos duomenimis, aktyviausiai aparatus perka Kauno apskrities prekybininkai. Čia įsigyta trečdalis visų aparatų. Pasyviausios – Marijampolės, Tauragės ir Telšių apskritys, kuriose nupirkta tik po kelias dešimtis aparatų.

Skaičiuojama, kad dengtose turgavietėse mėsa ir daržovėmis prekiauja apie 3 tūkst. asmenų. Maždaug tiek ir turėtų būti įsigyta aparatų.

Kol kas nupirkta trečdalis visų prognozuotų nupirkti kasos aparatų. Finansų ministerija primena, kad liko vos kelios dienos, kai bus išmokamos šimtaprocentinės kompensacijos, ir tikisi, kad per šią savaitę gerokai padaugės įsigyjančių aparatus, gal net padvigubės.

"Nuo gegužės 1-osios bus pradėtas taikyti 50 proc. kompensacijos mechanizmas. Toks dydis bus taikomas iki šių metų pabaigos. Tai reiškia, kad kompensacija bus, bet jau mažesnė", – sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

Specialių akcijų nerengs

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas priminė, kad kasos aparatus privalo naudoti ne tik asmenys, kurie prekiauja maisto produktais pastatuose ar patalpose, bet ir kioskuose, vagonėliuose, kilnojamuosiuose nameliuose ir automobilinėse parduotuvėse.

Anot jo, po ateinančio sekmadienio, kai įsigalios nauja tvarka, turgavietės ir kitos prekybos vietos bus tikrinamos įprasta tvarka. "Jokios specialios akcijos turgavietėse, kuriose turėtų būti prekiaujama tik naudojant kasos aparatus, neplanuojamos", – tikino A.Klerauskas.

Bet leista suprasti, kad VMI nesigailės tyčia boikotuojančių kasos aparatus.

VMI vadovo pavaduotojas sakė, kad jau kurį laiką visa turgaus prekiautojams reikalinga informacija yra platinama ir jiems pasiekiama. "Kaip dirbti įsirengus kasos aparatą, smulkiesiems verslininkams aiškinama VMI ir Žemės ūkio ministerijos rengiamuose bendruose kursuose, naudotis kasos aparatais moko ir juos įrengusios įmonės, VMI aptarnavimo padaliniuose nuolat vyksta seminarai", – tvirtino pareigūnas.

A.Klerauskas pabrėžė, kad VMI "principingai vertins tuos, kurie ignoruos Vyriausybės sprendimus dėl kasos aparatų". Tačiau, anot jo, jeigu bus pastebėtos nepiktybiškai ar netyčia padarytos klaidos naudojantis aparatais, "tikrai iškart nebus puolama taikyti sankcijų".

Už prekybą be kasos aparato numatyta piniginė bauda siekia nuo 500 iki 1000 litų, už tai, kad neišduotas kasos aparato kvitas, – įspėjimas arba bauda nuo 100 iki 200 litų, už tai, kad gautos pajamos neįtrauktos į apskaitą, – nuo 200 iki 500 litų.

Bus ir pasitraukusių

Finansų ministrė neatmeta, kad atsiras tokių, kurie dėl įvestų aparatų atsisakys prekiauti turgavietėse ir imsis kitokios veiklos. Tuo neabejoja ir E.Šablinskas: "Jau dabar prekystaliai tuštėja. Pamatysite, po gegužės 1-osios liks tik nedidelė dalis prekiaujančių."

"Tuomet realizacija padidės prekybos tinkluose ar kitose prekybos vietose, mažose parduotuvėlėse, individualiose įmonėse. Manau, kad įvertinti galėsime tik metų pabaigoje", – nedramatizavo situacijos I.Šimonytė.

Vyriausybė tikisi, kad įvedus kasos aparatus ir sutvarkius apskaitą turgavietėse, padaugės pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų. Skaičiuota, kad dėl to biudžetas gali gauti iki 100 mln. litų papildomų pajamų.

Visuomenės apklausos rodo, jog už tai, kad būtų kasos aparatai turgavietėse, yra daugiau nei pusė gyventojų.