Quantcast

Vilniuje atidengta atminimo lenta iškiliai mokslininkei M. Lukšienei

Balandžio 25 d. Vilniuje, A. Mickevičiaus gatvėje 19, atidengta atminimo lenta  žymiai mokslininkei ir nepriklausomos Lietuvos mokyklos kūrėjai Meilei Lukšienei. Ceremonijoje dalyvavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak švietimo ir mokslo ministro prof. Dainiaus Pavalkio, daktarė Meilė Lukšienė – unikalus pavyzdys, kaip žmogus, formaliai neužėmęs aukštų postų, gali lemti šalies pokyčių eigą. „Subūrusi švietimo reformos kūrėjų grupę, Meilė Lukšienė savo autoritetu, asmeninėmis įžvalgomis ir kruopščiu kasdieniu darbu kūrė atgimusios nepriklausomos valstybės kertinį akmenį – švietimą. Tikiuosi, kad Meilės Lukšienės metais analizuodami mokslininkės tyrinėjimus, dar ir dar kartą įvertindami jos veiklą, kartu įvertinsime visos mūsų švietimo sistemos problemas bei pasiekimus. Tai gali tapti svarbiu veiksniu naujuose švietimo raidos etapuose“,- sakė ministras D. Pavalkis.

Atminimo lentos atidengimu pradedamas renginių ciklas M. Lukšienės 100-osioms gimimo metinėms. Ši sukaktis 2013 m. minima  UNESCO šalyse.

Balandžio 25 d. - 26 d. Lietuvos edukologijos universitete (Studentų g. 39), balandžio 26 d. 10 val. Vilniaus universitete (Universiteto g. 3) vyksta Švietimo ir mokslo ministerijos, LEU, VU, Vroclavo universiteto Pedagogikos instituto, Baltijos pedagogikos istorikų asociacijos organizuojama tarptautinė mokslinė konferencija „Ugdymas kultūros ir žmogaus raidos kryžkelėse: Meilės Lukšienės pedagoginio palikimo įžvalgos praeičiai, dabarčiai, ateičiai". Renginį globoja Seimo Pirmininkas dr. Vydas Gedvilas, Tarptautinė pedagogikos istorijos asociacija, ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

Iškili asmenybė, švietimo reformos pradininkė, mokslininkė, literatūrologė, edukologė, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narė, habil.dr. Meilė Lukšienė - Matjošaitytė gimė 1913 m. rugpjūčio 20 d. Vienoje. Kilusi iš garsios Lietuvos kultūros veikėjų giminės.

Meilė Lukšienė, visų vadinta Mokytoja, padėjo stiprų pagrindą atkurtos Lietuvos valstybės švietimui. 1988 m. mokslininkės vadovaujamos darbo grupės suformulavo pagrindinius Lietuvos švietimo reformos tikslus, sukūrė naują švietimo viziją, kuri ir tapo pagrindu valstybės švietimo reformos uždaviniams įgyvendinti.

1989 m. Meilei Lukšienei buvo suteiktas nusipelniusios mokslo veikėjos vardas, 1994 m. – Gedimino 5-ojo laipsnio ordinas, 2003 m. – Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didysis kryžius. 2004 m. M. Lukšienė apdovanota UNESCO COMENIUS medaliu už jos asmeninį indėlį moksliškai ir praktiškai įtvirtinant švietimą kaip valstybės kūrimo pagrindą. UNESCO apdovanojimo tekste parašyta: „Ponia Lukšienė yra europinio ir pasaulinio lygio mokslininkė ir asmenybė, reikšmingai prisidėjusi prie demokratinės visuomenės ir modernaus švietimo raidos“.

2010 m. Švietimo ir mokslo ministerija įsteigė Meilės Lukšienės premiją pedagogams (ne vyresniems nei 35 m.) už demokratiškumo, bendruomeniškumo, pilietiškumo, tautiškumo, humanizmo ir kūrybiškumo idėjų įgyvendinimą ir sklaidą.

Premija siekiama įprasminti daktarės Meilės Lukšienės atminimą ir skatinti jaunus pedagogus aktyviai įsitraukti į švietimo plėtotės darbus. Premijos laureatas įsipareigoja tęsti ir plėtoti Meilės Lukšienės idėjas ir dalyvauti pažangiausių mokytojų sambūryje.

Renginių programa skelbiama  čia



NAUJAUSI KOMENTARAI

ass

ass portretas
tai kad tai M. Luksienei nelabai ir buvo ka veikti Lietuvoje, Sovietu svietimas buvo neblogame lygyje, daugmaz buvo tvarka nusistovejusi ir nedaug kas pasikeite nuo Smetonos laiku, Mat atvaziavo senute amerikonka ir puole visi garbinti, o kad tos idejos visai netiko lietuviskajam mentalitetui, tai visiems buvo vistiek, svarbu, kad is uzsienio tai jau kaip ir dievas tais laikais.O kas is to isejo, dabar patys matom.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių