Quantcast

Valstybinių švenčių anatomija: nuo žiovulio iki kasdienio patriotizmo

Vasario 16-osios išvakarėse Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko diskusija „Valstybinės šventės: ar (ne)mokame švęsti?“, surengta tarptautinių profesionalų tinklo „GLL | Global Lithuanian Leaders“ ir advokatų kontorų grupės „Triniti“.

Įsinarplioję į skaudžias istorines patirtis, ilgesingai žvelgdami į kitų pasaulio šalių gerovę ir kiaurai pražiūrėdami savąją, kliūdami tiek už institucinių formalumų, tiek už asmeninio mentaliteto kliaudų, dažnai gūžčiojame pečiais svarstydami, o ką gi veiksime kalendoriuje raudonai pažymėtą, mums laisvadienį dovanojusią dieną, ir drauge traukiame per dantį kaimyną, neva šis neskiriąs Kovo 11-osios nuo Vasario 16-osios. O kiti tuo metu tiesiog... švenčia.

Ką, kodėl ir kaip minime

Skirtumas tarp šventės ir laisvadienio išryškėja atsidūrus užsienyje. Kai švęsti neprivalai, bet nori, kaip ir kiti aplink tave esantys lietuviai. Identitetas ir atmintis formuoja vienas kitą.

„Atmintis leidžia suvokti save kaip individus ir kaip tautą“, – teigia kultūros istorikas ir publicistas dr. Aurimas Švedas. „Vasario 16-oji lieka Kovo 11-osios šešėlyje. Tačiau be pirmosios nebūtų antrosios sėkmės – Gedimino bokšte veikiausiai reziduotų Michailas Gorbačiovas, o mes kalbėtume vokiškai ir rusiškai.“

„Galima rasti sąsajų tarp valstybinių švenčių ir žmonių gimtadienių. Pastarieji dažnai lydimi logikos „Pasipilstom, ir kuo greičiau – į nebūtį“. Bet juk smagiausia tada, kai susirenka jubiliatą pažįstantys ir gerbiantys bičiuliai, prisimenantys bendras patirtis ir galintys apie jas pasikalbėti. Visai kaip mūsų Sausio 13-osios neužmirštuolių akcija“, – priduria istorikas.

A. Švedui antrina Seimo narys, buvęs Lietuvos nuolatinės atstovybės prie UNESCO ambasadorius dr. Arūnas Gelūnas: „Įsivėlęs į buitį, žmogus pamiršta svarbius faktus. Be tiesioginių liudininkų jau blanksta ir Sausio 13-oji. Minėjimai iškelia patirtis iš atminties, suskambina vienybės stygas ir išplėšia žmogų iš kasdienybės. Grįžtame prie klausimų – ar didžiuojamės savo valstybe? Kodėl verta ją turėti? Ką galime tobulinti?“

Ministro pirmininko patarėja, rašytoja Unė Kaunaitė prisimena savo studijų patirtį: „Skirtumas tarp šventės ir laisvadienio išryškėja atsidūrus užsienyje. Kai švęsti neprivalai, bet nori, kaip ir kiti aplink tave esantys lietuviai. Identitetas ir atmintis formuoja vienas kitą. Pagal tai, kaip save apsibrėžiame, atsimename ir savo gyvenimo įvykius. Taigi, per šventimą galime formuoti tautą.“

Verslininkas, žurnalistas Jogaila Morkūnas siūlo valstybę švęsti kasdien: „Gerąsias šventes galima švęsti ir ne taip deklaratyviai. Jungtinėse Amerikos Valstijose vėliavos keliamos nuolat, žmonės didžiuojasi. Aš irgi esu išsikėlęs vėliavą. Man šventė – vien tai, kad kasdien gyvenu laisvoje šalyje. Minėjimai – galimybė socializuotis. Negalima sakyti, kad žmonės džiaugiasi tik dėl laisvadienio, net jei jie tądien tik atsikemša skardinę alaus. Valstybė savaime sudaro sąlygas švęsti.“

Valstybės vaidmuo šventėse

„Tapus viešu asmeniu, šventimas pasikeičia“, – asmenine patirtimi dalijasi buvęs kultūros ministras A. Gelūnas. „Nesmagu būti tuo renginio akcentu, apie kurį visi galvoja „Va, dabar – nuobodžioji dalis.“ Kita vertus, viską apmąstai daug nuosekliau – sakydamas kalbą turi įkvėpti ne tik pats save, bet ir kitus. Tau tenka sustiprinti šventės prasmę – juk žmonės ateina savo noru, nebėra varomi per prievartą, kaip sovietmečiu.“

Pašnekovai vienbalsiai sutaria, kad itin reikalinga nauja valstybinių minėjimų koncepcija, aiškesnis valstybinių švenčių organizavimo mechanizmas. Dabartinė sistema neveiksni: paskelbiama proga, tačiau nėra vieningo veiksmų plano, sutelkto idėjos vystymo ir koordinavimo, tikslinio finansavimo. Taip įvairioms progoms pritaikomos tiesiog kasmet tradiciškai vykstančios šventės. U. Kaunaitė džiaugiasi, kad Kultūros ministerija ketina tokią koncepciją sukurti.

A. Gelūnas tiki, kad esama paprastų sprendimų: „Pamenu, kaip per vieną minėjimą prezidentė pasakė trumpą kalbą, o karinis orkestras grojo populiarius kūrinius. Girdėjau žmones džiaugiantis, kad šventė smagi. Viskas priklauso nuo kūrybiškumo – formali paradinė atmosfera gali dingti akimirksniu.“

J. Morkūnas šmaikščiai beda pirštu į kiekvieną mūsų: „Jei žmogus ateina kentėti sukandęs dantis, tai šventės neišgelbės ir nuogas Michaelo Jacksono užpakalis. Reikia kviesti tuos, kurie to nori patys. Tai – ne valdininkų šventė, o mūsų visų. Pastebiu, kad visuomenės elgesys keičiasi į gera, bręstame kartu su valstybe. Kiekvienais metais mūsų, švenčiančių, bus tik daugiau.“

Šou verslo rykliui pritaria ir U. Kaunaitė, prisimindama Latvijos pasirinktą šūkį savo valstybės šimtmečiui („Aš esu Latvija“): „Kiekvienas iš mūsų yra šalis, jokia vyriausybė neturi mums pasakyti, kaip švęsti.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių