Quantcast

Euronews: Vilnius nesupranta šiuolaikinio meno?

Projektas „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ organizatoriams, kuratoriams ir meno veikėjams pateikė sudėtingų iššūkių. Aštuoniomis kalbomis transliuojamas Europos naujienų kanalas „Euronews“ analizavo, kaip Vilnius reaguoja į šiuolaikinį meną, provokuojantį ir verčiantį susimąstyti apie žmogaus vietą pasaulyje.

„Atrodo, skulptūra neturi nieko bendro su politika. Tai yra formų ir vaizduotės žaismas, – apie Vlado Urbanavičiaus kūrinį „Arka“ televizijai pasakojo „Kultūros sostinės“ vizualiųjų menų projektų vadovė Laima Kreivytė. – Bet netikėtai ji įgavo politinę potekstę. Mums buvo labai sudėtinga gauti miesto valdžios leidimą jai įrengti. Apie tai labai ilgai diskutavome.“

Kritikai sako, kad V.Urobnavičiaus skulptūra yra per grubi ir pernelyg moderni miestui, kurio istorija skaičiuojama šimtmečiais. Pasak kritikų, ji akivaizdžiai netinka prie urbanistinės aplinkos.

„Daugelis iki šiol galvoja, kad menas yra tai, kas gražu, kas puošia miestą, o ne verčia susimąstyti, kritiškai vertinti realybę – aiškino L.Kreivytė. – Bet tikras menas turi provokuoti.“

Dar vienas prieštaringas meno kūrinys – Mindaugo Navako skulptūra „Dviaukštis“. Joje kritikai įžvelgė užuominų apie totalitarinę praeitį, kurios nederėtų prisiminti, teigia „Euronews“.

„Bet ši skulptūra gali sukelti ir kitokių minčių, – tvirtino L.Kreivytė. – Pavyzdžiui, ji primeną britų Stounhendžo statinį. Autoriai norėjo pademonstruoti kažką pirmykščio, kai aplinkui stūkso pastatai iš stiklo ir plieno – aukštų technologijų produktai.“

Roberto Antinio skulptūra „Puskalnis“, kaip planuojama, taps tiltu tarp gamtos ir miesto, tarp civilizacijos ir kultūros, tarp natūralaus ir žmogaus rankomis sukurto grožio. Net jeigu tai yra provokacija, tai ji verčia susimąstyti apie žmogaus vietą gyvenime ir šioje planetoje, reziumuoja „Euronews“.


Šiame straipsnyje: VEKSvilniaus vamzdis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių