Quantcast

Medicinos bibliotekos neliks: kažkam prireikė pastato sostinės centre?

Lietuvos medikų bendruomenę neseniai pasiekė žinia, kad Vyriausybė pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam planui, kaip pertvarkyti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pavaldžias įstaigas, ir pavedė ministerijai likviduoti Lietuvos medicinos biblioteką (LMB).

Sužinojo iš pranešimo

"Vilniaus diena" ką tik rašė, kad Vytauto Didžiojo universitetui Vyriausybės sprendimu atitekusiose Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) antruosiuose rūmuose knygoms neatsirado vietos, tad ilgus dešimtmečius kaupta LEU biblioteka naikinama. Ši nuo reorganizacijų nukentėjusi biblioteka – ne pirma ir ne paskutinė. Paaiškėjo, kad panašus likimas laukia ir dešimtmečius kauptų LMB fondų.

LMB – viena iš kelių likusių valstybinės reikšmės bibliotekų, kuri 2019 m. minės savo 75 metų jubiliejų. Ją nuspręsta likviduoti, nes, SAM manymu, "nėra tikslinga turėti žinybinę biblioteką, jei jos vykdomas informacines paslaugas su turimais resursais taip pat gali vykdyti kitos kompleksinės bibliotekos".

Kaip "Vilniaus dienai" teigė LMB direktorė Salvinija Kocienė, jokie SAM planai naikinti biblioteką nei su LMB vadovais, nei su darbuotojais nebuvo derinti, valdininkai nesiteikė apie savo planus bibliotekos kolektyvo net informuoti.

"Vasaros pabaigoje mane pasikvietė mus kuruojantis viceministras Algirdas Šešelgis ir papasakojo, kad vyks SAM pavaldžių įstaigų restruktūrizacija, kai kurios įstaigos bus jungiamos ar likviduojamos, bet apie tai, kad bus likviduojama mūsų biblioteka, tikrai nebuvo kalbama, – pasakojo bibliotekos vadovė. – Vėliau SAM surengė pas mus neeilinį auditą. Audito išvadose buvo palankiai įvertinta mūsų veikla, pabrėžti išskirtinumai, pažymėta, kad reikia tą veiklą toliau vykdyti. Ir nors audito sprendimas mums buvo palankus, visiškai netikėtai iš ministerijos lapkritį išplatinto informacinio pranešimo sužinojome, kad mūsų biblioteką nuspręsta likviduoti."

Toks neprofesionalus požiūris į Lietuvos medicinos bibliotekos veiklą padarys nepataisomą žalą visai šalies sveikatos apsaugos sistemai, kultūrai, mokslui.

Jau po to LMB atstovai buvo pakviesti į posėdį, kuriame dalyvavo neseniai SAM dirbanti ministro patarėja Rasa Kiūdytė. Ji, kaip iš pokalbio suprato S.Kocienė, nebuvo susipažinusi nei su LMB funkcijomis, nei su bibliotekos fondų struktūra, nes kalbėjo apie grožinės literatūros fondą, kurios LMB niekada net nekomplektavome – 75 metus kryptingai komplektuotas tik medicinos literatūros fondas. R.Kiūdytė kalbėjo apie tai, kad bibliotekos fondus galima išdalyti, funkcijas deleguoti kitoms bibliotekoms, bet jokių konkrečių planų ir kaip viskas vyks, SAM kol kas neturi.

"Ministro A.Verygos įsakymu, kiek žinau, buvo sukurta tarpinstitucinė komisija, kuri nagrinėjo, kokius teisės aktus reikėtų pakoreguoti, kad biblioteką galima būtų likviduoti, ir keistai greitai Seime atsidūrė SAM teikimas pakeisti Bibliotekų įstatymą, kuriame mes esame įrašyti kaip valstybinės reikšmės biblioteka – išbraukti mus iš to sąrašo. Mat kol LMB turi valstybinės reikšmės bibliotekos statusą, ją nėra taip paprasta likviduoti. Tas sprendimo projektas net nederintas su Kultūros ministerija, kuri yra Lietuvos bibliotekų politikos formuotoja", – sakė S.Kocienė.

Reikalingas pastatas

LMB direktorės teigimu, yra dar kita galima priežastis taip skubotai likviduoti biblioteką – pastatas Vilniaus centre, Kaštonų gatvėje, kuriame ji įsikūrusi, visą laiką domino įvairias kitas įstaigas, daug kas į jį norėjo persikelti. S.Kocienės žiniomis, pastaruoju metu didelę viltį puoselėja Lietuvos nacionalinis muziejus, priklausantis Kultūros ministerijai – čia norima įsteigti Antano Gudaičio galeriją.

"Laikas nuo laiko mes vis gauname raštus iš Kultūros ar Sveikatos apsaugos ministerijų, kad jau yra projektas, kaip čia įkurti A.Gudaičio galeriją. Kitaip sakant, reikalingas mūsų pastatas", – paaiškino LMB vadovė.

Anot jos, skaudžiausia dėl bibliotekoje dirbančių žmonių – specialistų, kurių įdirbis milžiniškas ir kuriems teko ne kelias valandas ir ne kelias savaites mokytis, kad galėtų čia dirbti – medicinos bibliotekos specialistus ne taip paprasta ir ne taip greitai galima paruošti. Kad galėtų dirbti su specializuota informacija, jie turi susipažinti su medicinos terminologija, įvairiomis medicinos sritimis. Bibliotekoje rengiami mokymai – medicinos informacijos vartotojai apmokomi, kaip susirasti patikimiausią, įrodymais pagrįstą informaciją duomenų bazėse.

"Ministerija aiškina, kad darbuotojais bus pasirūpinta, bet žinome, kaip jais pasirūpinama, kai likviduojama įstaiga. Labai iškalbingas pavyzdys – Pedagoginio universiteto likvidavimas. Kiek teko girdėti, apie 150 darbuotojų liko gatvėje. Tiesa, pas mus darbuotojų mažiau – tik 41. Bet tai žmonės, kuriems reikia gyventi", – pažymėjo S.Kocienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

P.S.

P.S. portretas
Naikink bet kokią perteklinę iš mokesčių mokėtojų išlaikomą įstaigą visi prigalvos visokiausių istorijų,kad tik savo minkštas kėdės išsaugotų .

pastebėjimas

pastebėjimas portretas
Kai tik naikina kokia lesyklą,tai verkšlenimai,dejonės,kad atėmė tinginio "darbą"...O kiek Lietuvoje tokių parazitinių įstaigų,dirbtinų "darbo vietų" ...Veryga pirmas sveikatos Ministras,kuris dirba Lietuvai ...

cha

cha portretas
nu kazkas ten turbut sumaste viesbuti yrengt...
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių