Quantcast

Sostinės klimato baltąją dėmę ištrins nauja meteorologijos stotis

Penktadienį spiginant pavasarinei saulei Vilniaus universitete, Gamtos mokslų fakultete, oficialiai atidaryta meteorologijos stotis. Vietoj seno gluosnio, kuris švietimo įstaigos darbuotojų manymu, galėjo kelti grėsmę statant automobilius, vidiniame kiemelyje Čiurliono gatvėje įsikūrusioje švietimo įstaigoje išdygo apie 0,5 mln. litų vertės projektas.

Gamtos mokslų fakulteto atstovai džiaugiasi, kad nauji įrenginiai padės klimatologijos mokslininkams ir studentams stebėti, analizuoti klimato sąlygas sostinės centre. Nuo 1953 metų Vilniaus universitetas nebeturėjo mieste įkurtos meteorologijos stoties, todėl sostinės klimatui buvo priskiriamas Vilniaus priemiesčių klimatas.

„Su šiais prietaisais praktiškai bus matuojami beveik visi meteorologiniai parametrai, kurie tik gali būti matuojami. Tai ir vėjo duomenų kompleksas, temperatūros, oro drėgmės, kritulių, matomumas, saulės spinduliuotės parametrai, perkūnija, debesuotumas“, - vardijo VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas Arūnas Bukantis. Vienintelės programos, kurios trūksta naujam meteorologijos centrui – tai žemės ūkiui reikalingų matavimų, nes tam nepalanki ir meteorologijos stoties vieta: nėra tinkamo dirvožemio.

A.Bukantis išreiškė viltį, kad plėtojant projektą naujų prietaisų naudą pajus ne tik meteorologijos mokslininkai ir studentai, bet ir vilniečiai. „Nusiteikę bendradarbiauti. Jei bus poreikis, nusiteikę informacija dalytis ir visuomene“, - pasakojo pašnekovas. Fakulteto vidiniame tinkle švietimo įstaigos bendruomenė jau gali matyti tikslius sostinės centre esančius meteorologinius duomenis. Ateityje bus bandoma sugalvoti būdų, kaip informacija pasidalyti ir plačiau.

Iki naujos meteorologijos stoties VU teritorijoje atsiradimo mokslininkai ir studentai naudojosi sostinės priemiesčiuose esančių pastočių duomenimis. „Taip pat dirbame su pasaulio meteorologinių stočių duomenimis, su jūrinių tyrimų centrais“, - pasakojo VU atstovas.

A.Bukantis įsitikinęs, kad naujoji meteorologijos stotis ypač pravers Vilniaus mikroklimato tyrimams. „Sostinės mikroklimatas yra svarbi klimatologijos mokslo kryptis, kurią nuo šiol ir galėsime pradėti vykdyti, - džiaugėsi mokslininkas. – Iki šiol Vilniaus  mikroklimatas buvo kaip baltoji dėmė, buvo nežinomas jo būvis. Priemiesčio duomenys buvo interpretuojami kaip miesto“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių