Quantcast

Ministerija: legioneliozės užkratas sostinėje sunaikintas

  • Teksto dydis:

Kelių Vilniaus daugiabučių karšto vandens sistemos sėkmingai dezinfekuotos ir legioneliozės užkrato nebėra, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Ištyrus vandens mėginius, paimtus iš trijų daugiabučių po terminės dezinfekcijos, atliktos pagal visuomenės sveikatos specialistų nurodymus, nustatyta, kad vanduo yra švarus ir saugus, nurodoma SAM pranešime. 

Vilniuje dėl keliuose namuose nustatytos taršos Legionella bakterijomis kovo 10 dieną paskelbta ekstremali situacija. Pastaruoju metu sostinėje mirė trys šia liga užsikrėtę žmonės.

„(...)Šių daugiabučių namų gyventojai gali būti ramūs ir toliau sėkmingai naudoti karštą vandenį pagal reikmes. Tačiau svarbiausia, kad karšto vandens sistemų prižiūrėtojai nuolatos vykdytų tinkamą sistemų priežiūrą – palaikytų ne mažesnę kaip 50 laipsnių karšto vandens temperatūrą kiekviename vartotojų čiaupe“, – sako Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

Anot jo, didės ir šilumininkų kontrolė - Valstybinė energetikos inspekcija kartu su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistais tikrina, ar daugiabučių ir visuomeninės  paskirties pastatuose palaikoma tinkama karšto vandens temperatūra. 

„Nuo tada, kai buvo imtasi prevencinių veiksmų, siekiant užkirsti kelią galimiems susirgimams legionelioze, nenustatyta nė vieno šios ligos atvejo“, – teigia NVSC direktoriaus pavaduotojas Robertas Petraitis.

Pasak jo, daugiabučių, kuriuose buvo aptikta legionelių, gyventojams, pajutusiems sveikatos sutrikimų, buvo rekomenduota kreiptis į šeimos gydytojus. Tačiau nė vienam iš 21 besikreipusio asmens legionelių sukeltos ligos nenustatytos. 

Nors legionelės jau sunaikintos, karšto vandens tyrimai šiuose namuose bus kartojami dar tris mėnesius kas dvi savaites.

„Tokia tvarka yra numatyta dėl visiško saugumo, tačiau galimybė, kad tinkamai prižiūrint vandens sistemas, legionelės ir vėl imtų daugintis yra lygi nuliui“, – teigia NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Siekdama užkirsti kelią galimoms legionelių sukeltoms problemoms Vilniaus mieste, Vilniaus miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisija nusprendė terminę dezinfekciją atlikti ir kituose Vilniaus gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose. Apie atliktą terminę dezinfekciją  pastatų administratoriai įpareigoti informuoti Vilniaus savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centrą iki kovo 30 dienos, o galutines išvadas planuojama pateikti iki balandžio 15 dienos.

Ministerija nurodo, jog sustiprinant karšto vandens sistemų saugą ir priežiūrą visoje Lietuvoje, bus tobulinami ir teisės aktai.

Paskelbus ekstremalią situaciją, karšto vandens tiekėjai ir daugiabučių šilumos punktų prižiūrėtojai visuose Vilniaus daugiabučiuose buvo įpareigoti laikinai padidinti karšto vandens temperatūrą – atlikti terminį šoką.

Vilniaus savivaldybė BNS pirmadienį informavo, kad iki penktadienio ekstremalių situacijų komisijai turi būti pateikta informacija apie sostinės daugiabučiuose vykdytas termošoko procedūras, ji bus vertinama dar dešimt dienų. Tuomet komisija spręs, ar atšaukti ekstremalią situaciją.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Šios bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Legionella bakterijos dauginasi 20 – 50 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens dulksnos. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Šios ligos galima išvengti, jei nuolat būtų palaikoma ne žemesnė 50 laipsnių temperatūra visuose vartotojų čiaupuose, pažymi visuomenės sveikatos specialistai.


Šiame straipsnyje: legioneliozė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių