Quantcast

Vilniaus romų tabore nugriautas dar vienas pastatas

  • Teksto dydis:

Vilniaus romų tabore trečiadienį popiet nugriautas dar vienas pastatas, jo liekanas žadėjo sutvarkyti savininkai.

„Jie pradėjo griauti ir sakė, kad nugriaus - atvažiavome šiandien, pamatėme, kad praktiškai niekas nepajudinta. Taigi su technika viską sutraiškėme“, - BNS sakė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos inspektorius Artūras Budrys.

Anot jo, pastatą baigė griauti antstolių samdyta technika, tačiau buvę pastato gyventojai raštu įsipareigojo pašalinti visas statybines atliekas iki pirmadienio. Už griovimo darbus nebus reikalaujama atlyginti.

Antradienį tabore jau buvo nugriautos vieno sudegusio nelegalaus namo liekanos, ketinta griauti ir dar vieną, tačiau jo savininkai sutarė su antstoliu tą padaryti savo jėgomis. Įvertinti, ar statinių savininkai įvykdė pažadus, ketinama pirmadienį.

A.Budrys teigia, kad yra ir daugiau teismo sprendimų dėl pastatų griovimo - trečiadienį taboro gyventojai masiškai kreipėsi dėl iškeldinimo, tačiau daugelis jų dar nėra gavę teismo nurodymų, todėl turės palaukti procedūrų.

„Jie seniai to nori, klausinėja, kada mus iškeldinsite, to nori patys. Tai nėra blefas“, - sako inspektorius.

Romų bendruomenės atstovai antradienį išsakė priekaištų, jog ne visoms iškeliamoms šeimoms jau yra suteiktas socialinis būstas, savivaldybės įmonė „Vilniaus būstas“ nurodo, kad norintieji išsikelti iš taboro nepateikė visų reikiamų dokumentų.

Institucijų sprendimą griauti nelegaliai pastatytus romų namus kritikuoja ir nevyriausybininkai. Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė sako, kad neturėdami užtikrintos gyvenamosios vietos romai negali integruotis, susirasti darbo, neužtikrinama jų garbė ir orumas.

Vilniaus savivaldybė yra patvirtinusi trejų metų romų integracijos programą, pagal kurią ketinama skirti iki 0,7 mln. eurų taboro gyventojų iškeldinimui, švietimui, sveikatos apsaugai, aplinkos tvarkymui, saugumui, čia besilankančių narkomanų reabilitacijai ir kitoms problemoms spręsti. Rengiant planą dalyvavę nevyriausybininkai kritikuoja jį dėl per didelio dėmesio nusikalstamumui ir per mažos reikšmės švietimui bei kitoms problemoms, tačiau vertina jį kaip žingsnį į priekį.

Nelegalius statinius bandyta šalinti ir anksčiau: 2012-aisiais nugriauti trys gyvenamieji, 2004-aisiais - penki gyvenamieji ir vienas negyvenamas pastatas, tačiau nuo to laiko tabore atsirado naujų namų, kuriems nebuvo išduoti statybų leidimai.

2011 metų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno apie 2100 romų. Vilniaus taboras yra didžiausia koncentruotai romų  tautybės asmenų gyvenama vieta Baltijos šalyse. Šiuo metu Vilniaus romų tabore gyvena iki 400 asmenų, apie 100 jų - vaikai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių