Ministro A.Sekmoko verslas sunkmečiu suklestėjo


2011-03-10
Šarūnas Černiauskas
Ministro A.Sekmoko verslas sunkmečiu suklestėjo

Postą praradęs ūkio ministras Dainius Kreivys – ne vienintelis Vyriausybės narys, su kuriuo siejamas verslas pelnosi iš valstybės. Dar geriau sekasi energetikos ministrui Arvydui Sekmokui.

Užsakymų – už 5 milijonus

Energetikos ministras A.Sekmokas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) deklaravo esąs bendrovės "Labbis" akcininkas. Nuo to laiko, kai valstybės vairą perėmė Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, ministro iš dalies valdoma bendrovė laimėjo valstybinių konkursų už beveik 5 mln. litų.

Tokie duomenys pateikiami Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenų bazėje. VPT duomenimis, per pastaruosius porą metų įvairios valstybinės įstaigos su "Labbis" sudarė sutarčių už beveik 4,96 mln. litų.

Iš viso per šį laikotarpį "Labbis" laimėjo 16 viešojo pirkimo konkursų. VPT duomenimis, dvylikoje konkursų ministro įmonė triumfavo be konkurencijos, mat vienintelė pateikė pasiūlymą.

Tiesa, sutarčių vertės santykis nėra toks įspūdingas. VPT duomenimis, sutarčių, pasirašytų po konkursų, kuriuose pasiūlymus pateikė tik "Labbis", vertė siekia apie 1,9 mln. litų. Po likusių keturių konkursų, kuriuose ministro įmonė turėjo konkurentų, sudaryta sutarčių už maždaug 3,1 mln. litų.

Pinigai iš partijos tvirtovių

Konservatorius A.Sekmokas, priešingai nei D.Kreivys, nepasirašinėjo lėšų skyrimo savo įmonės vykdomiems projektams dokumentų. Tačiau konservatorių valdomos įstaigos ministro verslui pinigų nepagailėjo.

VPT duomenimis, "Labbis" sudarė 10 sutarčių už 647 tūkst. litų su konservatorių valdomai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldžia Darbo birža. A.Sekmoko bendrovei Darbo biržos užsakymu pavesta vykdyti apskaitos programų modifikavimo, įdiegimo ir priežiūros paslaugas. VPT duomenimis, visuose Darbo biržos viešojo pirkimo konkursuose, kuriuose triumfavo "Labbis", energetikos ministro įmonė dalyvavo be jokios konkurencijos.

Dar dvi sutartis "Labbis" sudarė su konservatorių valdoma Kauno miesto savivaldybe. Tiesa, sutarčių vertė gerokai mažesnė – 91,3 tūkst. litų.

Konkurentų kaip nebūta

Beje, užsakymų A.Sekmokui nepagailėjo ir socialdemokratų valdomos įstaigos. Štai socialdemokratų vadovaujama Prienų rajono savivaldybė bendrovei "Labbis" atseikėjo net 1,88 mln. litų. Tai vertingiausia A.Sekmoko bendrovės sudaryta sutartis. Už tokią sumą "Labbis" Prienuose teikia programinio biudžeto ir strateginio planavimo, dokumentų apskaitos ir projektų valdymo bei bendros apskaitos ir valdymo sistemos sukūrimo ir diegimo paslaugas.

VPT duomenimis, šiame konkurse taip pat dalyvavo bendrovės "CID Baltic" ir "Affecto Lietuva", tačiau jų pasiūlymai buvo atmesti.

Liberalų sąjūdžio valdomai Teisingumo ministerijai pavaldus Kalėjimų departamentas A.Sekmoko bendrovei atseikėjo beveik 630 tūkst. litų. Čia "Labbis" taip pat apsiėjo be konkurencijos. Identiška situacija ir socialdemokratų valdomos Kauno rajono savivaldybės konkurse: "Labbis" buvo vienintelė konkurso dalyvė ir gavo beveik pusės milijono litų vertės užsakymą.

Beveik milijoną litų už finansų apskaitos valdymo sistemos įdiegimą bendrovei "Labbis" atseikėjo Elektrėnų savivaldybė, valdoma socialdemokratų.

Stulbinanti sėkmė

Savo interneto svetainėje "Labbis" nurodo pagrindinį savo produktą – viešojo sektoriaus įstaigų veiklos apskaitai skirtą sistemą "Labbis VSAFAS". Ši sistema, pradėta platinti 2009 m., valstybinėse įstaigose tapo itin populiari.

"Labbis" skelbiasi, kad ją jau naudoja Darbo birža ir 47 jai pavaldžios įstaigos, Švietimo ir mokslo ministerija ir 25 jai pavaldžios įstaigos, Sveikatos apsaugos ministerija, Ministro pirmininko tarnyba, Varėnos savivaldybė ir 36 jai pavaldžios įstaigos, net 10 pensionų. Energetikos ministerijoje "Labbis" apskaitos sistema kol kas neįdiegta.

Premjero patarėjas nieko nežino

Su pačiu A.Sekmoku ar jo patarėju Kęstučiu Jauniškiu dienraščiui vakar nepavyko susisiekti. Premjero patarėjas Virgis Valentinavičius tikino nieko nežinąs apie energetikos ministro verslo reikalus.

"Mes šitų dalykų iš tikrųjų nežinome, negaliu nieko komentuoti. Nieko apie tai nežinau", – sakė V.Valentinavičius.

Algirdas Butkevičius

Seimo opozicijos lyderis

Jis turi tiek kapitalo? Man Prezidentė sakė, kad jis tiek doras, kad turi tik dviejų kambarių butą ir daugiau nieko neturi. Labai įdomu. Taikomi dvejopi standartai. Jeigu ankstesnėje Vyriausybėje būtų nors kažkas panašaus padaryta, kiekvienam būtų reikėję greitai atsistatydinti. Šitai Vyriausybei, kuri naudoja labai keistą retoriką, taip galima. Nežinau, kur mes nukeliausime.

Laukia sunki diena

Šiandien Seime vyks interpeliacija A.Sekmokui. Opozicija tvirtina vieningai balsuosianti už dešiniąja premjero ranka tituluojamo energetikos ministro nuvertimą, nes jis esą yra nekompetentingas.

A.Sekmoką remia Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Andrius Kubilius, kuris vakar pareiškė, kad Seimas šiandien laikys laisvės energetikoje egzaminą.

Beje, valdančiosios koalicijos gretas vakar sustiprino į Tėvynės sąjungos frakciją iš opozicinės Krikščionių partijos frakcijos perbėgęs parlamentaras Mantas Varaška.